toenmalige Minister van Oorlog, Jhr.Alting van Geusau. De bemoeienissen die hem tot promotor maakten van de Nederlandse luchtvaart vingen aan, toen hij aan het einde van de vorige eeuw zijn invloed aanwendde om het sedert 1886 bij het Korps Genietroepen aanwezi ge ballonmateriaal uit te breiden met één of meer ka belballons voor waarnemingsdoeleinden. In 1907 werd hij, op uitnodiging, voorzitter van de op initiatief van de luitenant ter zee A. E. Rambaldo opgerichte "Vereeni- ging voor Luchtvaart" later KNVvL). Op 4 april 1908 maakte hij samen met Rambaldo de eerste vlucht mee van de door de vereniging georganiseerde ballonvaar ten. Balloncommandant was de beroemde Dr. K. Wegener. In 1910 moest hij echter in verband met drukke werkzaamheden als Chef van de Generale Staf het voorzitterschap van de vereniging neerleggen, waarop hij tot erelid werd benoemd. Inmiddels was op advies van Snijders kapitein H. Walaardt Sacré, die het commando voerde over de compagnie, waarbij de doelballons voor de schiet oefeningen van de artillerie waren ingedeeld, reeds enige malen gedetacheerd geweest bij het "Pruisische Luftschiffer Bataillon", teneinde vertrouwd te raken met de luchtscheepvaart. Voorts werd op voordracht van generaal Snijders in 1910 de Militaire Luchtvaart Commissie ingesteld onder voorzitterschap van de ge neraal zelf. Deze commissie moest rapport en advies uitbrengen aan de Minister van Oorlog omtrent de mo gelijkheden van een vliegdienst voorde landsverdedi ging. Om het nut daarvan te bewijzen, namen een zestal particuliere vliegtuigen deel aan de grote leger- manoeuvres die in september 1911 in de Betuwe werden gehouden. De vliegtuigen opereerden van het tijdelijke vliegveld de Pettelaer nabij Den Bosch. De bij deze manoeuvres opgedane ervaringen leiden er ten slotte toe dat op 1 juli 1913 de Luchtvaartafdeling werd opgericht. Na het verlaten van de militaire dienst bleef hij bijzon der actief op het terrein van de luchtvaart. In ^^aan vaardde hij het voorzitterschap van de ELTA Eerste Luchtvaart Tentoonstelling Amsterdamdie een gewel- dit succes werd. Een grote steun was hij ook voor Al bert Plesman, de oprichter van de KLM. In 1922 werd hij voorzitter van het ICAR Internationaal Concours Aviatique Rotterdam) ter "promoting" van de lucht vaart door het houden van wedstrijden en het organi seren van een tentoonstelling. Op zijn initiatief werd het Comité Vliegtocht Nederlands-lndië opgericht, waar van hij tevens voorzitter werd. In 1932 aanvaardde hij het voorzitterschap van het door de KNVvL gestichte Generaal Snijdersfonds. Zijn naam werd gegeven aan een gouden medailledie éénmaal in de twee jaar wordt uitgereikt als een bijzonder eerbetoon ter beloning van uitnemende diensten ten aanzien van de luchtvaart, de Generaal Snijdersmedaille (de eerste medaille werd toegekend aan de generaal zelfEn verder was hij nog voorzitter Pelikaan Comité, lid van de raad van advies van de Stichting Nederlands Luchtvaart Instituut en voorzitter van de vereniging "Ons Leger". In totaal had hij zitting in ruim dertig verenigingen en organisaties. Vele malen nam hij deel aan rondvluchten, altijd was hij aanwezig op vliegdemonstraties, luchtvaarttentoon stellingen en huldigingen van vliegers. Op 26 mei 1939 overleed de generaal in het Diacones- senziekenhuis te Hilversum; een groot Nederlander was heengegaan. Op 31 mei vond de begrafenis plaats op "Oud €ik en Duinen" te 's-Gravenhage. In zijn grafrede sprak Minister-President H. Colijn o.a. de vo' gende woorden "Vroeger dan de meeste anderen onderkende hij de betekenis van de luchtvaart van militaire standpunt als op civiel terrein. Bij de manoeuvres in de Betuwe in 1911 vloog hij als Chef van de Staf mee in de toen nog uiterst gebrekkige vliegtuigen, die aan het leger waren toegevoegd. Onze samenwerking bij de oprichting van de militaire Luchtvaart Afdeling, die niet zoo heel lang daarna tot stand kwam, behoort tot mijne aangename levensherinneringen". De Nederlandse luchtvaart en Generaal Snijders zijn onverbrekelijk met elkaar ver bonden. J. van den Berg (Sectie Mil. Luchtvaart Historie) Een vlucht met de DDA Dakota Door toedoen van Jan Hof, coördinator voor de "D-Day Return" manifestatie te Margate stapte ik op Schip- hol-Oost in de 42 jaar oude PH-DDA, toepasselijk ge noemd naar de Dutch Dakota Association. Tevoren was ik op de meest hartelijke manier ontvangen door de crew, bestaande uit vliegers, meccano's en cabine personeel van diverse luchtvaartmaatschappijen die geheel vrijwillig deze oude dame, afkomstig van Finnair, bemannen. Het is alsof je een luchtvaartmuseum binnenstapt met de vanwege het staartwiel oplopende vloer, maar ook om de stoelen en de raampjes die aantonen dat e "toen" nog geen drukcabines waren. Met behulp van het aggregaat krijgen de vliegers de motoren aan de gang, een bekend geluid dat lang geleden de oren Het Generaal C. J. Snijdersmonument

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1984 | | pagina 4