84 Algemene oriëntering ment zijn meldingen telefonisch kon doorgeven naar het voor hem aangewezen H.L.B., of naar het C.L.B. De waarnemingen moesten tevoren door de dienstdoende ploegcommandant wor den ingevuld op een meldingsformulier (zie bijlage no. 14), waarbij de bepaling gold, dat de verzending van de melding niet mocht worden vertraagd door het ver zamelen van alle nodige gegevens. Een overzicht van de luchtwachtposten, luchtwachtdetachementen en marine-kust- wachtposten, gegroepeerd volgens de instanties (C.L.B. of een der H.L.B.'s) waar aan zij hun meldingen doorgaven, is opgenomen in bijlage no. 15. Het C.L.B. en de drie H.L.B.'s waren onderling verbonden door tien z.g. ringlijnen, die het mogelijk maakten, dat een bij één van deze bureaus binnenkomende lucht- wachtmelding gelijktijdig ook kon worden gehoord op de andere bureaus. Een en ander is schematisch voorgesteld op schets v in de tekst van hoofdstuk VII. Daar op de commandanten der bureaus de verplichting rustte alle meldingen van de posten en detachementen op de daarvoor bestemde kaarten aan te tekenen, verkreeg men zodoende op alle vier de bureaus een algemeen overzicht van de bewegingen van de eigen, zowel als van de vijandelijke luchtvaartuigen. Tenslotte had het C.L.B., via de radiokamer te Hilversum, verbinding met de radio- omroepstations. Alle meldingen van de luchtwachtdienst werden via een van deze stations omgeroepen, waardoor alle luchtverdedigingsorganen, alsmede de lucht beschermingsdienst, werden geïnformeerd. Voor het opvangen van deze meldingen beschikten de luchtverdedigingsorganen óf over een radio-ontvangtoestel óf over een radiolijn-aansluiting (de z.g. muzieklijn). Op deze wijze was het mogelijk om alle organen van de luchtverdediging gelij ktij dig luchtwachtberichten te doen toekomen. Er was rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het C.L.B. door storing of door verbreking der verbindingen geen berichten via de radio zou kunnen omroepen. In dat geval zou het H.L.B. Utrecht door middel van een aanwezige reserve-installa tie - deze taak onmiddellijk kunnen overnemen. d De gevechtsleiding Aangezien de commandanten van de Lvd.Krn. en Luchtverdedigingsgroepen (Lvd. Grn.) niet beschikten over de middelen, die hen snel, nauwkeurig en volledig konden inlichten omtrent de bewegingen van vijandelijke vliegtuigen, was het hun niet mo gelijk de gevechtsacties van de onder hun bevelen staande luchtdoelbatterijen en -pelotons te leiden of te coördineren. Voor inlichtingen omtrent de bewegingen van vijandelijke vliegtuigen boven ons land waren de commandanten nog geheel afhankelijk van de berichten van de lucht wachtdienst.

NIMH | 1970 | | pagina 98