NIEUWSBRIEFJES Donateursdag 1984 Na de-wederom-zeer geslaagde donateursdag op 8 oktober vorig jaar wil het bestuur ook dit jaar weer een donateursdag organiseren. Als datum hiervoor is in principe vastgesteld zaterdag 2o oktober Onze gasten op de vorige donateursdag, zo'n honderd in getal, waren erg enthousiast over de lezing van de heer Geneste (Marine Voorlichting) over de 'Karei Doorman' en de daarbij getoonde prachtige kleuren film. Het bestuur probeert ook voor dit jaar een aantrek kelijk programma samen te stellen. Mocht U overigens suggesties hiervoor hebben, dan horen wij die graag. Oproep toezichthouders. Het museum heeft dringend behoefte aan vrijwillige toezichthouders voor de onderstaande feestdagen Goede Vrijdag 20 april Tweede Paasdag 23 april Koninginnedag 30 april Hemelvaartsdag 31 mei Tweede Pinksterdag 11 juni Alleen met Uw medewerking is het mogelijk op deze dagen openstelling te realiseren. Vrijwilligers worden verzocht zich op te geven bij het museum Telefoon 03404 - 34222 toestel 2837 of 2270 Bijzondere activiteiten. Op 12 mei wordt het museum opengesteld aangezien het is opgenomen in de route van de A.N.W.B. - Natio nale Fietsdag. Op die dag zal ook de T-Ford Club Nederland het museum aandoen met zijn T- Fordjes uit de periode 1908 - 1938. Op 19 mei vindt in het MLM een reünie plaats van voormalige opvarenden van Hr. Ms. 'Karei Doorman'. Er hebben zich al meer dan 500 personen opgegeven. Het maximum aantal is gesteld op 1.000 personen. Ook voor deze twee dagen kan het museum nog wel enige vrijwillige toezichthouders gebruiken. Generaal Snijders monument. naatste nieuws Indien door de Klu voldoende fond sen worden beschikbaar gesteld, zal het Generaal Snijders Monument worden overgebracht naar het MLM. Momenteel bevindt zich dit monument in het Kon. Ned. Legermuseum 'Generaal Hoefer' te Leiden. In het MLM zal het monument een plaats krijgen aan de rechterzijde van de ingang van Hal A. Kopy voor de Nieuwsbrief. Voor museumvrienden die een bijdrage hebben voor de Nieuwsbrief of een reactie of suggestie willen in zenden, staat het redactie - adres aan de kop van deze Nieuwsbrief. DE VLIEGTUIGEN van het MILITAIRE LUCHTVAART MUSEUM De Fokker S-14 Machtrainer Ondanks het feit dat de militaire luchtvaart grote aan tallen Fokker-vliegtuigen in gebruik heeft gehad, be schikt het Militaire Luchtvaart Museum slechts over twee echter Fokkers, de S -11 Instructor en de S -14 Machtrainer de D.VI I is niet meegeteld, dit toestel is eigendom van Fokker. Mocht ik in de Nieuwsbrief van april 1 983 de S -11 onder de loupe nemen, in deze brief wil ik U het een en ander vertellen over de S -14. De S -14 was het laatste lesvliegtuig, dat door Fokker aan de luchtmacht werd geleverd. Het sloot een peri ode af, die in 1923 begon met de levering van vijftien S.ll vliegtuigen, gevolgd door de S.lll (MLD), S.IV LVA en LA - KNILS.IX LVA en MLDen de S-ll In structor KLu en MLDIn totaal bouwde Fokker 1 79 lesvliegtuigen voor de militaire luchtvaart. De ontwikkeling van de S-14 begon kort na de beëindi ging van de tweede wereldoorlog. De rol van het pro pellervliegtuig zou weldra voor een belangrijk deel worden overgenomen door vliegtuigen uitgerust met straalmotoren, hetgeen ook betekende dat aan de vlie geropleiding andere eisen gesteld zouden worden. Men kreeg te maken met hogere snelheden en een uitgebreider instrumentarium. Aanvankelijk werd dit probleem opgelost door reeds bestaande straaljagers om te bouwen tot overgangstrainer, zoals de T-333 F- 80 Shooting Star), Meteor T.Mk VII Meteor F.Mk.lV) en de Cougar-trainer F-9F Cougar). Maar helaas de leerling en de instructeur zaten achter elkaar. Al spoe dig bleek dan ook dat er een grote behoefte ontstond

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1984 | | pagina 5