Algemene oriëntering tuig voor een deel nog bommen moesten worden aangemaakt en beproefd, heeft er toe geleid dat de C.-Lvd. aan dit vliegtuig voorlopig de bestemming gaf van twee persoonsjager en wel bij de Jachtgroep van het Veldleger. Voor dit gebruik leende het vliegtuig zich echter ten enen male niet; het was er ook niet voor ontworpen. De Fokker-D XVII Het in 1934 ter beschikking gekomen Fokker-D XVII jachtvliegtuig was een één persoons- anderhalfdekker Het was bewapend met twee voormitrailleurs, die door het schroefvlak schoten en het had - uitgerust met een Rolls Royce 'Kestrel' V-motor van (maximaal) 630 P.K.-een maxium snelheid van 356 km/u (op 4 000 m hoogte). De vier toestellen met de R.R. 'Kestrel' II S-motor waren omgebouwd tot lesvliegtuig. Na de komst van de veel snellere D XXI jager werd het dan ook niet langer als jacht vliegtuig gebruikt, maar als overgangstrainer ingedeeld bij de Jachtvliegschool. Bij het uitbreken van de oorlog op 10 mei 1940 was er een zevental aanwezig op het vliegpark De Vlijt (Texel). Niettegenstaande het tekort aan jachtvliegtuigen zijn zij om hun te geringe snelheid, die ver ten achter bleef bij die van hun te verwachten tegenstanders, aanvankelijk toch niet operationeel ingedeeld. Toen door de verrassende Duitse luchtoverval op onze operationele vliegparken in de morgen van 10 mei 1940 en bij de luchtgevechten op diezelfde dag echter het grootste gedeelte van onze operationele jachtvliegtuigen verloren was gegaan, be sloot de C.-Lvd. in de middag van 11 mei 1940 alsnog een zestal D XVII'n operatio neel in te zetten. 2Het materieel van de luchtdoelartillerie zie de bijlagen nos. g en 10) Toen generaal-majoor P. W. Best op 1 november 1938 werd benoemd tot Comman dant Luchtverdediging, beschikte de luchtdoelartillerie slechts over drie moderne gevechtsgerede batterijen. Wel was er materieel aanwezig voor nog tien moderne batterijen, maar dat materieel was incompleet en daardoor niet bruikbaar. Het ma terieel van de overige luchtdoelbatterijen was zonder uitzondering verouderd en zelfs versleten. Met grote voortvarendheid nam de generaal het materieelvraagstuk ter hand, met het gevolg dat reeds binnen enige weken een contract kon worden afgesloten voor de levering van 450 Oerlikon vuurmonden met een kaliber van 2 cm. De Zwitserse Oerlikon-fabriek had zich tijdens de Spaanse burgeroorlog met deze vuurmond een wereldnaam verworven. Reeds in het begin van het jaar 1939 arriveerden de eerste 70

NIMH | 1970 | | pagina 84