aan een specifieke straaltrainer, waarbij leerling en in structeur naast elkaarzaten inplaats van achterelkaar. Op deze behoefte haakte Fokker in door als één der eerste vliegtuigfabrieken een dergelijke trainer te ont werpen en te bouwen, de Fokker S-14 Machtrainer. Het was niet bepaald een fraai vliegtuig, maar wel degelijk van constructie, meteen ruime 'side byside'cockpiten daar ging het tenslotte om. De eerste twee proefvluch ten met het prototype de K-1 werden gemaakt op 18 mei 1951 door de beroemde chef-invlieger van Fokker, de legendarische Gerben Sonderman. Tijdens de eer ste vlucht bleek dat de hoofdwielen na de start niet geheel in kwamen en na korte tijd werd daarom weer geland. Het vliegtuig werd opgekrikt, maar het wiel me chanisme bleek goed te werken en men vermoedde dan ook, dat het landingsgestel wat te laat was opge trokken, waardoor o.a. de winddruk het intrekmecha- nisme nadelig beïnvloedde. Bij de tweede vlucht deed het wielprobleem zich niet meer voor en Sonderman onderwierp het toestel aan enige eerste beproevin gen. Zij bevindingen waren over het algemeen zeer be vredigend en ook bij de laatste beproeving het over trekken bleek het toestel naar wens te reageren. Toen tot besluit van deze tweede vlucht de landing zou worden ingezet, bemerkte Sonderman dat het lan dingsgestel niet uit wilde en het enige wat hem over bleef, was het maken van een noodlanding op de naast de baan gelegen grasmat, die gelukkig goed afliep en weinig schade opleverde. Dit bleek o.a. uit het rapport van een ooggetuige, de wachtmeester der Rijkspolitie Poepjes waaruit ik het volgende citeer "Even ten Noorden van baan 32 raakte het vliegtuig de grond, waarna het nog even doorveerde doch onmid dellijk hierna horizontaal neerstreek op het gras tus sen genoemde baan en de andere baan 32. Op haar buik schoot het vliegtuig met grote snelheid door over het gras en vervolgens over de andere baan 32 nabij de kruising met baan 27. Bij het schuiven over de harde baan-oppervlakte steeg een zuil van rook, stof en vonken op. Ongeveer 50 a 100 meter over de baan, op het gras, kwam het vliegtuig tot stilstand. De brand weerauto en de ziekenauto bevonden zich in de omge ving. Ik zag het personeel van die auto's, alsmede van de Haveninspectie en monteurs van Fokker, die met auto's ter plaatse waren, toesnellen en de piloot be vrijden. Enkele minuten later was ik ook ter plaatse en trof de piloot Sonderman geheel ongedeerd bij het vliegtuig aan. Van Fokker-employe's vernam ik ter plaatse, dat de beschadigingen aan het vliegtuig zeer gering waren". De bij de eerste proefvluchten ontdekte fouten en on volkomenheden konden zonder al te veel problemen worden opgelost. Het wachten was nu op orders. De luchtmacht had grote belangstelling voor de S-14 maar pas in januari 1952 berichtte de toenmalige Staatssecretaris van Oorlog F. J. Kranenburg door mid del van een nota aan de Directeur Materieel Lucht- mach dat de regering had besloten met Fokker te on derhandelen over de aankoop van 20 lestoestellen S- 14. De onderhandelingen zouden namens de regering worden gevoerd door de Directeur Materieel Lucht macht, Generaal-majoor Prof. Dr. Ir. G. Otten. Op 4 september 1952 volgde een voorlopige opdracht aan Fokker tot levering van 20 toestellen. Ook het buiten land toonde belangstelling, serieuze gegadigden wa ren Brazilië, Finland, Griekenland, Ethiopië, Egypte, Spanje en Israel. Verder dan die belangstelling kwam het niet, geen enkele order werd door deze landen geplaatst. De hoop S-14's te verkopen aan NATO-lan- den vervloog ook spoedig. Was de Beechcraft T-7 spelbreker geweest bij de S-13, voor de S-14 werd dit de Lockheed T-33, die inmiddels in flinke aantallen, in het kader van het Amerikaanse militaire hulpprogram ma MDAP), aan nagenoeg alle NATO-landen werd verstrekt. Het bleef dus bij 20 toestellen voor onze eigen luchtmacht. De eerste proefvlucht van het eerste produktietoestel, de L-1 vond plaats op 13 januari 1955 en op 20 augus tus 1955 werd het overgevlogen naar Twenthe, ge volgd door de L-2 op 22 augustus van dat zelfde jaar. De produktie werd op 14 november 1956 afgesloten met het gereed melden, na opbouw bij Fokker, van de L-14 en de L-20. De luchtmacht S-14's bleven in ge bruik tot in het midden van de zestiger jaren. Ze wer den gebruikt bij de JVS, Conversievlucht 700 Sqn, In- strumentvluchten Soesterberg en Twenthe en de Ba- sisvluchten Ypenburg en Woensdrecht. Met de af schrijving op 5 september 1967 van de L-11 7 en de L- 19 viel het doek voor de S-14 en kwam er tevens een einde aan een lange generatie Fokker-lesvliegtuigen. Van de twintig luchtmacht S-14's zijn er thans nog vier over. Het Militaire Luchtvaart Museum heeft er twee, de L-11 en de L-1 7. De L-11 kunt U bezichtigen in het museum, de L-1 7 is in bruikleen afgestaan aan het Fok- kerbedrijf te Woensdrecht. De L-14 is in het bezit van de HTS te Haarlem en de L-18 bevindt zich als monu ment op Ypenburg. Het Fokker prototype K-1 heeft een plaats gekregen in het Nationaal Lucht- en Ruimte vaart Museum 'Aviodome' op Schiphol. Terwille van de geschiedenis mag ik U tenslotte de twee zwarte bladzijden uit de S-14 historie niet ont houden. Op 20 november 1955 verongelukte Gerben Sonderman met de L-14 in Amerika. Hij was daar naa toe gegaan om de S-14 te demonstreren voor de Amerikaanse Marine die serieuze belangstelling toon de. In hem verloor Nederland eenvan zijn grootste

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1984 | | pagina 6