park Ruigenhoek werd niet aangevallen, zodoende bleven de negen C.V (K) en vier FK-51 vliegtuigen gespaard. De C.V'n werden met uitzondering van de K-51's regelmatig tegen de vijand ingezet. De IVe Verkennings Groep te Gilze-Rijen verloor drie vliegtuigen, twee C.V'n en een FK-51De overgebleven vliegtuigen, vijf C.V'n en twee FK-51 's werden, hoewel het'veld niet zwaar was beschadigd om strategische redenen overgevlogen naar het vliegpark Haamstede. De vliegparken die bezet waren door de vliegscholen van de Depot Luchtstrijdkrachten zijn buiten beschou wing gelaten aangezien deze onderdelen niet aan de gevechten hebben deelgenomen.) Ondanks de zware verliezen die werden geleden - van de 51 gevechtsgerede jachtvliegtuigen gingen er 33 verloren - bleef men niet bij de pakken neerzitten, zij het dat alleen nog door het uitvoeren van luchtbombar dementen met de inzetbare vliegtuigen van de verken ningsgroepen en de BomVA de vijand afbreuk kon worden gedaan. De overgebleven jachtvliegtuigen erden gebruikt om deze vliegtuigen tijdens hun op drachten te escorteren. .eeds in de vroege ochtend van 10 mei voerden T.V.- bommemwerpers van de BomVA, geëscorteerd door D.XXI en G.l vliegtuigen bombardementen uit op Ockenburg en Waalhaven. Ook op 11 en 12 mei werden nog diverse opdrachten doorde BomVA uitge voerd, onder andere aanvallen op de Maasbruggen in Rotterdam en de Wonstelling op de Afsluitdijk. De laatste opdracht van de BomVA werd op 13 mei uitge voerd met een bombardement op de Moerdijkbrug door de enig overgebleven T.V nr. 856. Op de terug weg werd het vliegtuig neergeschoten, waarbij de ge hele bemanning om het leven kwam. De overgebleven C.V'n en C.X'n van de verkenningsgroepen lieten zich evenmin onbetuigd. Onverschrokken mengden de be manningen zich met hun vliegtuigen in de strijd. Verschillende malen werden de Duitse stellingen rond de Grebbeberg aangevallen. Bovendien werden Duit se vliegtuigen die waren geland op de vliegparken Ypenburg en Waalhaven en het strand bij Wassenaar beschoten. De verliezen waren hoog. Voorzover moge lijk werd jagerbescherming gegeven, maar vaak ging men alleen, met een vrijwel zekere dood voor ogen. De in de dagorder van de Commandant Luchtverdedi ging genoemde te verwachten steun van de bondge noten kwam slechts moeizaam op gang. Frankrijk, zelf strijdtoneel, had de handen vol om zich de Duitsers van het lijf te houden. Desalniettemin opereerde een aantal Franse vliegtuigen, voornamelijk in het zuiden, boven ons land. De belangrijkste ondersteuning kwam van de RAF. Gedurende de vijf oorlogsdagen opereerden diverse eenheden van Bomber- en Fighter Command in ons luchtruim en voerden aanvallen uit op verkeers knooppunten, het in Duitse handen zijnde vliegpark Waalhaven en andere belangrijke strategische doelen. De trots van de Militaire Luchtvaart de FOKKER G.l De sterk verouderde C.V( K De Koolhoven FK-51 werd al snel uil de strijd genomen De DOUGLAS 8A3N vliegtuigen van de 3e Jachtvliegtuig Afdeling 2 LvR

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1986 | | pagina 7