In de Mitchell was iedereen rustig, hoewel ze stuk voor stuk beseften dat de situatie er hoogst onplezierig uit lag. Om tien was er nog voor een kwartier vliegen ben zine aan boord. Nog altijd spookten er hevige onweers buien boven Zuid-Celebes en de laatste hoop op een normale landing vervloog. Er stond Bieger maar één weg open. Hij vloog het wes ten in, totdat hij zeker wist zich boven zee te bevinden. De Mitchell zakte tot 500 voet endaar was de zee! In de lichtbundels van de vleugelschijnwerpers woelden onstuimige golven. Nu bestond de enige hoop op redding uit een "ditch", liefst zo dicht mogelijk bij het strand. De kust van Celebes moest ergens in het oosten zijn dus vloog Bieger in een steile lage bocht in die richting. Er was nog voor tien minuten benzine aan boord maar de bemanning hield zich (gespannen) kalm. leder had z'n zwemvest (May West) aangetrokken, elkaar geholpen en via de intercom instructies van de eerste bestuurder jntvangen. leder keek gespannen naar land uit. Bijna gelijktijdig brulden een paar bemanningsleden boven het geraas van de motoren en de regen uit "een schip". Onder de vleugels van het vliegtuig voer een vrij groot schip. Dat betekende een goede kans op redding. Bie ger gooide in scherpe bochten de Mitchell twee maal over het schip heen. Daarna schoot men een lichtkogel af. Het schip begreep de situatie, want een seinlamp be gon te knipperen en de snelheid verminderde. Toen kwam voor de bemanning de beslissende minu ten. Bieger vertelde daar over: "Toen we zagen dat het schip ons begrepen had, legde ik het vliegtuid recht voor de landing. De bwk en hulp monteur zetten zich schrap tegen de stoelen van de pi loten, en achter in het toestel deed de telegrafist het zelfde tegen het metalen schot van het bommen- 'compartiment. Ik gaf 40 graden flaps, hield de wielen na tuurlijk in en nam gas terug totdat de snelheidsmeter 70 tot 80 mijl aanwees. Ik zag het zwarte water naderen. Er stonden golven van naar schatting twee meter hoog. Toen gebeurde er iets waar ik niet op gerekend had: er bleek een lichte zeemist boven de golven te hangen, ik schat tot op een hoogte van 30 voet. Ik zag plotseling niets meer. In het licht van de schijnwerpers was alles wit en ik had voor mezelf het gevoel dat ik tegen het schip zou vliegen. Ik prikte de kist iets endaar was het water weer. Ik ving vrij snel af en direct daarna kreeg de kist een hevige klap tegen z'n staart. Dat was de eerste golf. Er volgden nog twee klappen en toen schoot de neus in het water. Het werd volkomen donker om ons heen. De mo toren stopten ogenblikkelijk en de schijnwerpers doof den direct. \e\ gebeurde allemaal in een fraktie van een seconde. Toen de neus uit de golven te voorschijn kwam, werd het wat lichter. Manesse, de tweede bestuurder, kroop als de weerlicht door het noodluik naar buiten en de bwk Hooghoud en ikzelf volgden hem. We klommen op de vleugel om te proberen de (opblaas bare-) reddingsboot uit het toestel te krijgen, maar we konden het luik niet open krijgen, omdat het zaakje ver wrongen was. Toen hoorde ik angstig kloppen in het toestel! Dat was óf Kuyper, onze telegrafist, óf onze Chinese hulpmonteur Oei Tjing Bing! We stonden machteloos, want de staart van het vliegtuig ging omhoog staan en het hele geval stond op het punt in de golven te verdwijnen. Op hetzelfde moment wer den we door een golf van de vleugel geslagen en zagen onze goede B-25 in de golven verdwijnen. Het ging nog vrij langzaam, zonder zuiging. Achteraf bekeken is het een wonder dat er niemand méé naar beneden is gegaan, want de man die aan de bin nenkant van het vliegtuid geklopt had, bleek later de Chi nese hulpmonteur te zijn geweest. Toen hij achter ons door het noodluik wilde klimmen sloeg een golf hem terug en spoelde hij in de kruipruimte boven het bommenruim waar hij vast kwam te zitten. Juist toen hij in z'n doodsangst tegen het aluminium ha merde, spoelde een volgende golf het vliegtuig binnen die hem linea recta naar het achterste deel van het vlieg tuig sloeg waar hij precies voor het achterste noodluik, waaruit de telegrafist al eerder gekropen was, terecht kwam. Hij had nog net tijd om in zee te springen en .werd later als eerste aan boord van het schip gehesen! Bijna een half uur lang vochten we met de golven, om dat men ons niet direct kon vinden. Door de zware golfslag kregen we ook veel water binnen. Zoals ik al zei, was Oei Tjing Bing de eerste die werd op gepikt en zijn verschijning aan boord van de "Pieter Both" wekte daar de indruk, dat er een Cinees vliegtuig in zee was gedaald! Eerst was de bwk nog zoek en het is aan een gelukkig toeval te danken geweest dat het zoeklicht van de "Pie ter Both" hem nog heeft ontdekt. Hij dreef bewusteloos rond en het duurde een vol uur voordat hij weer bij zijn positieven was. We zijn aan boord van de KPM-boot ver der prachtig geholpen. Kapitein Sikkes, een ideale gastheer, vond dit een gun stige gelegenheid om enkele flessen van zijn represen tatieve brandy te voorschijn te halen en met de beman ning van vliegtuig en schip te drinken op de goede af loop van dit avontuur". Rest nog te vermelden dat alle horloges van de beman ningsleden stilstonden om kwart over tien. Dit was het hele verhaal van de M-461, maar die be wuste morgen hoorden wij alleen maar dat de beman ning, na een noodlanding op zee, was opgepikt door een KPM'er. We zijn na het ontbijt maar naar het vliegveld vertrokken, hebben onze kist maar eens een paar liefdevolle klop-

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1987 | | pagina 5