Het Militaire Luchtvaart Museum is de trotse bezitter van deze Republic F-84F Thunderstreak Het type dat wordt beschreven in het nieuwe, op 1 juli jl. aan geboden boek. de Ir. H. A. Vreeburghal Werd in 1984 Hal A vernoemd naar de grondlegger van de Nederlandse militaire luchtvaart. Generaal C. J. Snijders, op 1 juli jl. kreeg de technische hal, meer bekend als Hal B, de naam Ir. H. A. Vreeburghal, daarmee symbolisch eer betui gend aan het gehele technische personeel van de militaire luchtvaart. Zij zijn het immers die er voor zorgdragen dat het vliegtuig in een optimale konditie verkeerd zodat de vlieg tuigbemanning met een gerust hart zijn opdracht kan uitvoeren. Wie was Ir. H. A. Vreeburg Hugo Adrianus Vreeburg werd op 16 april 1889 te Ede ge boren. Na zijn middelbare schoolopleiding ging hij in Delft voor ingenieur studeren. In het bijzonder wilde hij zich be kwamen in de luchtvaarttechniek, maar helaas was dat in Delft nog niet mogelijk. Hij brak zijn studie in Delft dan ook af en vertrok naar Parijs. Daar aangekomen liet hij zich als stu dent inschrijven aan de Ecole Supérieure d'Aeronautique, waar hij in 1912 zijn ingenieursdiploma behaalde. Vervolgens leerde hij vliegen van Didier en Martinet bij Brequet te Villacoublay, Compiègnes en Juvisy. Na nog enige tijd als constructeur en instructeur bij Brequet te heb ben gewerkt, werd hij in 1914 aangesteld als hoofdin genieur bij de Luchtvaartafdeling en direct belast met de controle bij de bouw van een aantal door de Luchtvaart afdeling in Frankrijk bestelde Farman-vliegtuigen. Bij de oprichting van de Luchtvaartafdeling op 1 juli 1913, bleek al snel dat wanneer een dergelijke vliegafdeling opti maal wilde functioneren, men moest beschikken over een goed uitgeruste dienst die onder bekwame leiding de vele technische problemen waarmee men dagelijks had te kam pen, kon oplossen. Lukte het aanvankelijk, gezien het ge ringe aantal vliegtuigen waarover werd beschikt, nog wel het hoofd boven water te houden, na het uitbreken van de eerste wereldoorlog kwam daar snel verandering in. Ir. H. A. VREEBURG achter zijn bureau als Chef Technische Dienst van de Luchtvaartafdeling Het vliegtuigbestand werd vanaf dat moment aanzienlijk uitgebreid met toestellen van de oorlogvoerenden, die om verschillende redenen op Nederlands grondgebied een noodlanding moesten maken. Deze onverwachte aanvulling was uiteraard zeer welkom op Soesterberg, mede gezien het feit dat er nagenoeg geen vliegtuigen meer besteld konden worden in het bui tenland. Een vervelend probleem was echter dat deze geinterneerde vliegtuigen van de meest uiteenlopende ty pen en fabrikaat waren. Het technisch personeel kwam dan ook voor enorme problemen te staan, maar met groot doorzettingsvermogen en veel 'kunst en vliegwerk' kreeg men toch een flink aantal van deze toestellen vliegge reed. Het was onder deze moeilijke omstandigheden dat op 1 juli 1914 Ir. H. A. Vreeburg werd aangesteld als eerste chef va* de Technische Dienst der Luchtvaartafdeling. In korte tij slaagde hij er in met de nodige vindingrijkheid het technisch bedrijf te stroomlijnen en de eerste aanzet te geven voor het later onafhankelijk van de Luchtvaartafdeling werkende luchtvaartbedrijf In dienst van de luchtvaartafdeling ontwierp hij ook een tweemotorig driepersoons toestel, de Vreeburg A2M welke onder zijn leiding door personeel van de Luchtvaartafde ling werd gebouwd. Ondanks zijn grote verdiensten is de relatie van Ir. Vreeburg bij de Luchtvaartafdeling van korte duur geweest. Am bitieus als hij was, besloot hij in begin 1919 zijn verbintenis met de Luchtvaartafdeling te beëindigen en te vertrekken naar Nederlands-lndië om aldaar de leiding op zich te nemen van de Technische Dienst van de Indische Lucht vaartafdeling, waartoe hij op 29 juli 1919 als hoofd werd aangesteld. Kort na zijn benoeming werden onder zijn persoonlijke Ie. ding 24 in Engeland aangekochte, AVRO en De Havilland vliegtuigen gemonteerd, in 1920 gevolgd door nog eens 14 De Havillands DH-9, 8 Vickers Vickings en 6 Fokker D Vll's.

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1986 | | pagina 2