tein ter zee Karei Doorman de latere schout bij nacht nog beter werden georganiseerd. In het gegeven ka der is het niet mogelijk om hier op acties in te gaan. II- jstratief volgt hiereen kort verslag van GVT-5 die, toen de oorlog uitbrak Ternate als basis had. 8 December 1941 .Japanse vissers onderschept, wel licht spionnen, geland en geïnterneerd. 11 december 1941 werd Tondano steunpunt, een meer in de Minahassa dat beter beschutting bood tegen de vijand. Algemene opdracht was met 2 RAAF squadrons bescherming te bieden aan Ambon, ver kenning uit te voeren enz. 17 December 1941. X 30 maakt verkenning naar Ternate, werd bij landing verrast door bommenwerpen- de Kawanishi 4-motorige vliegboot. Achtervolging in gezet, vuurcontact verkregen, wellicht Japanner be schadigd. Zelf averij opgelopen door vuur 20 mm van staartkoepel Japanner. Naar Ambon voor reparatie. 2 December 1941Met te Sorong gelegen GVT2 op dracht om in formatie Japanse vloot bij Davao aan te vallen. X 27 en X 30 behouden contact. Wolken verhin deren formeren. Aanval ingezet. X 27 geraakt, stuur boordmotor defect door vijandelijk afweergeschut. Ook Japanse jagers in actie. X 27 gooit bommen op vijand. Geen treffers te zien, nemen voortdurend ont wijkende actie. Benzine tanks geraakt. 1 Japanse jager neergeschoten. Staartschutter licht gewond. Vliegtuig houdt geen hoogte meer. Noodlanding op zee noodzakelijk nabij opstomend Japans convooi. VwB X 30 wellicht een Japans oorlogsschip geraakt. Ondervinden zwaar afweervuur, en worden aangeval len door jagers, 1 afgeschoten. Maken gebruik van wolken bij terugkeer. Vernemen dat X 27 in moeilijkhe den is en noodlanding maakt. Landen in hoge zee en redden bemanning X 27. Een moment opname van toen, die omlijst werd door oortdurende verkenningen, waarbij de bemanningen nagenoeg aan het eind van hun mogelijkheden waren. GVT 5 wordt echter op 26 december 1941 verrast door Zero's. De X 30 ziet bij terugkeer het hulpsteunpunt zwaar beschadigd liggen. De Dorniers van GVT 2 die daar geland waren, blijken ook zwaar beschadigd. De X 30 neemt overlevenden mee en wordt daarbij gehol pen dooreen Catalina; beide vliegtuigen landen daar na te Soerabaja. GVT 5 krijgt op 12 januari 1942 Cata- lina's en zet de strijd voort. De X 30 gaat bij een bom bardement op Morokrembangan (Soerabaja) verlo ren. Enige gegevens van de Do-24 K Spanwijdte27 m. Lengte boot 21.95 m. Breedte romp 3,00 m. reedte met stummels 7,40 m Motoren Do 24 K 1 d.i. X 1 t/m 36 3 x 9 cyl ster Wright Cyclone van circa 875 pk Do 24 K 2 d.i. X 37 3 x 9 cyl ster Wright Cyclone van ca 1100 pk. Max snelheid afhankelijk van bommenlast 275 tot 300 km/u Kruissnelheid afhankelijk van bommenlast 205 tot 220 km/u Bemanning 6 tot 8 man Tenslotte zal de lezer erin geïnteresseerd zijn wat er met de Dorniers, die de strijd tegen Japan overleef den, is gebeurd. Daar zij geen bereik genoeg hadden om naar Ceylon te komen (waar Catalina's zonder moeite naar toe zijn gegaangingen de X-boten naar Australië. Helaas werden 4 te Broome met verlies van mensenlevens door Zero's vernietigd. De overige 6 deden eerst dienst voor het transporteren van verzets groepen in Nieuw-Guinea en de Molukken, maar wer den door gebrek aan onderdelen later uit dienst ge steld. H. J. E. van der Kop. DE VLIEGTUIGEN van het MILITAIRE LUCHTVAART MUSEUM De Fokker G-l Jachtkruiser Deze serie staat onder redactie van Koos van den Berg. U hebt het goed gelezen, in de voor U liggende 'Nieuwsbrief' wil ik aandacht besteden aan de Fokker G-l, waarvan begin mei a.s. een model op ware grootte aan de museumcollectie zal worden toegevoegd. Een droom wordt werkelijkheid. De hele wereld is afge zocht in de hoop nog iets te kunnen vinden van dit legendarische vliegtuigtype. Telkenmale doken ge ruchten op, dat zich ergens achter het 'ijzeren gordijn' nog een G-l bevond. Na onderzoek bleek, dat die ge ruchten evenzovele malen naar het rijk der fabelen moesten worden verwezen. En nu - 45 jaar na de ver raderlijke Duitse aanval op ons land - is het zover. Het Militaire Luchtvaart Museum heeft deze bijzonde re geste te danken aan initiatieven van TROS-regis- seur Ger Roos, zelf eens een verdienstelijk vlieger bij de Koninklijke Luchtmacht. In verband met een TROS- herdenkingsprogramma over de bevrijding van Ne derland op 5 mei 1945, zocht hij iets wat in 1940 bij het Nederlandse volk een diepe indruk had nagelaten. Na overleg met een aantal deskundigen, besloot hij de mogelijkheden te onderzoeken om een model op ware grootte van de G-l te laten bouwen. Eén en ander kon echter pas worden verwezenlijkt door de spontane me dewerking van de heer Jack Thüring, die aanbood het model belangeloos in zijn bedrijf Galvanitaste doen bouwen. Ook was inmiddels de medewerking verkre-

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1985 | | pagina 7