Het succes van de PBY was buiten de Verenigde Sta ten uiteraard niet onopgemerkt gebleven. Engeland, Rusland, Frankrijk, Canada en niet in de laatste plaats lederland, toonden grote belangstelling voor dit uit zonderlijke vliegtuig en plaatsten, mede als gevolg van het uitbreken van de tweede wereldoorlog, omvangrijke orders. Bij het R.A.F. Coastal Command kreeg de PBY haar naam Catalina, welke naam door de U.S. Navy werd overgenomen en waaronder dit vliegtuig een be grip werd in een groot aantal landen. In totaal werden er 3272 Catalina's in verschillende uitvoeringen ge bouwd, de Russische uitgezonderd. Voor de rest van dit verhaal, beperk ik mij nu tot de Marineluchtvaart dienst Catalina's, in het bijzonder de 16-212 P-212 die in ons Museum staat. Door het uitbreken van de oorlog in Europa geraakte de Marineluchtvaartdienst in Nederlands-lndië in niet onaanzienlijke problemen. Op levering van Dornier Do-24 en Fokker T-VIII W vliegtuigen behoefde niet meer te worden gerekend. Met de Japanse dreiging voor de deur gaf dat natuurlijk geen plezierig gevoel, erlangend keek de Indische marineleiding dan ook naar de Verenigde Staten in de hoop een flink aantal PBY's te kunnen bestellen. De Amerikanen zaten ech ter beslist niet te springen om orders; de eigen behoef te was enorm groot en liet bijzonder weinig ruimte voor leveringen aan andere landen. Toch gelukte het een, inderhaast samengestelde, militaire commissie van aankoop, op 25 juli 1940 een kontrakt af te sluiten met Consolidated voor de levering van 36, aan Nederland se eisen aangepaste, PBY-5 vliegboten, waarvan de eerste twee op 5 september 1941 aankwamen op Morokrembangan. Samen met de Dornier Do-24 vlieg boten waren de Catalina's onafgebroken in actie. Tal loze verkenningen werden uitgevoerd, alsmede perso neel en goederen vervoerd. Ook bewees het uitsteken de diensten bij het redden van schipbreukelingen. Bijzonder spectaculair in dit verband, was de red dingsoperatie van de Y-45 op21 februari 1942,toen 79 opvarenden aan boord werden genomen van het door ommen getroffen KPM-schip Sloet. Van de 36 gele gerde PBY-5's bleven er na de heroïsche strijd tegen de Japanse overmacht slechts negen over. Naast dit verlies aan PBY's verloor de Marineluchtvaartdienst ook een groot aantal bemanningen die binnenkort, in het Militaire Luchtvaart Museum, zullen worden ge ëerd door vermelding op een „Ererol" van de Marine luchtvaartdienst. Het totaal aan de Marineluchtvaart dienst geleverde Catalina's bedraagt 103 toestellen, die voornamelijk waren ingedeeld bij 321 Squadron. De 16-212 behoorde tot een serie van zes PBY-5A's die in 1951 van de U.S. Navy werden gekocht. Zij kregen de registratie 16-212 t/m 16-216. Bij Aviolanda in Pa- pendrecht werden de zes toestellen geheel gereviseerd en vervolgens naar Nieuw Guinea overgevlogen, waar zij werden ingedeeld bij vliegtuigsquadron 321. He laas gingen de 16-211 en 16-213 al in 1952 door vlieg ongevallen verloren. Ten behoeve van de opsporings- n reddingsdienst, een taak van het op het Marine vliegkamp Valkenburg gestationeerde vliegtuigsqua dron 8, werden de 16-212 en de 16-21 6 in 1954 naar Nederland teruggevlogen, waar zij de inmiddeis bui ten dienst gestelde Sea Otters moesten vervangen. De eerste reddingsoperatie van de 16-212 vond plaats op 8 november 1954. NaastdeOSRD-taak vervulde vlieg tuigsquadron 8 ook de opleiding van vliegers, die in Nieuw-Guinea werden ingedeeld bij vliegtuigsquadron 321. Volgens de logboeken heeft de 16-212 na het verlaten van de fabriek, op 16 november 1943, deelge nomen aan bombardements- en patrouillevluchten boven de North Atlantic en is, behoudens de onder houdsperioden steeds in dienst geweest tot 1950, waarbij het ongeveer 1600 uren in de lucht is geweest. Bij de Marineluchtvaartdienst kwamen daar nog eens 1340 uren bij, zodat het totaal op 2940 uren komt. Op 4 februari 1957 werd het vliegtuig, na een respectabele staat van dienst uit de sterkte genomen en op 1 augus tus 1957 in bruikleen afgestaan aan de gemeente Hoeven. Voor de technische gegevens, verwijs ik u naar de museumgids „Vliegend verleden". Heeft u die nog niet Dan snel kopen, voor slechts f. 2,50 komt u in het bezit van een uniek historisch overzicht van de ge schiedenis van de Nederlandse Luchtvaart. J. van den Berg (Sectie Militaire Luchtvaart Historie) HET LUCHTVAART MUSEUM TWENTHE Het Luchtvaartmuseum Twenthe herdacht 6 juni 1984 zijn 10-jarig bestaan. Alle reden om verleden, heden en toekomst van het Museum eens de revue te laten passeren. De oprichting en groei. De mensen die de oprichting van net Museum feitelijk hebben bewerkstelligd zijn de heer Adrie Roding, de (Noot) Zie ook artikel over Catalina in eerdere Nieuwsbrief Kolonel Chr. Schwencke ziet toe hoe de Commissaris der Koningin van ae Provincie Overijssel, Mr. Niers.op 28 september 1983 het Luchtvaartmuseum Twenthe officiéél opent. foto fotosectie VIb. Twenthe

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1984 | | pagina 7