Algemene oriëntering In het algemeen kan worden vastgesteld, dat de in 1940 bestaande opsporingsmetho den geen gelijke tred hadden kunnen houden met de vorderingen, die op vliegtech nisch gebied waren gemaakt. De vier (drie) zoeklichten van een sectie werden opgesteld in een vierhoek (drie hoek) met zijden van plm. 1 Jtot 3 km. Onderling waren zij telefonisch verbonden. Voor het aanleggen en het onderhouden van deze verbindingen beschikte elke zoek- lichtafdeling over een telefoonsectie. De zoeklichtafdelingen tl. waren volledig gemotoriseerd. Herstellingen aan het zoeklichtmaterieel geschiedden bij het Depot Genietroepen te Rotterdam. Aange zien in het westen des lands van Den Helder tot Vlissingen zoeklichtafdelingen tl. waren opgesteld, waren de herstellingsfaciliteiten ongetwijfeld te veel geconcen treerd. Het ware beter geweest, indien men deze bv. had verdeeld over de drie luchtverdedigingskringen. Het vorenstaande voert tot de conclusie, dat - hoe tegenstrijdig dit ook moge klin ken -juist de opsporing van luchtdoelen het zwakste punt van het zoeklichtbedrijf was. Toch konden de ingedeelde zoeklichten met hun luistertoestellen en nachtkij kers 'up to date' worden genoemdbetere constructies waren in verband met de toenmalige stand van de techniek niet te verkrijgen. 4 en 5 Het vliegtuigmaterieel van de R.A.F. en van de Luftwaffe Voor de gegevens van dit materieel wordt verwezen naar de bijlagen nos. 11 en 12. c De organisatie en de werkwijze van de luchtwachtdienst (zie kaart no. 1) Bij de luchtverdediging behoorde ook het waarnemen en melden van vijandelijke vliegtuigen. Dit was de taak van het Vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst. Dit korps was vrijwel geheel samengesteld uit vrijwilligers, die ongewapend in of na bij hun woonplaats hun dienst verrichtten. Het personeel was op 11 april 1939 onder de wapenen geroepen bij de Buitengewone Oproeping Uitwendige Veiligheid en deed - met een kleine onderbreking - van deze oproep af dag en nacht dienst. In de avond van 9 mei 1940 behoefden dan ook geen speciale orders te worden gegeven om het korps in een volledige graad van strijdvaardigheid te brengen; het was paraat. De taak van het korps kan als volgt worden omschreven a De door de C.-Lvd. aangewezen luchtverdedigingsorganen, alsmede de autori teiten van land- en zeemacht, zo snel en volledig mogelijk inlichten omtrent de ver schijning en de bewegingen van vreemde luchtvaartuigen boven Nederlands grond gebied 80

NIMH | 1970 | | pagina 94