voor zouden 3 x 500lbs brisantbommen worden meege nomen en 1 brandbom van 500 lbs. De rest van het bom- menruim werd bestemd voor een extra brandstoftank. Op zo'n 800 mijl voor het afvlieggebied kwamen de schepen in een zware storm terecht. In het gebulder van die storm mengde zich plotseling het gebulder van scheepsgeschut terwijl ook duikbommenwerpers van de escorterende ENTERPRISE daartoe het nodige bij droegen. Een Japanse visser bleek verkend te zijn, en ofschoon die binnen 3 minuten tot zinken werd gebracht, was de kans heel groot, dat er een bericht naar Japan was gezonden. Dat betekende, dat nu eerder gestart moest worden en ook circa 400 zeemijlen verder moest worden gevlogen. En dat betekende, dat de B-25's ui terst zuinig met hun benzine moesten omgaan, wilde men China halen. Erger was echter, dat dat nu niet gedu rende daglicht zou gebeuren, maar in donker. Als eerste startte Doolittle; hij had zo'n 130 meter vlieg dek tot zijn beschikking maar daar er een storm stond van 80 km/u was hij al na 100 meter los. Het was toen 0820 lokale tijd, 10 uur eerder dan de oorspronkelijk ge plande start. Met een intervan van circa 4 minuten gin gen de andere B-25's de lucht in, nagewuifd door de op post staande bemanning van de HORNET en. .door de vliegers van de in de hangar gehouden boordvliegtui- gen. leder vliegtuig vloog op circa 500 ft naar Japan, pas bij hun doel aangekomen zou naar 1500 ft worden geklom men om de bommen af te gooien. De verwachte vijande lijke vliegtuigen bleven uit. Wel werden zij hoogvliegend gezien. Er was ook wat afweergeschut, maar de bom men werden zonder tegenslag afgeworpen, min of meer tot verbazing van de Japanse bevolking, die oorspron kelijk 's avonds verrast had moeten worden. Daarna be gon het moeilijkste deel van de opdracht. Het werd don ker en de navigatie was niet erg accuraat, ook al orrv de kaarten overdrukken waren van kaarten van 30 jaren terug. Zodoende sprong het grootste deel van de bemanningen in het donker uit hun vliegtuigen, anderen crashten op stranden of in zee. Eén B-25 landde bij Vla divostok en werd daar geinterneerd door de Russen en helaas viel een 8-tal mannen in Japanse handen, waar van sommigen prompt als "oorlogsmisdadigers" wer den onthoofd. Via India keerde het grootste deel van hen terug naar de VS, alwaar men hen een grote ontvangst gaf. Een ieder van hen werd gedecoreerd. Het nieuws over de aanval werd met grote koppen in de kranten gezet, radiosta tions hielden aparte uitzendingen, regeringsleiders en bevelhebbers gaven hun opinies o.m. Churchill, die evenals Roosevelt de Japanners waarschuwden, dat er meer zou komen. En ofschoon er een jubelstemming heerste, was de militaire waarde van de operatie eigen lijk uiterst gering. Wel was bewezen, dat toen nog alleen het vliegkampschip zulke operaties mogelijk maakte. Daarnaast was ook bewezen, dat de US Navy en de ArmyAF toch wel met elkaar overweg konden eno was bewezen, dat Japan kwetsbaar was. Vooral admi raal Yamamoto, de man die tegenstander was van de oorlog en toch trouw bleef aan de Japanse zaak, ont ving het bericht in stilte. Misprijzend zou hij later gezegd hebben, dat hij zoiets wel verwachtte, waarna hij zijn staf meteen aan het werk zette voor de actie, die Japan van ondergang moest redden, de slag om Midway, (daar over in een volgende Nieuwsbrief meer). H.J.E. van der Kop 18 April 1942 start Doolittle als eerste van USSHORNET voor de eerste aanval op Japan. De dikke streep op het vliegdek moest het pad van het linkerwiel aangeven, de dunne streep, dat van het neuswiel. Zodoende kon men de opbouw van het schip juist met de rechtervleugel klaren. *)Doolittle was één van de crak-vliegers van de USAAF, al beroemd vanwege zijn gewaagde vluchten voor de Schneider trophee enz. Ge durende de oorlog kreeg hij als generaal de hoogste posities in de USAAF en daarna in de USAirForce.

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1987 | | pagina 8