VAN DE PENNINGMEESTER de goedgevende donateurs hebben nu wel gemerkt dat de ledenadministratie in handen is gegeven van een computer-firma. Jammer dat deze niet had begre pen dat de penningmeester niet in Soesterberg, maar in VOORBURG woont. Volgende keer komt dat wel goed. De computerkaart geeft uitsluitend het donateurschap aan en is tevens een verzoek tot een bijdrage. Voor hen die liever hun donatie via de bank laten lopen is een bankrekening geopend 89.06.28.912 Graag wil ik diegenen danken die meer dan de mini mum donatie hebben gestort. Er waren fijne bedragen bij. Ook 'Onze Luchtmacht' 320 Squadron en de Royal Air Force Association zijn, gewoonte getrouw, bij de zeer milde donateurs. J deze gelden met de opbrengst van de verkoop zullen dit jaar o.m. een bijdrage leveren voor het op knappen van de'kale' D VII, die Fokker althans voorlo pig voor expositie aan het museum ter beschikking heeft gesteld. Ook moet de Stichting nog bekomen van de "aanslag" welke het maken van de gidsen op ons kapitaal heeft gedaan. Met méér donateurs kunnen we nog meer doen Ir. H. Doppenberg VLEUGELS VAN DE MARINE LUCHTVAARTDIENST Veertig jaar geleden boekte 320 Squadron belangrijke en historische wapenfeiten tijdens de operatie 'Overlord' D-DayI n onderstaand artikel brengt Com mandeur b.d. H.J.E.vander Kop een hommage aan dit - oudste - squadron van de Marine Luchtvaartdienst. Ter inleiding een korte beschouwing over de D-Day operaties Red.). Als het straks 6 juni is, is het 40 jaar geleden dat de grootste amfibische operatie allertijden plaatsvond op de kusten van Normandië, de operatie 'Overlord' die West-Europa van verdere Duitse knechting moest be vrijden. Vergt iedere militaire operatie een nauwgezet te planning, D-Day zoals Overlord gewoonlijk is ge noemd, vroeg in dat opzicht om het toppunt, want een miljoenenleger moest daar aan land worden gezet, 'andaar dat de strijdkrachten van de geallieerden een nauw en goed samenwerkend 'spel' moesten spelen. De opbouw daartoe was lang voor D-Day begonnen. Het fiat werd in augustus 1943 door de regeringslei ders gegeven, waarna bestaande plannen werden bijgesteld en geconcretiseerd. Dat kon alleen, toen de opperbevelhebber was benoemd en zijn staf verder was samengesteld. Generaal Eisenhower met zijn ge combineerde Amerikaans-Britse staf beoogden een algemene opzet van landingen in Normandië, maar waarbij als misleiding de Duitsers landingen bij Calais voor werden gehouden. Door in die buurt regelmatig 'aandacht' te schenken aan allerlei doelen, zo zelfs dat op de dag zelve een deel van de vloot richting Calais ging en de vliegtuigen ookoverCalais kwamen, werden de Duitsers in verwar ring gebracht. Maardit wilde niet zeggen, dat Norman dië 'zomaar' was aan te vallen. Voor het overbrengen van de troepen en het geven van de nodige steun en bevoorrading werden circa 6900 schepen bij elkaar gebracht, waaronder ook enige duizenden landingsvaartuigen. De vloot was voor 88% Brits en stond onder admiraal Ramsey die grote faam had verworven bij de evacuatie van Duinkerken in 1940. De landstrijdkrachten, ook de Amerikaanse die betrokken werden bij D-Day, stonden onder leiding van generaal Montgomery die de Britten op zo'n spec taculaire wijze de woestijnoorlog in Afrika had doen winnen. De luchtstrijdkrachten onder leiding van air chief marshall Leigh Mallory RAFbestonden uit de RAF's 2nd Tactical Air Force en de 9e USAAF. Met de zware bommemwerpers waren zij al lang voor D-Day in de weer in de operatie Point Blank om de transport- en communicatiecentra te ontredderen en aanvallen te doen op de Duitse vliegtuig- en olie - industrie. Tus sendoor was de operatie Crossbow aan de gang die beoogdedeV- opstellingen in Noord-Frankrijk te neu traliseren. Aldus, na vele oefeningen, na de ervaringen van de landingen in de Middellandse Zee en niet te vergeten de ervaringen van de Amerikanen in de Pacific waar sprake was van een typische amfibische oorlog begon D-Day op 6 juni 1 944. 320 Squadron van de MLD, met een conglomeraat van bemanningen van Marine, ex-ML, ex ML/KNIL, RAF enz. enz. was al vroeg boven het invasieterrein. Inge deeld bij 139 Wing van 2 Group van 2nd TAF kreeg het de opdracht een brug over de Ome te bombarderen. Maar ook al kwamen de Mitchells die in dit geval 's nachts alleen opereerden tot 1500 voet, zij moesten noodgedwongen met hun bommen terugkomen naar hun basis Dunsfold.320 nam ook deel aan Point Blank en Crossbow. Misschien is het beter een Drie-Twinti ger aan het woord te laten "Na de comfortabele mess verfoeiden wij het in tenten te moeten, maar dat beduidde wel dat het Tweede Front waarover al zoveel was gesproken in aantocht was. Meteen daarna kregen we een 'battlecourse' in Swanton Morley. Toen moesten we plotseling naar dat veld bij Norwich, waarvoor enige honderden vrachtwa gens beschikbaar kwamen. Een 'advanced party' had ons kwartier daar al voorbe reid. Op Swanton werd meteen druk geoefend, vooral in bommemwerpen en formatie vliegen. Dat laatste deden we ook 's nachts, maar dat was zo gevaarlijk dat

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1984 | | pagina 3