Adjudanten-onderofficier Van der Laan, Groot, Min en Veeneman en de heer Weenink. De heer Roding, ge meente-archivaris van Enschede, is de eigenlijke ini tiatiefnemer. Hij had al jaren de wens om zijn docu menten en zaken over de luchtvaart in- en boven Twenthe te exposeren. Zijn verzameling stond echter nog in de schuur van zijn vaderopgeslagen toen op 1 7 augustus 1973 de resten van een Spitfire op de Vlb Twenthe werden opgegraven. Na lezing van het kran- tebericht daarover nam hij contact op met de toenma lige Vliegbasiscommandant, Kolonel Materman, te vens zijn buurman. Roding wist de commandant warm te maken voor het behoud van de Spitfire-onderdelen en het zoeken naar een ruimte om niet alleen de Spit- fire-resten, maar ook de door Roding bijeengegaarde documenten en materialen ten toon te stellen. Zodoen de kom op 6 juni 1974 barak Z-76 op het Zuidkamp van Vlb Twenthe als expositieruimte in gebruik worden ge nomen. Dank zij veel eigen werk, hulp van BABOV, medewer king van de autoriteiten op de vliegbasis en schen kingen van C A, V D, het Rijks- en Natuurmuseum kon in Z-76 wat professioneler worden geëxposeerd. Tijdens de Open Dag Twenthe op 31 augustus 1974 kreeg de Luchtvaartcollectie Twenthe dank zij een goed verzorgde „stand" en presentatie ruime bekend heid. Dit resulteerde niet alleen in grote aantallen be zoekers maar ook in tal van spontane aanbiedingen. Door de Gemeente Enschede werd bijvoorbeeld een ex-Luftwaffe brandweerauto aan het Museum aange boden. Deze auto had tijdens de Tweede Wereld oorlog op Twenthe dienst gedaan, in 1945 zijn de Duit sers ermee gevlucht, maar dank zij autopech kon in beslagneming volgen. Later heeft de gemeente En schede deze wagen bij de brandweer ingezet. Thans ondergaat deze oude brandweerauto een renovatie beurt bij onze moderne Afdeling Brandweer op de Vlb Twenthe. Dank zij de activiteiten van de Museum-beheerscom missie werden steeds meer documentatie-materialen en realia bijeengebracht. Het Museum groeide en werd in 1 977 ook van verwarming voorzien. Voorde be zoekers die in steeds grotere aantallen arriveerden werd een bezoek steeds interessanter. Al spoedig bleek gebouw Z-76 te klein. De zolderverdieping kon echter om financiële redenen niet als expositieruimte gereed worden gemaakt. Vanaf 1979 omvatte de Museumcommissie de heren Roding en Weenink en de Aoo Veeneman en Van der Laan. Op 28 april 1982 gaf de Commandant Vlieg basis, Kolonel Chr. Schwencke, een instellingsbeschik king uit inzake de doelstelling, taak, samenstelling en werkwijze van een uitgebreide„Voorlopige Beheers commissie Luchtvaartcollectie Vliegbasis Twenthe". Deze Commissie heeft een nieuwe start gemaakt met systematische inventarisatie van het groeiende be stand realia en met de verhuizing van de collectie naar een aanzienlijk beter onderkomen gebouw Z-54, eveneens op het Zuidkamp. Aldaar is een grote bene den- en bovenverdieping ingericht. Doel van het Museum. Op 28 september 1983 kon de Commissaris der Konin gin van de Provincie Overijssel het „Luchtvaartmuse um Twenthe" voor het oog van civiele en militair autoriteiten en andere genodigden officieel openstel len. Het Museum beoogt artikelen van belang voor/ge relateerd aan de civiele en militaire luchtvaart in de regio Twenthe te bewaren en/of te exposeren. De letter „h" in „Twenthe" geeft de relatie aan met de binnen de Koninklijke Luchtmacht gebruikelijke schrijfwijze. De expositie. Het Luchtvaartmuseum vervult primair een functie in de regio Twenthe, omdat het vliegveld en zijn historie centraal staat. Het Vliegveld Twenthe is in 1929 opge richt door een N.V. met een werkkapitaal van f. 400.000,-, waarvan aandelen van f. 1.000,-zijn ver deeld onder de diverse aanliggende gemeenten. Uit eindelijk is het Vliegveld in 1931 voor de civiele vluch ten in gebruik genomen. Eén van de grote gebeur tenissen op Twenthe was het bezoek op 18 juni 1932 van het beroemde Luchtschip „Graf Zeppelin LZ-1 27 Ons Museum is in het gelukkige bezit van een origi nele filmstrip circa 15 minuten waarop o.a. deze ge beurtenis is vastgelegd. Deze film is aangeboden na de publicatie van de officiële opening van het Museum in 1983. Het filmpje was bij het vuilnisophalen gevon den en was (gelukkig) enkele jaren bewaard geble ven. Het vliegveld bleek niet rendabel en Defensie bleek geen belang te hebben bij handhaving van het veld. Daarom werd in 1939 de N.V. geliquideerd. In 1940 werd het luchtvaartterrein omgeploegd en vernielde de Genie - met het oog op de invasie - het stations gebouw en de hangar. In de nazomer 1941 van 1941 begonnen de Duitsers met het herstel van het veld van 64 tot 1 735 hectare. Na de oorlog is de omvang van het veld teruggebracht tot ongeveer 450 hectare. Het Luchtvaartmuseum Twenthe is op werkdagen voor publiek toegankelijk van 13.30 - 16.00 uur; in de weekenden en op feestdagen volgens afspraak. Telefoon 053 - 35 07 05 toestel 2374 wordt vervolgd

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1984 | | pagina 8