Daarnaast werden de intrekbare drijvers vervangen door vast aan de vleugel bevestigde drijvers, hetgeen aërodynamisch en uit een oogpunt van gewicht wat verlichting bracht. De oorlogsdreiging deed de US Navy besluiten de Ma riner naast de Catalina in dienst te nemen, zodat deze vliegboot voor allerlei taken werd ingezet. Zo was de Mariner niet alleen maritieme verkenner, maar ook transportvliegtuig en onderzeebootbestrijder, waartoe hij werd uitgerust met een radar'. Bewapening bestond uit 8 x 12,7 mm mitrailleurs en maximum 2 ton bom men. In zijn tijd was de Marinereen groot vliegtuig ge tuige zijn spanwijdte van circa 39 meter, zijn rompleng te van 24,50 meter en het maximum startgewicht van circa 25500 kg. Bemanning bestond uit 7 tot 9 man. In zijn laatste versie werd de Mariner PBM - 5 voorzien van een onderstel als amfibie PBM - 5A. Dit intrekbaar onderstel woog meer dan 21/2 ton en hetgeen men door het installeren van sterkere motoren won qua vliegei- genschappen, werd door dit onderstel weer verloren, zodat de US Navy de 36 Mariner-amfibies al snel in op slag deed gaan en te koop aanbood. Tegenover de 36 Mariner-amfibies werden meer dan 1300 Mariner- boten gebouwd Zodoende rees er belangstelling van onze marinelei ding voor dit vliegtuig, omdat de Catalina die veeial in hettoenmalige Nederlands NieuwGuineadienstdeed, waarlijk aan het eind van zijn krachten was. Het gerin ge aantal vlieguren, de ervaringen met de Catalina-am- fibie en de lage prijs gaven de doorslag voor de aan koop van 17 Mariners. Al spoedig bleek dat de ge dweeë eigenschappen van de Cat amfibie plaats maakten voor eigenschappen die zelfs ervaren vlieg- bootvliegers parten konden spelen. In 26 maanden tijd verongelukten 6 Mariners en kwamen 31 man perso neel om. In december 1959 werd na het verongeluk ken van de squadroncommandant Adriaanse het vlieg tuig aan de grond gezet om nooit meer de lucht in te gaan. Aldus eindigde het "water"-bedrijf van de M LD en we, den de taken zoveel mogelijk uitgevoerd met "land"- vliegtuigen, hetgeen de Neptune P2V7 - B meterg veel succes in ons voormalig Nieuw Guinea deed. In terugblik moge de lezer nimmer vergeten dat onze MLD wat betreft het vliegbedrijf te water met vlieg- boten en drijvervliegtuigen op waardige wijze naastde grote mogendheden heeft kunnen staan. Morokrem- bangan nabij Soerabaja was voor een hele lange tijd de grootste waterbasis van het Zuidelijke halfrond; de faciliteiten waren er voorbeeldig en de intensiteit waar mede toendertijd werd gevlogen, vóór, gedurende en na de oorlog geven allen, die dat bedrijf meemaakten een gevoel van trots. Jammer dan ook dat juist in die laatste fase de Mariner Amfibie in dienst kwam die dooreen Amerikaanse invlieger aldus werd gekarakte riseerd "The PBM boat is not a lady like the Catalina, she is a big clumsy woman, who treats you well, as long you treat her well, but ht sister the PBM-5 A is somebody who you never leam to know, she can be sweet, but suddenly bitchy, or sometimes killing." H. J. E. van der Kop. MIJMERINGEN van een TOEZICHTHOUDER Een vliegfout met goede afloop Als je als toezichthouder rondjes aan het draaiei. benten je komt dan in de buurt van de P- 51 Mustang, dan hoor je dikwijls de verbazing bij bezoekers dat dit kistje bijna 700 km/uur vloog. In de oorlog, wanneer overdag deformaties Vliegende Forten hun condensstrepen tegen de blauwe hemel in de richting van Duitsland trokken, hadden wij onze eerste kennismaking gehad met de P-51 lange-af- stand-jager. Alleen door een verrekijker kon je ze ont dekken. Ze vlogen dan in kleine groepjes rondom de formaties Forten. Begin 1946 zagen we de Mustangs op Tjililitan pas voor het eerst vlakbij. Ze waren het neusje van de zalm en voor de grote afstanden in Indië zeer geschikt. Hun grote kracht, naast de zes zware mitrailleurs, waren de 6 onder de vleugels opgehangen rockets. Het museummodel mist hiervoor overigens de ophang punten. Ze waren pas aan het einde van de oorlog op de PEP Personnel and Equipment Poolbasis Bun- daberg in Australië aangekomen en nog niet operatio- Een Martin Mariner PBM-5A van de MLD in het toenmalige Nederlands Nieuw Guinea. Duidelijk is de grootte van het landingsgestel te zien, ook de diepgang van het toestel door de veranderde tint op de romp ca. 1,6 m I n de neus, op de rug en in de staart een mitrailleurkoepel voor 2 x 12,7 mm, terwijl aan ieder boord nog zo'n mitrailleur kon worden geïnstalleerd. De V-stelling van het staartvlak contrasteerde met de meeuwenvleugel. Dit toestel bood ruimte aan circa 40 man troepen met uitrusting, (foto MLD 1956

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1986 | | pagina 4