GENERAAL C. J. SNIJDERS Het Generaal C. J. Snijdersmonument en de Generaal C. J. Snijdershal Zoals U in "Notities uit het Museum" hebt kunnen le zen, is bij de ingang van Hal A het Generaal Snijders monument geplaatst, waarbij Hal A tevens is vernoemd naar de generaal en voortaan Generaal C. J. Snijders hal zal heten. Dat het monument van deze grote Nederlander bij ons museum is geplaatst beschouwen wij als een bijzon dere eer. Hij is immers de grondlegger en, gedurende zijn leven, de promotor van de Nederlandse luchtvaart geweest. Het monument stond voor kort op de binnen plaats van het Koninklijk Nederlands Leger-en Wa penmuseum "Generaal Hoefer", kortweg Leger museum genoemd, te Leiden. Bij de verplaatsing van dit museum van het voormalige Pesthuis te Leiden naar het Armamentarium te Delft, bleek het echter on mogelijk het Generaal Snijdersmonument te herplaat sen, zodat moest worden gezocht naar een andere op lossing. Die oplossing werd gevonden bij het Militaire Luchtvaart M useum op het Kamp van Zeist te Soester- berg. Een waardiger plaats was nauwelijks denkbaar. De geschiedenis van het ontstaan van het monument voert ons terug naar het jaar 1939 toen er, direct na het overlijden van generaal Snijders, door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Vereniging "Ons Leger" initiatieven werden ontplooid om ter nagedachtenis aan de generaal een gedenkteken te plaatsen op diens graf op de begraafplaats Oud-Eik te 's-Graven- hage. Al spoedig bleek echter dat in brede kring de wens aanwezig was om te komen tot de oprichting van een nationaal comité dat in geheel Nederland en de overzeese gebiedsdelen gelden zou inzamelen voor een waardig monument. Na enige voorbereidende ver gaderingen werd dit nationale comité gevormd onder voorzitterschap van de oud-gouverneur generaal Mr. D. Fock. De mobilisatie in 1939 en de daaropvolgende Duitse inval op 10 mei 1940 maakten het echter on mogelijk de voorgenomen plannen te realiseren. Wel trachtte men met de beschikbare gelden een eenvou dig gedenkteken tot stand te brengen. Na overleg met de familie van de generaal en het bestuur van het Ne derlands Legermuseum werd besloten het gedenkte ken op te richten op de binnenplaats van genoemd museum. Het stenen voetstuk werd ontworpen en uitgevoerd door de firma G. Keuzekamp te 's-Gravenhage. Op dit voetstuk zou een door mej. JA. L. van Beeck-Calkoen ontworpen bronzen borstbeeld van de generaal worden geplaatst. Het geboetseerde ontwerp daarvan kon echter door oorlogsomstandigheden niet meer in brons worden uitgevoerd, waarop werd besloten voorlopig alleen het voetstuk en de muurplaten te plaatsen. Dit gebeurde in 1942. Pas na de oorlog kon het monu ment worden afgemaakt. Helaas waren Mr. Fock en Mej. Van Beeck-Calkoen inmiddels overleden. Op 15 'uni 1946 werd het nu complete gedenkteken van wijlen generaal C. J. Snijders in aanwezigheid van fa milieleden, burgerlijke en militaire autoriteiten, alsmede een aantal Ridders der Militaire Willemsorde, onthuld. Generaal C. J. Snijders kan als de grondlegger wor den beschouwd van de Nederlandse luchtvaart, zowel burger als militair. Hij werd in 1852 geboren als vijfde zoon van C. J. Snijders, de plaatselijke geneesheer te Nieuwe Tonge op het eiland Goeree Overflakkee. Na de lagere school te hebben doorlopen, volgde hij de Rijks-H.B.S. te Middelburg, welke hij na het vierde leerjaar vervroegd verliet om toelatingsexamen te kun nen doen voor de Koninklijke Militaire Academie te Breda, waar hij op 13 juli 1869 werd benoemd tot cadet bij het Wapen der Genie. Op 14 juli 1872 verliet hij de KMA na met bijzonder goede resultaten de officiersop leiding te hebben gevolgd. Bij K.B. van 20 juli 1872 No. 63 werd cadet-sergeant Snijders benoemd en aange steld tot tweede luitenant bij het Korps Ingenieurs, Mineurs en Sappeurs en ingedeeld in de 1e stelling der Genie te Utrecht, waarna nog vele plaatsingen, waaronder een verblijf in Nederlands-lndië 1873-1875volgden en hij alle officiersrangen door liep met tenslotte, kort na het uitbreken van de eerste wereldoorlog, zijn benoeming tot Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht bij K.B. van 31 juli 1914 No. 100, gevolgd door zijn bevordering tot generaal op 9 augustus 1914, K.B. No. 17. Helaas werd de schitteren de loopbaan van generaal Snijders op 19 november 1918 abrupt afgebroken door zijn ontslag op eigen verzoek. Dit naar aanleiding van een conflict met de GENERAAL C. J. SNIJDERS Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht 1914-1918. Grondlegger van de Nederlandse militaire en burgerluchtvaart. Geboren 29 september 1852 Overleden 26 mei 1939 Ridder Militaire Willemsorde 4e klasse.

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1984 | | pagina 3