streelde, maar nu met alle jets en turboprops de indruk geeft alsof het zwaarwerkende mangels zijn. De stuur boordmotor geeft nog even een plofje, misschien om- 3 het mengsel net te rijk was, maar dan deint de oude machine rustig nog vastgehouden door de remmen en blokken om klaar gemaakt te worden voor het taxiën. Terwijl wij snoepjes krijgen om de oren niet te laten klappen, komt de BWK als laatste binnen, sluit de deur en dan kunnen we weg. (BWK: boordwerktuigkundige) Het taxiën verloopt rustiger dan in vroegere jaren, maar dat komt omdat de taxiebanen nu veel breder zijn dan toen; soms is er even wat "gas" nodig van een motor voor een bochtje, een druk op een rem om onze dame in de juiste richting te brengen. Dan staan we bij de startbaan en kan het proefdraaien beginnen eerst de ene motor, dan de andere, magneetcheck, propcheck, geschud, rumoer en dan weer terug naar ralenti, of te wel minimum-gasstand. Ondertussen zijn de klappen neer geweest. Dan kan het feest beginnen. Met een oorverdovend lawaai worden de gasmanetten naar voren geschoven, de remmen zijn los en de oude DDA komt, alsof zij er vandaag extra zin in heeft, op ang. Ik hoor het staartwiel nog even rommelen, maar dan komt dat los en voordat we het weten, vliegen we, dansen we in de remous, die een prachtige zonnige dag vaak heeft en zijn wij op weg. N iet naar 25000 voet, maar bescheiden naar 1500 voet, alwaar de motoren heerlijk op matige toeren de propellers door de zomer se lucht slaan en alwaar wij mogen kijken naar Neder land met al het water, naar de Deltawerken en dat bij een kopje koffie en de heerlijkste broodjes met zalm, haring of paling. We zijn op weg naar Engeland. Voordat we het weten zijn we bij Manston, waar we na een wijde bocht komen landen. Het blikkerige geluid dat we nu horen, doet weten dat de wielen weer uit zijn, de motoren grommen hun zegje en dan komt de baan naar ons toe. Gezagvoerder Van Oort maakt een mooie "wieier", die gekenmerkt wordt door een zachte piep als de wielen de grond raken. Dan zakt de staart en begint het lawaai van het draaiende staartwiel. Voor dat we er erg in hebben, staan we op de parkeerplaats Ti juist daarvoor nog een oogje te hebben kunnen werpen op de immense baan die Manston rijk is. Zo'n 3600 meter lang en circa 100 meter breed. Het was de uitwijkbaan voor vliegtuigen in de oorlog die geen rem men hadden, of die malheur hadden. Als de deur open is, gaan we naar het stationsgebouw, alwaar menig medereiziger meteen naar een bekende weg vraagt. Ik hoef dat niet, want ik waagde mij in het mini-pleetje dat de oude dame achter in de cabine rijk is en waar men met enige behendigheid zich kan ver luchten. Tevoren waren wij daarover ingelicht, maar ik moest het toch nog eens ervaren. En aldus was het vliegen met de DDA een ervaring, zeker omdat de cockpit die ik op de vlucht terug be zocht ineens uiterst summier en miniscuul leek te zijn, terwijl ik hem toen zo imposant vond. Maar toen was danook alweer zo'n 40 jaar geleden. Als U tussen de hallen van ons museum naar onze Dakota kijkt, krijgt U nu misschien een ietwat betere druk van dit magnifieke toestel, dat Douglas in dui zenden bouwde en dat doorzijn Pratt Whitney moto ren het betrouwbaarste werkpaard in de luchtvaart van toen werd. De Museum - Dakota na zijn aankomst op de Vliegbasis Soesterberg in december 1982. En als U mee wilt vliegen, bel dan de Dutch Dakota Association op Schiphol. Ik kan dat vliegende mu seum met zijn hartelijke mensen warm aanbevelen. H. J. E. van der Kop In de Nederlandse militaire en civiele luchtvaartgeschiedenis speelde de DOUG LAS DC-3/C-47 DAKOTA een grote rol. Het Militaire Luchtvaart Museum is dan ook terecht trots dit beroemde vliegtuig aan het publiek te kunnen tonen. Onlangs maakte ons bestuurslid, commandeur b.d. H. J. E. van der Kop nog eens een vlucht mee in een Dakota. DOORMAN - REÜNIE IN HET MUSEUM Op zaterdag 19 mei jl. terwijl anders ons museum is gesloten, stroomden zij binnen. "Zij", mannen van de jaren dat onze Marine nog een "carrier"-marine was, een periode die zo'n 25 jaar heeft geduurd. Er was een enkeling van het eerste uur, dat was toen 860 Squadron nog op Swordfishes aan boord van de van een vlieg- dek voorziene tankers vloog om convooien op de At lantische Oceaan te beschermen. Nu vliegt 860 met Lynx heli's van fregatten en is gestationeerd op het vliegkamp 'De Kooy'). Na de oorlog werd het hulpvliegkampschip Nairana de eerste Karei Doorman. Ook uit die tijd 1946-'48 waren er, maar het gros van de reünisten had aan boord van de tweede Karei Doorman gediend, die als H MS Venerable bij de Royal Navy eerst dienst had ge daan. Van mei 1948 tot de modernisatie, waarbij het schip een "face-lift" onderging door installatie van een stoomkatapult, hoekdek, landingsspiegel enz. waren er meer opvarenden dan werd verwacht. "Zij" kwamen uit alle hoeken en gaten waar toen personeel werkte. Koks vonden elkaar terug, maar ook machinisten, tele grafisten, plotters uit de vliegtuigdirectiecentrale, kata pult-machinisten, vliegtuigparkeerders, ziekenverple gers, botteliers, codeerofficieren en uiteraard vliegend personeel, wachtsofficieren en artsen. Ja, ook de do-

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1984 | | pagina 5