ten. Een van de jongens vermande zich en begon vra gen te stellen. De prettige kant van het toezichthouden kwam nu aan bod. Na de vraag of ik soms zelf vlieger was geweest en ik deze vraag kon beantwoorden met "dat ik o.a. ook deze B-25 gevlogen had", kwam de stemming erin, en bran den de vragen los. Bij mijzelf kwamen ook nu weer vele herinneringen naar voren. Plotseling vroeg de jongste "Meneer, heeft zo'n bommenwerper nu ook een WC Het is toch maar een klein vliegtuig. Ma verstarde, deed haar mond open, keek mij even vragen aan en draaide zich toen maar om om binnen gehoorsafstand een andere kant op te gaan staan kijken. De opmerking "dat het toch maar een klein vliegtuig was" schoot mij aanvankelijk in het verkeerde keelgat, maar ik realiseerde me gelukkig op tijd dat de moderne jeugd gelijk had met te stellen dat de B-25 in verge lijking met de huidige kolossen inderdaad maar klein is, al vonden wij toen dat het heel wat voorstelde. "Nee, beste jongen, wij hadden geen WC aan boord. Dat kon natuurlijk wel eens knap lastig zijn, maar dan moest je maar bij het begin van een lange vlucht daar even aan denken". De jongen stond dit even te ver werken. Een van de andere jongens maakte een ver duidelijkend gebaar, het groepje toehoorders had zich inmiddels uitgebreid en Ma die intuïtief en uit ervaring aanvoelde dat dit nog niet het einde van het verhaal kon zijn, had wat meer afstand genomen en stond nu naast het linker landingsgestel in de motorgondel te kijken. Ik besloot nu dan ook maar het onderwerp te vervolgen. "Als eerste bestuurder, wanneer de andere beman ningsleden zich voor en achter het bommenruim al door de luikjes naar binnen hadden gewurmd, deed je nog even een buiteninspectie. Je liep dan met de wij zers van de klok mee om het toestel heen en voor het instappen deed je dan meestal nog maar even een plasje tegen de band van dat linker landingsgestel daar aan". Ma keek me nu bestraffend aan, de jongens stonden wat te grinneken en wat gesnuif achter me deed ver moeden dat men dus nu de situatie had begrepen. Ik vervolgde "Kijk jongens, we hadden dan wel geen WC aan boord, maar je moest natuurlijk toch wel iets hebben voor een dringende kleine boodschap". Ik voelde dat ik me nu zelf aardig voor het blok had gezet en vervolgde dan ook maar dapper "Aan beide zijden van het bommenruim had men eenehrubberen ehpisbuis met trechter gemonteerd". Ma die duvels goed begreep dat ik mij langzaam maar zeker vast begon te praten, stond met haar rug naar mij toe te lachen. De rest van het gezelschap stond in stil te op het vervolg te wachten. "Het was alleen erg vervelend als we veel turbulentie hadden en het vliegtuig soms wild heen en weer werd geslingerd. Je kon je dan letterlijk moeilijk staande houden laat staanDe rest van het verhaal liet ik maar aan de verbeelding over. Wat fel vervolgde ik "En dan had je natuurlijk altijd zo'n stelletje grondmon- teurs die weer eens een geintje wilden uithalen. Met ijzerdraadje bonden ze dan ergens die rubberen slang dicht en als je dan eens erg nodig moest danOp dat moment keek Ma me voor het eerst met volle be langstelling aan. Het gelach om me heen was een bt vrijding en behoefde ik nu ook niet meer mijn verhaal ai te maken. Ik trok me dan maar schielijk terug met m'n herinneringen. Ik herinnerde