denis door deel te nemen aan de bevrijdings actie van de door Molukkers gegijzelde passa giers in een trein bij De Punt in Drenthe. Door zeer laag, met de afterburner full on, over de trein te vliegen, moesten de kapers gedemora liseerd en afgeleid worden. De moed zakte de kapers inderdaad in de schoenen bij zoveel herrie. 322- en 323-squadron werden respec tievelijk op 1 januari en 1 augustus 1980 van de operationele sterkte afgevoerd om te beginnen met de omscholing van vliegers en grondper soneel op de F-16. Toen de General Dynamics F-16A in de meeste squadrons de taken van de Starfighter had overgenomen, waren er nog twee niet officiële onderdelen die met de 104 nog een tijdje hebben doorgevlogen. De eerste was de TTF, oftewel de Target Towing Flight, die vanaf Leeuwarden opereerde. De F-104G's van deze eenheid waren uitgerust met het Alkan Soule sleepdoel, beter bekend als de 'dart'. De dart werd in een houder onder de linkervleugel opgehangen, en door middel van een kabel was deze verbonden met een onder de rechter vleugel opgehangen lierpod. Eenmaal boven het doelgebied werd de dart losgelaten en kon het tot 500 meter achter het toestel worden uitgelierd. De dart diende als mikpunt, en niet als doel, voor andere piloten die hiermede hun schietvaardigheid konden oefenen. Dit systeem bleek niet onder de F-16A te passen, vandaar dat Starfighters deze taak hebben uitgevoerd tot dat er ook voor de nieuwe jager een passend systeem was gevonden. In januari 1984 werd met een F-104G de laatste dart-vlucht gemaakt. Deze eer viel de D-8114 te beurt. In totaal zijn er 1105 missies met de Alkan Soule dart gemaakt. Het tweede onderdeel dat de F-104G wat langer gebruikte, was het uitfaseringsonderdeel (UFO). Toen 312 als laatse KLu-squadron op de F-16A overging, kon men niet alle vliegers tegelijkertijd op de nieuwe jager omscholen. De piloten die niet direct op de F-16 gingen, bleven met de UFO Starfighters opereren. Het Starfighter tijdperk van de Koninklijke Lucht macht naderde nu rap haar einde. Op 21 november 1984 maakten vijf Starfighters van het UFO de allerlaatste vlucht met het type boven Nederland. Het waren de D-5810, D- 5804, D-5803, D-8258 en D-8063. De af- scheidsvlucht bracht hen boven alle vliegvel den van de luchtmacht. Na 22 dienstjaren was 'de engel met heimwee' historie. Het is voor de echte honderdvier-liefhebber misschien een schrale troost om te weten dat nog een aantal ex-KLu Starfighters bij de luchtmachten van Griekenland en Turkije rondvliegen. Deze twee landen kochten er respectievelijk 10 en 53 als aanvulling voor hun luchtstrijdkrachten. 18 F- 104G's werden verkocht aan de Amerikaanse firma Radcomm Systems Inc. (Deze 18 F104G's staan echter nog steeds in afwachting op Ypenburg, Red.) Mede doordat in West-Duitsland gedurende de jaren zestig, door verschillende problemen veel Starfighters verloren gingen, kreeg het toestel een negatieve naam bij het grote publiek. In de 22 jaar dat de Starfighter bij de KLu heeft gevlogen, zijn er meer dan 350.000 vlieguren met het type gemaakt, en gingen er 44 vliegtuigen verloren. Hiermede is het toestel binnen de gestelde normen van de vredesver- liezen gebleven. In feite heeft de Luchtmacht in haar geschiedenis nog nooit zo veilig gevlogen als juist met de Starfighter. De in ons museum zo fraai opgestelde D-8022 houdt de herinne ring levend aan een van de meest mooie straaljagers ooit ontworpen en gebouwd. Het is alleen jammer dat men niet in staat is om haar motor te laten herleven. De oorverdovende variëteit van huilende en gillende geluiden, als vlak voor de start de J-79 motor op vol vermogen getest werd, moet men gehoord hebben om het te geloven. Voor sommigen is het stil geworden in ons luchtruim. VAN HET BESTUUR Zeer tot genoegen van het bestuur heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden toegestemd het beschermheer schap van de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum te aanvaarden. 12

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1987 | | pagina 12