jes tegen de romp gegeven en zijn met schitterend weer teruggevlogen naar Tjililitan. Die oude kisten deden het bij tijd en wijle nog maar best. w- f5' wf Nawoord. Hoe kom je na al die jaren nog weer aan zo'n verhaal van "De B-25's M-461 en M-373"? Als je na een kleine 40 jaar bijna de hele serie "Stuur- kolommen" (het orgaan van de militaire luchtvaart in In- dië) in handen krijgt, zit je dagenlang te lezen. Je komt dan onder de rubriek "De haren te berge - een serie spannende luchtvaart verhalen" het verhaal van de M-461 tegen. Dan komt er ineens een flits van herinne ringen, je pakt je logboek, en ja hoordaar heb je het! Twee belevenissen die feitelijk één verhaal vormen. Het verhaal van de M-373 werd niet gepubliseerd, want dat was blijkbaar niet spannend genoeg. Waarom was het eigenlijk niet spannend genoeg? Eigenlijk vrij simpeldie kist kwam toch gewoon op Mandai bij Makassar aan! Dat de bemanning flink in de rats had gezeten was geen nieuws voor een maand blaadje van de militaire luchtvaart en deed ook mogelijk afbreuk aan het imago van het vliegend personeel. Nu, na zoveel jaar, mag je best eens zeggen dat je je maar verklein voelde in het geweld van de natuur en dat je met je jonge jaren dingen deed die je beter niet had kunnen doen! Ja, en zo mijmeren we maar door op onze "gevorder de" leeftijd. En tochik had het nooit willen mis sen „die mooiste jaren van m'n leven". Eduard. De eerste Geallieerde(Amerikaartse) aanval op Japan in de Tweede Wereldoorlog Tegen de tijd dat deze "Nieuwsbrief" in Uw bus glijdt is het 45 jaar geleden, dat de eerste luchtaanval op Japan plaats vond. Daarom is het goed terug te blikken op de z.g. THIRTY SECONDS OVER TOKIO! Zoals U zich herinnert was het de geallieerden in het Ve. re Oosten niet goed gegaan. De Japanse expansie was aan de conferentie tafel niet te stuiten en toen kwam de verrassingsaanval op Pearl Harbor op 7 december 1941, uitgevoerd door de Japanse marine met vliegtui gen van hun vliegkampschepen. Een groot deel van de Amerikaanse slagvloot werd geneutraliseerd, maar de vliegkampschepen bleken buitengaats en ontkwamen. Aldus werd de V.S. een rekening gepresenteerd, die zij eigenlijk niet hadden verwacht, ofschoon zij beter op hun hoede hadden behoren te zijn, daar in de 30-er jaren een dergelijke verrassingsaanval met vliegkampschepen gedurende een oefening werd uitgevoerd, waarna diver se maatregelen werden afgekondigd, die tijdens de Ja panse aanval bleken te zijn verwaterd. Op 10 december 1941 kregen de Britten van de Japan se Marine ook een rekening gepresenteerd, toen het te koste van zegge vier aanvallers, (bommenwerpers en torpedo-vliegtuigen) het nieuwe slagschip PRINCE OF WALES en de gemoderniseerde slagkruiser REPULSE naar de bodem van de zee werden gezonden door circa 64 wal-gebaseerde vliegtuigen. Ook in Ned-lndië toonden de Japanners dat zij het vlieg tuig naar waarde wisten te gebruiken, ofschoon wij Ne derlanders stellig beweerden, dat hun spleetogen hen geen goede vliegers kon maken terwijl hun vliegtuigen niet tegen de onzen opgewassen zouden kunnen zijn. We hebben het geweten! Ook de Koninklijke Marine, toen schout-bij-nacht Karei Doorman, een groot voor vechter van een sterke marineluchtvaartdienst, slag moest leveren in de Javazee met een nagenoeg onge oefend geallieerd eskader, terwijl hij enige luchtsteun moest ontberen, hoe zeer hij er ook om had gevraagd Als tegenstander vond Doorman een prima geoefenot vijandelijke vloot, die van het eerste moment door lucht- verkenning wist, waar het geallieerd eskader was, waar na dat met artillerie en torpedo's tot zinken werd ge bracht. De visie van Karei Doorman ten aanzien van het vliegtuig bij de Marine, maar ook zijn inzet en trouw en dat van zijn mannen, werd na de oorlog erkend met het noemen van onze twee vliegkampschepen naar Karei Doorman. En kortgeleden op de dag, dat 45 jaar gele den de Slag in de Javazee plaatsvond, werd dat nog eens onderstreept door het besluit om de nieuwe M- fregatten van de Koninklijke Marine de "Doorman-klas se" te noemen. Maar ook na de val van Java bleef de Japanse vloot huishouden nabij Ceylon en bij Noord-West Australië, al waar de boordvliegtuigen zich oppermachtig toonden. Aldus leek het erop, dat de geallieerden knock-out wa ren geslagen. Maar de Japanse admiraal Yamamoto, architect van al deze operaties, wist wel beter. Hij kende het gevaar van vliegkampschepen, hij wist waartoe het De N5-128, hier in de transport-uitvoering

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1987 | | pagina 6