van de Luchtmachtstaf en tevens, in de periode 1942 1944, chef-staf en commandant van de RMNFS in Jackson, Mississippi. De presentatie van het boek aan de BDLwerd ingeleid door Luitenant-Generaal b.d. A. B. Wolff, in 1943 hoofdinstructeur voor de B-25 opleiding bij de RNMFS, maar ook de grondlegger van het Luchtmacht Museum. Zijn inleiding werd aangehoord door een groot aantal "Jackson-gangers"; zij gaven het geheel het karakter van een kleine reünie en stortten zich met grote be langstelling op het boek over "hun RN M FS". Dit boek, geschreven door Luitenant - Kolonel b.d. Ward en de heren Boer en Casius, geeft een zeer volledige, interes sante en historisch verantwoorde vastlegging van "een unieke operatie uit Nederlands jongste krijgsge schiedenis" die, zoals het titelblad vermeldt, ook als een "unicum in de historie van de militaire vliegoplei- ding" kan worden bestempeld. Een relaas waarvan ve len met belangstelling en genoegen kennis zullen ne men. Voor onze vrienden zeker de moeite waard om er de hand op te leggen. Dan nog de presentatie van de Lockheed 12A nr. L2-38, door de fabriek op 6 februari 1942 en in mei daaropvolgend aan de RNMFS afgeleverd, waar het met nog 10 L-12's werd ingezet bij de vliegeroplei ding en de opleiding van telegrafisten. Dit historische vliegtuig staat thans in volle pracht, schitterend in de oorspronkelijke kleuren te pronken op het voorterrein van het museum in de nabijheid van de grote indruk wekkende Catalina. Zonder meer een nieuwe trek pleister voor de tienduizenden die in het nieuwe sei zoen worden verwacht. Al met al een feestelijke, maar vooral ook een gedenk waardige dag, die eerste april 1985. Gedenkwaardig door zijn entourage, maar in het bijzonder doordat thans naast de Koninklijke Luchtmacht en de Marine Luchtvaartdienst, de derde dimensie-de Indische Mi litaire Luchtvaart - zo terecht en op zo'n fraaie en me morabele wijze aan het museum is toegevoegd. Een toevoeging die een hernieuwd bezoek aan het MLM ten volle waard is. H. Dieters. Een nieuw seizoen nieuwe folders Als 'bijsluiters' van deze 'Nieuwsbrief' heeft u inmid dels ongetwijfeld de nieuwe folders van het Militaire Luchtvaart Museum en van onze Stichting aangetrof fen. Zij bevatten voor u als vriend van het Museum be kende zaken. Zijn ze dan toch ook voor u van belang Ja natuurlijk Immers met deze folders kunt u tenmin ste één van uw kennissen of vrienden informatie geven over het Museum en tevens aansporen om zich bij onze vriendenkring aan te sluiten. Indien elke "Nieuws brieflezer" die kleine moeite neemt, wordt ons dona teurstal binnen de kortste tijd verdubbeld. Zo helpt u daadwerkelijk mee om het seizoen 1985 goed van sta te laten gaan. H. D. DE VLIEGTUIGEN van het MILITAIRE LUCHTVAART MUSEUM De Supermarine Spitfire LF.Mk.IX Deze serie staat onder redactie van Koos van den Berg. De voorliggende aflevering is geschreven door Cor Lemstra. Vervolg zie 'Nieuwsbrief' nr. 12 d.d. januari 1985 322 Squadron werd na zijn Indië periode weer actief opTwenthe als maandvliegsquadron voor reserve - of ficieren vlieger. Hiertoe nam het squadron de Spitfires van de inmiddels op Gloster Meteors overgeschakel de JVS over. Eind augustus 1951 verhuisde 322 naar Soesterberg. Het squadron nam met de Spits nog deel aan verschillende luchtmachtoefeningen, maar de da gen van de Spitfire waren echter geteld en als vanaf juli 1952 ook bij 322 de Meteors arriveren kiezen de Spitfi res steeds minder het luchtruim. Op 4 juni 1954 valt dan het doek definitief en worden de Spitfires officieel van de operationele sterkte afgevoerd. Een tijdperk is voorbij. Eén van de hierboven beschreven 'Nederlandse' Spit fires houdtde herinnering aan dit legendarische vlieg tuig levend in ons museum; het is de (authentieke, H-1waarvoor volgende detailinformatie geldt In dienst gesteld bij de Nederlandse luchtmacht op 1 De Spitfire H-1 die thans in ons museum staat in vroegere jaren en hogere sferen

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1985 | | pagina 2