me tenminste nog maar al te goed die keer dat, boven het lawaai van de beide motoren uit, de BWK (boordwerktuigkundige) achter ons plotseling vreselijk begon te foeteren. Me op de bok (bestuur derszitplaats omdraaiende, zag ik een ontzet gezicht en twee kletsnatte broekspijpen Het enige tegenspel wat wij als bemanning in zo'n situatie konden geven was bij terugkomst het te vertikken het toestel schoon te maken. De dader was voor ons toch niet te vinden en de grondmonteurs onderling zouden wel vlug uitma ken wie de rotzooi kon opruimen en het ijzerdraadje doorknippen. Eduard. vervolg LEDENLIJST Staal. M Hengelo Ov Stamer. A. CVaassen Stappenbelt, HAnna Paulowna Steen, M. v.dTilburg Stienstra, DOosterbierum Stone JSASTDS Huizen Strubbe, B HUtrecht Symons, H. FDen Haag Teengs, G. JWassenaar Theune, E.MMiddenbeemster Tjeertes, PZaandam Tolenaar, HAEnschede Toom, W. den Den Haag Tooren, GJ.van Ridderkerk Toorenaar, JHeemstede Traast, H.GVoorburg Veen, G. van Anderen Velden, W.H.T.H.v.dDomburg Velthuis. J.OHuizen Vermaire, D.CMiddelburg Vermeer, LJPijnacker Vermeulen, RA.JW.bij Duurst. Verschuren, G.J.GV'burg(L) Visser. KHeilo Voets, EDoorn Vonkeman, A.JErmelo Vries, V. de Luxembourg Vyzelaar, F.JDen Haag Weele. J.P.van Vlissingen Weiffenbach H.ADe Bilt Wesselo, JMiddelburg Westerbeek, JDiemen Witteveen, AHeerde Wolft. A.BZeist Wolf. G.v.dRijswijk ZH Wijngaarden, R.E.van Bussum Zoetelief, G.GSoest Zwieten, J.van Odijk Veen Jr. I. van Ommen Weerd, G.M. van der Den Haag Van Straten, R.PDoorn Warnders, W.HWassenaar Hotker, R.MrDen Haag Vullers-Lewis, D.S.MvDe Bilt Krayenhoff Baron AA'foort Vries. E.D.Z.de Zeist Vermeulen. H JVoorschoten Rensink, J.FRotterdam Soestbergen v. F.W.MDrieberg. Doel, R.CJ.den Den Haag Lammers, W.GDoetinchem Mossou. JDen Haag Vogt-Willebrant, J.GDen Haag Venhuizen, H.SSoesterberg Venhuizen, LASoesterberg Kalkman, J.D.WCulemborg Schipper. JAHuizen Haitsma, MBlijham Onze Luchtm.VerEde Daams, P.JSoesterberg Le Lorrain, CASevenum Steinbach, G.P.HWassenaar Boer, de N.JAmersfoort Body, EAJBussum Goutier, H J.FArnhem Schut. E.CWognum Koenes. FMarum Heuvel, van den ABathmen Feikens, BScheemda Pullens, L. .Tr.TT.Helmond Huigen,N.G.JDen Haag Ten Hartog, AEindhoven Brouwers, JUtrecht Lutz, J.GABilthoven De Roode, EAlph.a/d Rijn Buis, MIJsselstein Detmar, A.FHilversum Hulleman, JEindhoven Kloezeman, F.EAmsterdam Cattenburch, G.R.vHazers.-R. Dekker. G.FVlaardingen Groot, P.HSantpoort-Nrd. Meijering, P.HUtrecht Gelauf, JGiessenburg Alta, P.DBussu Groot, A.van der Amstelvee.. Overdevest, HJ.vRotterdam Huddieston Slater HA.JSon Baas, CHeeze Veen, H.S J.van Emmen Gooi A.van der Amstelveen Kok, G.SLeerdam Palm, VDelft Sein, R.ASoesterberg Willemse, WAUtrecht Calkoen, R.FZeist Olenroot, J.ADen Haag Giebel, CSoest Suyck, A.MDen Haag Berger, AHaelen Ommen, J.VDen Helder Weehuizen, A.MDen Haag Holthuis, HJSoest Weber, PARijswijk ZH Wee. M.A.P.v.dBrasschaat België Ploeg, WBarneveld Boon von Ochssee Hilversum Peijnenburg, G.H.J.MWassenaar De Jonge v.Ellemeet, HHuizen Simons, H.HMarietta GA USA Cooke, GArnhem Terpstra, BHooglanderveen Z.K.H. Prins Bernhard Baar A Mart, A.GHaarle. Blokbergen, F.N.WLocherft Brookman, GKearney, USA Broek, F.v.dRijswijk Engelbrecht, W.F.KWassenaar

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1985 | | pagina 8