aan de grond gehouden, wachtend een onderzoek. De At- lantics in het buitenland bleven echter doorvliegen. Helaas begonnen zich emoties aan te dienen, die misschien hun .»iem in het verleden hadden Toen de problemen rond het verlies van dat laatste vlieg tuig overwonnen leken, werd de MLD geconfronteerd met plannen van de politieke leiding om de Atlantic uit te fase ren, zodat budgettaire problemen konden worden ver licht Aldus stonden de 6 Atlantics na weer gevlogen te hebben weer op Valkenburg opgelijnd, maar nu voor een koper. En dat werd de Franse Marine. «mm. Soms komt er wel eens een Atlantic van de Franse Marine op Valkenburg landen, misschien is het er dan wel een die er zovele jaren zijn nest hadmisschien wel uit gevoerd in een nieuwe configuratie, of te wel de Nouvelle Génération, sinds 1985-86 in bedrijf. )e Atlantic Nouvelle Génération speelde destijds bij de keuze van de opvolger van de SP-2H Neptune even mee. Het was begrijpelijk, dat de Marine de voorkeur gaf aan de Orion P-3C Mod Two, die al bij de U.S. NAVY in dienst was en uitstekend voldeed, terwijl de Atlantic NG nog op het tekenbord stond. Omdat men persé de opvolger van de Neptune in het prille begin van de 80-er jaren noodzakelijk achtte, was de keus niet moeilijk. Met de Orion P-3C Mod Two zal de MLD de twintigste eeuw in kunnen gaan en waarnodig dit fraaie toestel aanpassen aan nog moderne re eisen! Rest nog te vermelden dat de MLD nog eens 2 extra Orions hoopt te krijgen, opdat dan het gat, dat gevallen is door het wegvallen van de Atlantics, tezamen met het verhogen van het aantal bemanningen en vlieguren voor een groot deel kan worden gestopt. H.J.E. van der Kop MIJMERINGEN van een TOEZICHTHOUDER De B-25's M - 461 en M - 373 deel I Je kunt het niet laten om met weemoed naar die B-25 van ons in het museum te kijken. Hoe is het mogelijk dat ze de afdankertjes in Australië, en in de beginperiode bij het 20ste squadron, als vrachtvliegtuig gebruikten. Bij gebrek aan C-47's was het wel logisch maar niet erg economisch. Ik herinner me ineens weer die "passagiersvlucht". 21 December 1949, vlak voor het naar huis gaan, kregen we bij de PVA nog even een "spoedopdracht" binnen. De volgende morgen moesten we vanaf Kemajoran een "evaquatievlucht" naar Morotai maken. Met anderen bleek ik tot de uitverkorenen te behoren. Omdat we in 1945 in En geland al geconfronteerd werden met een slechte Neder landse eigenschap ("Dutch soldiers g..d.. always ask why") vroeg ik maar verder niet wat een "evaquatievlucht" was. Het was in ieder geval richting Nieuw Guinea. Nu was een B-25 niet direct geschikt voor passagiers want, buiten de bemanning, waren er nergens zitplaatsen. Toen ik toch argeloos vroeg hoeveel passagiers ik mee zou krijgen, was het antwoord "een stuk of tien, en er zijn een paar zwangere vrouwen bij met één of twee tussen de 7 en 9 maanden". Ik schrok wel even, maar mij werd snel het advies gegeven maar even langs de vliegerarts op de basis te gaan. Zo gezegd, zo gedaan maar doe bleek van niets te weten. Hij belde wat links en rechts, bleek geen verpleegster be schikbaar te hebben, zei dat vrouwen elkaar wel zouden helpen als het zover was, gaf me een stapel dekens mee en een stelletje (opvouwbare) zwaar linnen emmers (om even tueel als WC te kunnen gebruiken e.d.) belde het squa dron op om mij vooral "achterin" een telegrafist mee te ge ven die getrouwd was en wel eens een geboorte had mee gemaakt, en wenste me verder het allerbeste. Daar stond ik als "vrijgezel" met m'n dekens en emmers. Terug op het squadron werd er meer gelachen dan gehol pen, maar goed we kregen wat extra water aan boord en de rest (voeding en drank) zou morgen op Kemajoran wel geregeld worden door het CMV (coördinatie militair ver voer). Het beste was maar om onze M-373 al vast naar Kemajo ran over te vliegen en hadden we de volgende dag wat meer tijd om alles goed te checken. Van het 18e squadron zou de M-461 een ditto vlucht maken, en die zagen we morgen dan wel. Omdat bijna iedereen inmiddels naar huis was kreeg ik m'n bwk (boordwerktuigkundige) als 2e piloot mee om de kist naar Kemajoran over te vliegen. Daar aangekomen viel het xmm De "256" sloot het ATLANTIC tijdperk al met een alscheidsvlucht langs diverse vliegvelden op 28 DECEMBER 1984

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1986 | | pagina 7