v luiken goed gesloten waren. De 1 e mecano had na het aanslaan van de motoren het aggregaat, dat daarvoor ondermeer stroom leverde afgezet, had nog eens de "ihoud van de benzinetanks gecontroleerd en zich ■overtuigd van de juiste stand van de benzinetankkra nen. leder lid van de bemanning meldde zich klaar voor de start, zittend op zijn plaats en met de veilig heidsbanden om. Door de intercom was de spanning te horen De 1 e vlieger had het toestel in de wind gedraaid en duwde de stuurkolom naar voren, terwijl het lawaai van de motoren een inferno werd. Langzaam richtte de romp zich uit het water gestuwd doorzijn vorm en de lift die de vleugel steeds meer gaf. De stuurkolom was dan al in aan nagenoeg neutrale stand. Een gevoel van plotselinge accelleratie was te danken aan het feit dat het vliegtuig op zijn step was gekomen, de hak in de bodem van de romp die ervoor zorgde dat het vliegtuig ging planeren en de waterweerstand deed afnemen. Als er wat golven waren, dan ketste de vliegboot van de ene golf op de andere, hetgeen binnenin een gebonk 'eed horen. Zou men dan naar de bodem beplating "kijken, dan zou men die zien bewegen bij iedere klap die moest worden geïncasseerd. Achter het toestel was een grote zogstreep te zien, die echter kleiner werd naarmate het contact met het water afnam. Een buiten staander zou even daarna het vliegtuig van het water zien loskomen, nog wat water dat niet meteen weg kon stromen van zich af schuddend. In geval van een Cata- lina waren de drijvers bij het "pakken" van de bestu ring al naar de vleugeltip geklapt, waardoor een bete re stroomlijn ontstond. Bij een landing werd zoveel mogelijk tegen de wind in geland, tenzij de toestand van de zee een andere keus vroeg. Gewoonlijk werd met enig motorvermogen de vliegboot naar het water toegevlogen, een grandioze ervaring wanneer er weinig wind is en men als het wa re het water de bodem hoort bekietelen. Dan ontstaat er een prachtige zogstreep, totdat de romp geheel tot p zijn diepgang in het water is gezakt. Naar de boei taxiënd worden achterin de drijfankers klaargelegd die op aanwijzing van de 1 e vlieger worden uitgeworpen om de vaart te verminderen en het naar de boei komen te vergemakkelijken. Tevoren was de 2e mecano al naarde neus gegaan, waar hij meteen pikhaakdeboei moest "pikken" zodra die langszij kwam. Miste hij dan moest men rondgaan en dat gaf wel eens woorden speciaal als de motoren al waren afgeslagen Natuurlijk rijst de vraag hoe het met nachtvliegen toe ging. Al in de 20e jaren werden daartoe technieken en procedures ontwikkeld. Gemakkelijkst was een pad af te bakenen met lichtboeien. Starten op de instrumen ten raakte uiteraard ook in zwang, speciaal als deze bakens ontbraken. Voor landingen kon men op het water drijfkaarsen in één lijn afwerpen die dan vol doende referentie bood om de landing uitte voeren. En daarnaast bestond ook de mogelijkheid het toestel, oals eerder gezegd als het ware naar het water te vlie gen. Zondermeer waren deze landingen niet zonder gevaar, maar met veel oefenen werd veel bereikt. Aldus een vlucht met een vliegboot, waarbij de lezer zich wel moet bedenken, dat tussen start en landing wel eens zo'n 20 uur kon liggenof zelfs meer. Wellicht rijst dan nog de vraag, hoe men zo'n vliegboot onderhoud gaf. Speciale handige en gemakkelijk te monteren looprekken werden meegevoerd, die om de motoren konden worden aangebracht voor inspecties en kleine reparaties. Voor grote karweien werd een z.g. beaching gear aan gebracht, een soort onderstel, waarna de boot via een helling naar een hangaar kon worden gesleept. Bij onze M LD behoort de vliegboot tot het verleden se dert de Mariners uit dienst gingen, maar Japan heeft o.a. moderne vliegboten amfibies uitgerust met mo derne turboprops, die zoveel vermogen hebben dat zij STOL capaciteiten hebben (Short Take Off and Lan ding Daarnaast hebben zij reversed pitch negatie ve spoedpropellors, zodat manoeuvreren op het wa ter heel simpel is geworden. Onze Mariners hadden ook reversed pitch. Daarover in een volgende nummer meer. H. J. E. van der Kop. MIJMERINGEN van een TOEZICHTHOUDER Geen WC aan boord In de Generaal Snijdershal begon het wat drukker te worden. Bij de neus van de B-25 staande viel mijn oog op een mevrouw met een aantal jongens zo in de leef tijd van 10 tot 15 jaar; kennelijk een verjaardagspar tijtje. De jongens deden druk en interessant. Ma kreeg technische uitleg van haar jongens en nam het gela- Catalina vliegboot met z.g. beaching gear op helling voor te water gaan, volgeladen met brandstof.

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1985 | | pagina 7