regen er niet minder om worden. w;a de radio was het bij dit soort weer slecht verbinding te hijgen met Kemajoran. Het baken was ook niet altijd even betrouwbaar op grotere afstand. Via de lichtplekken van dorpjes en kleinere plaatsen en nu en dan de glinstering van een rivier, wisten we ongeveer waar we zaten. De zware regen daverde tegen de voorruit en de romp en begon het hier en daar al aardig te lekken. Je hoopte dan altijd maar dat de electrische uitrusting geen kortsluiting kreeg. Bij een heel zware bui "gorgelden" de motoren en leken de propellors meer op de schroef van een schip. De dokter en monteur stonden achter ons zich met armen en benen vast te houden. Hoewel we met overslaande stem men tegen elkaar zaten te schreeuwen, was het nu en dan onverstaanbaar. De regen golfde van de gebogen voorruit en zat ik mij met zorg af te vragen hoe ik het laatste moment voor de landing wat zicht kon krijgen. We hadden nu moeizaam radio contact met Kemajoran en vroeg ik mij af eventueel rondjes ♦r gaan draaien tot de zware bui wat minder zou worden en .an landen. Boven het gedaver van de regen en de motoren uit brulde Jillus dat ik in "final approach" (het laatste deel van de vlucht recht voor de baan) het linker kleine raampje "eruit" moest halen. Hier kwam even een typisch gebrek aan in structie tevoorschijn. Alleen nog maar enkele B-25's had den deze voorruit-constructie en bij het lessen op de ande re vliegtuigen had men ons niet op het nut van dit raampje gewezen. Onze museum B-25 heeft ook niet deze voorruitconstruc- tie. Het raampje, in het linker- en rechter ondergedeelte van de ronde voorruit (we hadden dus geen wipers), kon je met twee handles losmaken en eruit tillen. Het grapje was nu dat je ook de linker- of rechter zijruit een einde open moest ".huiven waardoor de regen als het ware weggezogen werd. Ik had beide handen hard nodig want het was flink "roeien" geblazen. Jillus begreep mijn probleem en schreeuwde dat hij het raampje er wel uit zou halen als ik daartoe een teken gaf. Ik besloot een lange "final approach" te maken omdat Jillus over mij heen moest gaan hangen om de beide handles te kunnen omdraaien en het raampje over mij heen weg te halen. Toen het zover was zat ik tussen de handen en armen van Jillus door op mijn instrumenten te kijken en verwachtte elk moment een sloot water in m'n gezicht te krijgen. Tot mijn niet geringe verbazing voelde ik alleen wat spet ters. Het was een wonderlijke gewaarwording met hoge snelheid in een regenbui te kijken zonder echt nat te wor den of tegen een voorruit te moeten aankijken waar het wa ter van af golfde. Na het landen en uitrollen moest het ruitje er weer als de donder ingezet worden want anders zouden we wel de „re gen" vol naar binnen krijgen. Eduard Herinneringen aan BRIAN de KRUYFF van DORSSEN Aangekomen in Indië werd hij meteen bij de Generale Staf geplaatst. Mede daardoor kon hij zijn vlieg-ervaring verbre den en haalde een Marine vliegbrevet en kreeg een bewijs om alle typen amphibievliegtuigen van de R.A.F. te mogen vliegen. Toen Generaal Dilly Mitchell van de U.S.A.F. in 1923 Indië bezocht vergezelde hij hem gedurende twee weken. Hij toonde een bijzondere belangstelling voor de techniek en bleek over een fotografisch geheugen te beschikken, waardoor hij in staat was een hem getoonde tekening uit zijn geheugen zonder mankeren te kunnen tekenen. Dit tekenen deed hij ook al bijzonder begaafd, gezien de eer ste reklame platen die hij voor de KLM ontwierp. In 1924 ging hij uiteindelijk naar Amerika om daar verschil lende technische cursussen te volgen, waarvan hij ook de nodige degrees behaalde. Verschillende vliegtuigen beproefde hij voor Indië, waaron der een Curtiss P.6X met de eerste metalen propellor van Curtiss Reed. Dat werd een afzonderlijk avontuur. Voor de proef moest hij eerst naar 25.000 ft klimmen dan duiken met vol gas naar 2000 ft en weer terug, dit 5x herhalen. Bij de derde keer ging het mis. Bij het optrekken brak een blad van de prop af, de motor brak op zijn beurt met de rest van de prop van zijn steun af en zaagde de rechter vleugels door. Gelukkig ging de kist in een rugvrille waardoor Brian er uit gestoten werd toen hij zijn riem losmaakte. Hij was zo verstandig geweest een parachute aan te doen, maar in Het bewuste raampje in de voorruit van de'B-25 (zie "Nieuwsbrief" nr. 17 - april 1986)

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1986 | | pagina 7