uit oktober 1946 en ingedeeld bij de Jachtvliegschool met de registratie H-1 ex RAF serial MJ 143Daar na over naar 322 Squadron met de squadron regi- ;ratie 3W-1. Op 4 juni 1954 afgeschreven. In 1957 in bruikleen afgestaan aan het "Aeroplanora- ma" op Schiphol, het huidige Aviodome. Op 18 juni 1968 werd de 3W-1 overgebracht naar Vliegbasis Soesterberg. Na een zorgvuldige restauratie werd het vliegtuig weer als H-1 geplaatst in het-op 1 juli 1968 opgerichte- Luchtmachtmuseum, het huidige Militai re Luchtvaart Museum. De technische gegevens kunt U vinden in de museum- gids "Vliegend Verleden", uitgegeven door de Stich ting Vrienden van het M LM en verkrijgbaar in het stich tingswinkeltje in het museum. NOTITIES HET MUSEUM Alhoewel het museum de afgelopen wintermaanden wegens werkzaamheden gesloten was, vond er toch een aantal vermeldenswaardige gebeurtenissen plaats. In de eerste plaats een live TV - uitzending van Veroni ca op 7 maart over de krijgsmacht, die het personeel van het museum nogal wat werk bezorgde. De tot een zeer sfeervolle 'studio' omgetoverde Generaal Snijders hal kwam helaas nauwelijks in beeld ondanks met de regisseur gemaakte afspraken. De afscheidsvlucht met de laatste 'lange' DC-8 van de KLM op 14 maart naar de Vliegbasis Soesterberg was daarentegen een succes. Zo'n kleine 200 "passagiers" werden na de landing van KL 8888 met bussen naar het museum ge bracht. Na het officiële gedeelte werd daar een lopen- 'e lunch geserveerd die muzikaal werd opgeluisterd ^rjor de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Een absolute topper was de deelname van het muse um aan de manifestatie "Techniek in Vrije Tijd" van 21 t/m 24 maart in de Jaarbeurs te Utrecht. OnzeTF-104G Starfighter D-5805 trok veel bekijks en ook vloog onze museum Harvard B-71 boven het jaarbeursterrein. De vlieger - de heer Thüring - maakte via de boordradio, die te horen was op de omroepinstallatie, goede recla me voor het museum. Met de timmerwerkzaamheden ging het aanvankelijk minder goed. De toegezegde nieuwe timmerman arri veerde pas op 21 januari, zeven weken later dan oor spronkelijk de bedoeling was. De door de Koninklijke Marine toen tijdelijk ter beschikking gestelde timmer man kreeg griep en uiteindelijk hielp het NTC te Gouda ons uit de nood, door twee dienstplichtige timmerlie den van de KL aan het museum af te staan. Na al deze tegenslagen was het nu mogelijk in versneld tempo allereerst de zgn. "Indische Militaire Luchtvaart"- gale rij op te bouwen. Alhoewel nog niet helemaal gereed, kon deze al zeer fraaie galerij toch op 1 april door de BDL, luitenant- generaal F. J. de Jong samen metde Vlagofficier MLD, commandeur W. Snoek officieel worden geopend. Tij dens de feestelijke opening van het seizoen 1985 van het museum kreeg de BDL het eerste exemplaar van het boek over de Royal Netherlands Military Flying School RNM FSaangeboden en werd de Lockheed- 12A L2-38, die bij deze RNMFS in de VS heeft gevlo gen, gepresenteerd. In hal B (de nieuwe naam moet nog tot 1 juli geheim blijven werd door het museumpersoneel en enige vrijwilligers hard gewerkt. De opengewerkte vliegtuig- delen uit de constructiehoek en de landingsgestellen werden nagezien, opgeknapt en anders opgesteld. De opstelling van de vliegtuigmotoren werd grondig her zien, zodat historisch gezien er qua technische ontwik keling nu meer logica in zit. Deze nieuw opgezette en uitgebreide motorenlijn is werkelijk een uniek technisch pronkstuk geworden. Ook de vliegtuigen in de Snij dershal werden verplaatst en de Beechcraft Navigator werd omgeruild met de Tiger Moth uit hal B. De huidi ge opstelling is niet alleen beter historisch verant woord maar ook noodzakelijk om plaats te maken voor het grote geheim de Fokker G-l Jachtkruiser. De replica van de G-l wordt gebouwd door Galvanitas een bedrijf in Oosterhout N.Br.) gespecialiseerd in modern schoolmeubilair. Uiterlijk zal deze G-l prak tisch niet van echt te onderscheiden zijn, terwijl Fok ker, die grote belangstelling heeft voor dit project, de cockpit gaat nabouwen. De G-l, waaraan ook de afde ling decorbouw van de NOS meewerkt, zal eerst schit teren op het vliegveld Zestienhoven waar de Tros op 5 mei een TV-bevrijdingsprogramma onder regie van Ger Roos zal verzorgen. Na 5 mei zal het toestel wor den aangeboden aan ons museum. Aan at^e unieke aanwinst zal t.z.t. uiteraard de nodige publiciteit wor den gegeven. Over de Fokker D-VII valt te melden dat het marineper soneel van de onderhoudsdienst op het Vliegkamp Valkenburg een schitterend stuk vakwerk heeft afgele- Het publiek tijdens de 'Veronica'- uitzending. In het midden de staf en een aantal medewerkers van het museum.

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1985 | | pagina 3