NOTITIES UIT HET MUSEUM Het museum is weer enige maanden gesloten en er wordt hard gewerkt gedurende deze verkorte winter- sluitingsperiode het museum te verfraaien. We kunnen terugzien op een succesvol museumsei zoen in 1985 met bijna honderdduizend bezoekers. om precies te zijn 98000 De openstelling op zondagmiddag kan zonder meer een succes genoemd worden en ook december lever de vooral in de kerstvakantie flink wat bezoekers op. De reeks van evenementen in 1 985 werd afgesloten met de expositie "Luchtvaart en Textiel", een uniek samenwerkingsproject tussen de Amsterdamse Aca demie TEHATEX en ons museum. De door het museumpersoneel georganiseerde uit gebreide personeelsbijeenkomst op 10 december jl. waarbij ook een aantal vrijwillige toezichthouders en "personeel" uit het winkeltje waren uitgenodigd was een succes. De stemming was prima en het was de gelegenheid elkaar eens wat beter te leren kennen en beslist iets om het volgende jaar weer te organiseren. De werkzaamheden worden hoofdzakelijk geconcen treerd in de technische Hal B. Allereerst wordt het winkeltje van de Stichting Vrienden grondig onder handen genomen. Vervolgens wordt de entree, de "Fokkergalerij" en het zgn. constructiegedeelte ver fraaid. Daarenboven zijn er natuurlijk de nodige on derhoudswerkzaamheden en dient het gehele muse um grondig schoon gemaakt te worden. Gedurende de wintermaanden zal ook een door HSA uitgefaseerde maar nog goed bruikbaarTV-beveiligingssysteem wor den geïnstalleerd dat door bemiddeling van het be- jtuur van de Stichting Vrienden werd verkregen. Op uitnodiging van de Jaarbeurs te Utrecht zal het museum zich presenteren op de vakantiebeurs van 16 t/m 19 januari a.s. Er is 200 m2 ter beschikking gesteld en evenals in 1983 op de manifestatie "Techniek in Vrije Tijd" zal de Havilland Beaver weer als blikvanger fungeren. Op zaterdag 18 januari zal het Tamboer korps van de KLu Kapel in en rond de museumstand een optreden verzorgen. Tenslotte valt er nog te vermelden dat de restauratie werkzaamheden aan de Fokker D-VII gestaag door gaan en dat het alweer op een echt vliegtuig begint te lijken (zie foto Uit het bovenstaande blijkt dat we onze handen vol hebben en het steeds nijpende personeelstekort baart mij echter grote zorgen. De manschappen van de Ko ninklijke Landmacht die ons zo fantastisch geholpen hebben, zijn al lang weer gedemobiliseerd en worden in principe niet vervangen. Ook de aan het museum ter beschikking gestelde Korporaal van de Koninklijke Marine is teruggeroepen naar het Vliegkamp Valken burg. De door mij voorgestelde m.i. noodzakelijke per soneelsuitbreiding wordt door de KLu nog niet ge honoreerd. Toch geven we de moed niet op en hopen U op 1 april 1986 weer een gedeeltelijk verfraaid museum te kun nen presenteren. J. A. Boon Directeur Mil. Luchtvaart Museum) VLEUGELS van de MARINE LUCHTVAARTDIENST De Martin PBM Mariner De Glenn Martin fabrieken hadden met hun ruime ex pertise op het gebied van vliegboten het initiatief ge nomen op eigen kosten een grotere vliegboot te bou wen dan de Catalina, maar waarbij zoveel mogelijk de eisen van de US Navy werden gevolgd. Zo ontstond een ontwerp met een diepe romp, 2 motoren van circa 1600 pk elk, met 4-bladige schroeven met z.g. reverse pitch omkeerbare spoed die een zo grote diameter hadden dat tot een meeuwenvleugel werd besloten om hen voldoende ruimte boven water te geven. De vleu gels waren voorzien van klappen. Om het model te testen werd eerst een schaalmodel op een kwart van de grootte gemaakt, waarna men aan het prototype begon dat in 1939 voor de eerste keer het luchtruim koos. De Mariner PBM -1 toonde grote zee waardigheid en goede vliegeigenschappen die echter duidelijk verminderden, zodra een motor werd afgezet bij hoge vlieggewichten. Dit was dan ook de reden latere versies te voorzien van zwaardere motoren. De D-VII in restauratie in ons museum

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1986 | | pagina 3