had me al dikwijls verbaasd over het fietsen op een smal sawahdijkje maar dit keer ging het dan ook goed fout. Mezelf vervloekende dat nu ook nog een onschul dige het slachtoffer van die morgen was, zag ik links voor mij het groene licht van de tower komen we had den geen radio aan boord Naast mij stond een collega toezichthouder met de vraag „tegen wie sta jij zo dom te lachen". Antwoord behoefde ik niet meer te geven toen op dat moment een groep bezoekers de „Generaal Snijdershal" bin nen kwam wandelen. Eduard HET LUCHTVAART MUSEUM TWENTHE We vervolgen het artikel over het Luchtvaart Museum Twenthe met dank nogmaals aan de heer A. J. Willems. Het eerste deel stond in de vorige „Nieuwsbrief" oktober 1984, nr. 11 Red.) De oorlogsjaren zijn voor de regio Twenthe - lucht- vaarthistorisch gezien - zeer interessant. Ruim 10% 700 stuksvan het aantal in Nederland neergestorte vliegtuigen kwam in Twentse bodem terecht. In het Mu seum hangt een kaart van de regio met vrijwel alle tot nu toe bekende vindplaatsen. Zeker 45 daarvan heb ben een directe relatie met onze expositie. De Duitse Luftwaffe opereerde vanaf Twenthe vooral met nacht jagers Me-110, Ju-88, FW-190 en later ook met de straaljagers Me-262. Op 24 maart 1945 legden 152 Amerikaanse B-17 Flying Fortresses een tapijt van 400 bommen op Twenthe. In het Museum ziet men di verse herinneringen daaraan, ondermeereen luchtfo to van het resultaat van het bombardement. Vervolgens treft men ook herinneringen aan uit de periode april/september 1945, toen in totaal 15 gealli eerde squadrons vanaf Twenthe hebben geopereerd c.q. op Twenthe zijn ontbonden. Het gaat hier om het 322 (NL), 331- en 332 NO 349- en 350 BE 409 CAen 485 NWZLSquadron, alsmede om 8 RAF- Squadrons. Qua vliegtuigtypen gaat het om Spitfires, Mosquito's en Hawker Typhoons. Interessant is bij voorbeeld dat het Museum onlangs de beschikking kreeg over een romp/staartstuk van een Hawker Typhoon, dat jarenlang in een Twents bedrijf heeft „ge zworven". Inmiddels zijn alweer bijna 40 jaar verstreken en heeft de na-oorlogse Vliegbasis Twenthe zijn rijke historie voortgezet. Daarom exposeert het Museum ook veel zaken die inzicht geven in de rol die het luchtwapen, in het bijzonder de Koninklijke Luchtmacht en de Vlieg basis Twenthe, in de regio speelt. Het gaat de Museum-beheerscommissie thans om het veiligstellen van de expositieruimte en de realia en do cumentatie. Het onderbrengen van het geheel in een Stichting stuitte in 1979 op bezwaren van Defensie zijde, met name vanwege de consequenties m.b.t. de huisvesting. In 1983 heeft de Commandant Vliegbasis Twenthe de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten ver zocht de verzameling voorwerpen en documenten c status van „Traditie-kamer" te verlenen. Op die wijze kan het beheer worden geformaliseerd en kan de geschiedenis van de Luchthaven en zijn rol inTwenthe tot in lengte van jaren de juiste aandacht krijgen. Daar naast is de Beheerscommissie voornemens een Stich ting Vrienden van het Museum op te richten die fond sen en diensten aan het Museum kan leveren. De plan nen daartoe moeten nader worden uitgewerkt. De leden van de Museum-beheerscommissie blijven streven naar een collectie die interessant is en die vooral regionaal aanspreekt. Het is de Commissie helaas niet gelukt tijdig beslag te leggen op een F-104G Starfighter. Dat is enerzijds jammer, ander zijds zou het vreemd zijn als dit meteen NF-5 niet zou lukken. Het is nu eenmaal onvermijdelijk dat- met het verstrijken van de jaren - ook moderner Luchtmacht- materieel een plaats moet krijgen in het Museum. Toekomstperspectieven. Het Luchtvaartmuseum Twenthe is nu zeer gunstig ge legen aan de rand van het Zuidkamp, voorzien van eigen hekwerk en een eigen ingang. De toegankelijk heid voor het publiek wordt verder vergroot door het in de nabije toekomst aanbrengen van wegbewijzerings- borden in de Gemeente Enschede. Vanaf de oprich ting tot de officiële opening ontving het Museum ruim 10.000 bezoekers. Sinds deze officiële opening zijn echter al ruim 3000 bezoekers geteld De Commissa ris der Koningin noemde het Museum een kostbaat le gaat voor de regio, een verdienste van burgers en KLu- militairen, een object van dankbaarheid. Het aantal be zoekers doet hieraan recht. Een interessante bijzonderheid is dat ook de Twentse VVV en het Centraal Bureau voor de Statistiek de weg naar ons Luchtvaartmuseum Twenthe al zeer goed kennen. Tenslotte moet de regionale opzet van het Luchtvaai museum Twenthe worden benadrukt: concurrent te zijn van andere Luchtvaartmusea zoals het Militaire Luchtvaartmuseum Soesterberg of Aviodome, wordt niet beoogd. Integendeel, het streven is gericht op sa menwerking en uitwisseling. Op die wijze zal het „Lucht vaartmuseum Twenthe" ongetwijfeld de volgende 10 jaar kunnen voortgaan. Uw bezoek verwachten wij echter op wat kortere termijn. A. J. Willems Voorzitter Museumbeheerscommissie Twenthe VLEUGELS VAN DE MARINELUCHTVAARTDIENST De Dornler Wal vliegboot Wal walvis In Duits

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1985 | | pagina 4