verd, waarvoor zij dan ook terecht, officieel door Fokker werden bedankt. Onze restaurateur A. O. O. Verhalle werd de laatste 3 maanden bijgestaan door de vrijwil lige medewerker A. O. O. b.d. Mohlman met als resul taat dat er nu al een vleugel geheel is gerestaureerd en bekleed. Met de nog uit te voeren projecten zal, zeker nu we nog de beschikking hebben overdrie timmerlieden, gestaag worden doorgegaan en als alles meezit zal de verfraai ing van het winkeltje van de Stichting Vrienden ook niet meer te lang op zich laten wachten. De eerstvolgende belangrijke gebeurtenis in het mu seum zal op 1 mei plaatsvinden. Op deze dag zullen 200 ex-bemanningsleden die aan de luchtoperatie MANNA hebben deelgenomen worden uitgenodigd in het museum. Tijdens deze bijeenkomst, waarbij ook de Minister van Defensie, de BDL en andere hoge autoriteiten aanwezig zullen zijn worden de originele documenten van deze unieke voedseldropping, "Ope ration MANNA" geheten, aan Z. K. H. Prins Bernhard overgedragen. Tevens zal er een expositie worden ge opend die als thema "De luchtoorlog boven Neder land" heet. Ook niet onvermeld mag blijven dat het museum over een nieuwe poster, een kleurenfolder en een zwartwit brochure beschikt. Tenslotte dan voor het eerst de openstelling op zondag van 13.00 - 1 7.00 uur die alléén dank zij de medewer king van een aantal vrijwilligers, merendeels Vrienden, gerealiseerd kon worden. Deze openstelling op zon dag geldt voor het hele seizoen 1985 dus niet op zaterdag zoals foutieveiijk in de vorige 'Nieuwsbrief' stond - Red. Tot ziens in ons verfraaide museum. J. A. Boon Directeur Mil. Luchtvaart Museum MIJMERINGEN van een TOEZICHTHOUDER Weerzien met de Lockheed 12 Het was weer eens een dagje "museum", mooi weer en nog een beetje vroeg. Bij het hek van het Kamp van Zeist het bekende stopje en de vraag wat je komt doen. Die jongens kennen je blijkbaar nog steeds niet, of het zijn iedere keer weer anderen. Na het 'okay' rijden we door naar het parkeerterrein. Achter de Catalina staat ie dan onze 'good old Lockheed 12". Snel de auto wegzetten en teruglopen voor een kijkje. Wat is ie maar klein, maar wat waren wij er een kleine 40 jaar geleden trots op, onze overgangs trainer naar de meermotorige B-25's en C-47's. Voor ons waren ze nieuw, al hadden ze al een paar jaar beulen in Amerika en Australië achter de rug. We kw; men voor het eerst in een gesloten cockpit te zitten met naast je instructeur of later, wanneer je 'los' was, één van je collega's leerling vliegers. Je instructeur kon je in ieder geval heel wat beter op je vingers kijken dan daarvoor achter je. In het begin was hetwatonwennig.zondervliegkapop en parachute onder je achterste, te vliegen. We had den ineens een 'echt' control panel voor ons met heel wat meer instrumenten erop dan in de eenmotorige trainers. Ook waren er heel wat meer piefjes, palletjes en handles. De nieuwe cockpitdrill alle handelingen die men vóór, tijdens en na het vliegen moet ver richten moest er wéér ingestampt worden en zaten we menig avond te blokken. Het was nu tenminste 'een echte kist met twee planken' vliegtuig met twee pro- pellor- motoren Datze in werkelijkheid nietzo nieuw meer waren, blee zo nu en dan weer eens. Die keer op Kalidjati dat ik met Lt Hansen als instructeur naast mij een start maakte in de richting van het kampement. We waren nauwelijks los, hadden het landingsgestel en de flaps ingetrok ken, of het kistje ging vreemd overhellen en trok naar links. De boomtoppen en de daken van de huizen wa ren akelig dichtbij. Hansen zat flink 'mee te roeien' en ontdekte een niet ingetrokken flap aan de rechtervleu gel. Met veel geroei en power op de motoren hebben we nog een rondje kunnen draaien voor een landing. Die andere keer met Kees van Essen op de eerste be stuurdersplaats, solo nachtvliegen. Kees zette na de start een rechterbocht in, de naamloze nacht tegemoet. Ikzelf zal als 2e rechts naast hem en zat aan mijn kant naar de lichtjes van het vliegveld en kampement te kij ken. De bocht leek mij verdacht en keek ik naar de kunstmatige horizon die een flauwe klimmende rech terbocht aangaf, terwijl we in werkelijkheid bijna op z' kant stonden. Een gil, een flinke ruk aan stuurwiel en voetenstuur, een stomverbaasd gezicht van Kees, maar we hingen tenminste weer recht. Met wat flauwe boch ten en als enig zicht de lichtjes van Kalidjati, zijn we teruggekeerd voor een landing. De kunstmatige hori zon bleek duidelijk en plotseling US (onbruikbaar). In de laatste phase van de opleiding deden we ook aan formatie-nacht-vliegen. Een heerlijke spannende, maar ook inspannende bezigheid. We hadden toen nog geen knipperende navigatielichtjes en moest je 'als zij vlieger', in het donker niet gaan zitten staren naar die lampjes aan de vleugels van je voorvlieger. Als linker zijvlieger moest je ook nog eens 'om' je 2e bestuurder heenkijken. Later, met de bronzen ML-KNIL vlieger/waarnemer vink op de borst, hebben we wel eens passagiers- vluchten moeten maken. Meestal waren dit inspectie tochten van één of andere generaal, of andere hoge omes, met gevolg. Het was en bleef een klein kistje, wat boven de bergen of bij flinke bewolking goed merk-

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1985 | | pagina 4