'Lockheed F-104G Starfighters' tijdens parade jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht. toegevoegd. 312 bleef nog wat langer niet de honderdvier doorvliegen. In juni 1984 was het het laatste squadron van de KLu dat de Starfighter inleverde voor de F-16A. I n maart 1964 verschenen de eerste F104G's op de vliegbasis Leeuwarden. Hier zijn de onder scheppingseenheden van de Luchtmacht, 322- en 323-squadron, gestationeerd. Eind oktober 1962 keerde het 322-squadron terug uit Neder lands Nieuw Guinea, waar het gevlogen had met de Hunter Mk-4 en Mk-6, om vervolgens buiten dienst gesteld te worden. Op 1 april 1964 werd het squadron op Leeuwarden nieuw leven ingeblazen, en na een ruime in werk periode op de Starfighter werd het squadron in juni 1965 weer aan de operationele sterkte toegevoegd. Leeuwarden is voor het 323- squadron al sinds 1954 de vaste thuisbasis. Voor de Starfighter vloog men met de Hunter Mk-4 en met een aantal T Mk-7 trainers. De Hunters werden in april 1963 afgestoten, waarna de conversie begon op de F-104G. Op 17 maart van het volgend jaar was de omscho ling voltooid, en werd men weer operationeel actief. Beide squadrons hebben een dag en nacht 'all weather' luchtverdedigingstaak. Een van de missies die vanaf 1967 veelvuldig wordt ge oefend is de zogenaamde zoomclimb. Hierbij moet zeer snel gestegen worden naar het maximale plafond van de Starfighter wat op boven Soesterberg op 1 juli 1963 t.g.v. het 50- zo'n 24.000 meter lag. Om een en ander mogelijk te maken werden de piloten op deze vluchten uitgerust met speciale drukpakken die veel gelijkenis vertoonden met de pakken die de Amerikaanse Mercury astronauten droegen. Op Leeuwarden stonden permanent, 24 uur per etmaal, twee volledig bewapende Star fighters startklaar in de Quick Reaction Alert rol. Dit houdt in dat na een alarmmelding een scramble-start uitgevoerd moest worden, en beide toestellen binnen vijf minuten in de lucht moesten zijn om niet geïdentificeerde in dringers van ons luchtruim te onderscheppen. Een aantal keren zijn er door de 'scramble' Starfighters daadwerkelijk Russische Bears en Badgers boven de Noordzee onderschept. De meeste malen echter ging het om loos alarm of was het gewoon een oefening. Behalve met het M61 Vulcankanon waren de Starfighters van beide squadrons ook uitgerust met twee AIM- 9J Sidewinder air-to-air raketten. Deze werden bevestigd aan twee ophangpunten onder de romp. De mogelijkheid bestond om vier Sidewinders mee te nemen, twee onder de romp, en twee die aan vleugeltips bevestigd werden. Deze configuratie is haast nooit toegepast omdat dit impliceerde dat er twee brandstoftanks minder meegenomen moesten worden, en dus het vliegbereik een stuk minder werd. Op 11 juni 1977 schreven zes honderdviers van het 322- en 323-squadron Starfighter geschie- 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1987 | | pagina 11