Heeft U al een nieuwe donateur Het was reeds geruime tijd te merken: de CV's moesten er eens uit. Nu en dan huppelden ze als jonge veulens over het veld en kwamen somwijlen met scheefgezakte vleugels naar huis, geheel uit pure overmaat van levens lust. Groot was dan ook de vreugde in de hangar, waarin ze dagelijks worden opgeborgen, toen op een goede dag bekend werd dat bereids de plannen voor een vlucht naar Medan waren gemaakt, overwogen en goedgekeurd, en dat zes CV's zouden worden aan gewezen voor het volbrengen van die vlucht. De voorbereidingen namen nu met spoed een aanvang: plannen maken toch is vrij gemakkelijk en de uitvoering valt meestal ook wel mee, mits alles van te voren goed georganiseerd is. Daar was in de eerste plaats de voor ziening van de bedrijfsstoffen; niet alleen vliegbenzine was nodig, doch ook smeerolie van bepaalde soort en benzol; dit laatste omdat de Napier-Lion motoren op en kel benzine minder mooi plegen te lopen. De dag-etappes waren als volgt bepaald: - 24 sept. Bandoeng - Palembang 635 km. - 25 sept. Palembang - Pakanbaroe 650 km. - 26 sept. Pakanbaroe - Medan 520 km. - 27 en 28 sept. verblijf te Medan - 29 sept. Medan - Pajakoemboeh 468 km. - 30 sept. Pajakoemboeh - Lahat 542 km. - 1 okt. Lahat - Bandoeng 592 km. De plaatsen waar bedrijfsstoffen moesten worden gede poneerd waren dus Palembang, Pakanbaroe, Medan, Pajakoemboeh en Lahat. Van de terreinen te Pajakoem boeh en Pakanbaroe moesten bovendien nog inlichtin gen worden ingewonnen omtrent de staat waarin ze verkeerden. En dan de vliegtuigen. Uit de naam valt reeds af te lei den dat een militaire vliegmachine er niet bepaaldelijk op geconstrueerd en ingericht is om te dienen als trans port- of verkeersmiddel.De last, welke buiten de beman ning kan worden medegevoerd bestaat in hoofdzaak uit bedrijfsstoffen, mitrailleurs, bommen, munitie, radio-uit rusting e.d., artikelen van bepaald gewicht en op een be paalde plaats aangebracht. Worden deze voor de luchtkrijg onmisbare benodigdhe den verwijderd om plaats te maken voor meer vredelie vende last, als extra gereedschappen, reserve-onder delen, persoonlijke bagage, enz., dan spreekt het van zelf dat laatstgenoemde voorwerpen bezwaarlijk aan bommenrekken gehangen kunnen worden of op de plaats van de mitrailleurs bevestigd. Ze dienden dus r andere plaatsen te worden geborgen en daarbij was hei zaak niet in conflict te komen met de juiste gewichtsver deling omdat daarvan in belangrijke mate de stabiliteit van het vliegtuig afhangt. Onze koffers kwamen op de enige daarvoor geschikte plaats: achter de zitbank van de passagier. De vóór in de romp aanwezige ruimte, van waaruit normaal een Tele- funken-zender de aether in beroering brengt, werd mid dels een expresselijk voor dat doel vervaardigde zeil doeken zak gemetamorphoseerd in een bergplaats voor schroefhoezen, dekzeilen, gereedschapstas, klei ne reservedelen enz. Deze en enkele andere voorzienin gen, gecontroleerd bij een paar vluchten, bleken een goede gewichtsverdeling te geven. Midderwijl was aangevangen met het verzamelen van het benodigde kaartenmateriaal. Overzichtskaarten op schaal 1 1.750.000 waren in voldoende hoeveelheid verkrijgbaar, doch om de tocht volkomen aan het doet n.l. een oefenvlucht te zijn waarbij oriëntatie en naviga. een belangrijke rol zouden spelen, te doen beantwoor den, waren meer gedetailleerde kaarten gewenst. Bo vendien zouden deze onder slechte weersomstan digheden van zeer veelnut kunnen zijn. Dus werden uit Residentiekaarten schaal 1 750.000 routekaarten sa mengesteld. Wel mankeerden daaraan enkele gedeel ten doch de Topografische Dienst wist met formidabele snelheid een tiental exemplaren van twee ontbrekende bladen te vervaardigen, de Fototechnische Dienst der L.A. maakte van een ander ontbrekend stuk een ver kleinde reproduktie van een kaart schaal 1 250.000 en zo kwam dit belangrijk onderdeel van de voorbereiding tijdig in orde. (wordt vervolgd) De deelnemers aan de vlucht en de vliegtuigen waren als volgt ingedeeld: FC-430 Kapitein Koster Kapitein Reerink FC-435 Kapitein van Lent Overste Wesseling FC-431 Luitenant Groenewegen Off.v.Gez.1 e.kl.Hubach FC-432 Luitenant Zomer Onderl. Waarts FC-425 Luitenant Boogh Luitenant Roos FC-428 Luitenant Terluin Sergeant Rozema Hel instappen in een Fokker C-V anno 1930

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1987 | | pagina 8