Gelegenheidsenveloppe vrienden al heette hij Raoul, had het met dit ongeluk ook kennelijk moeilijk. Nu, najaren, kunnen we wel zeggen dat het een geval van 'overconfidenced' was. Z'n reactie vermogen op een te maken fout konden zijn instructeurs niet vinden maar hij maakte hem uiteindelijk wel... solo vliegend, eenmalig en fataal. Na z'n berging in de bergen werd er in het kampement van Kalidjati een kerkdienst voor hem gehouden maar leek er in de organisatie iets vergeten te zijn. Een Dakota van het 20ste squadron was inmiddels geland om hem op te halen voor een begrafenis op het kerkhofje van Tjililitan. Na de kerkdienst stond Raoul voor mij en gaf me opdracht met een aantal vrienden de lijkkist naar de wachtende Dakota te dragen. Het was even een schok maar de ontnuchtering die we nodig hadden. Toen we dan eindelijk onze 'wing' mochten ontvangen meende ik een zekere trots op het gezicht van Roel te lezen. Na afloop van de plechtigheid kwam hij in feite wat verlegen naar mij toe en feliciteerde hij me. Het leek wel of hij zich verontschuldigde voor de vele malen dat hij me had 'uitgekafferd'. Z'n woorden waren echter het belangrijkste want hij zei: 'Vanaf de eerste dag datje de stuurknuppel in je handen had wist ik datje het zou halen.' Dat was Raoul nu ten voeten uit. Het was een vakman die z'n leerlingen tot prestaties wist te krijgen of ze af moest testen als 'het vliegershandje er niet inzat' en ze uiteindelijk ten onder zouden gaan. Onze Lockheed-12 twee-motorige overgangs trainers (er staat er één in het museum) waren laat bij de vliegschool gekomen. Om ons zo goed mogelijk aan de squadrons af te leveren bleven we, na het behalen van onze 'wing', nog wat langer op Kalidjati. Nachtvliegen en (ook 's nachts) formatievliegen werden druk beoefend. Bij één van de vele nachtlandingen maakte ik een fantastische driepuntslanding maar ving te hoog af. Met een krakende dreun viel ik op het landingsgestel en het staartwiel. Tijdens het uitrollen zag ik naast mij een jeep over de landingsbaan stuiven waarin hij zat. Hij ge baarde me het toestel naast de baan te zetten en er uit te komen. Bij het uitstappen stond ik wat bedonderd tegenover hem en zag z'n fonke lende ogen. Er werd geen woord gewisseld. Hij ging het toestel inspecteren en ik droop af. Was ik met m'n pas verworven 'wing' ook al even 'overconfidenced' geweest of was het een puur stomme beoordelingsfout? In ieder geval was het voor mij een goede les en bleek de Lockheed-12 een onverwoestbaar produkt. Ik aarzel nog, maar noem toch maar je naam want je hebt het dik verdiend: Bedankt Schaftlein, je was een goed vlieger en instructeur. Het was logisch dat je beroeps werd en vanaf 1950 in Nederland weer als instructeur begon en uiteindelijk squadron leader werd op de jets. Als waarnemer was je nog betrokken bij de oorlog in Korea, en Nieuw Guinea was je laatse operationele tijdperk. Nu ben je al jaren gepensioneerd en genietje, samen met je vrouw van het leven en de natuur aan de andere kant van de oceaan. Het ga je goed, Eduard In het kader van de door de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum, in samenwerking met de Traditiekamer van de Marineluchtvaartdienst, uit te geven gelegen heidsenveloppen zal in oktober de 6de enve loppe verschijnen. Deze zal betrekking hebben op de Dornier Do- 24, ter herinnering aan de bijzondere reddings operaties die met dit type vliegboot in 1942 door de Marineluchtvaartdienst in het voor malige Nederlands-Indië werden uitgevoerd. Filatelistische gegevens: Enveloppe: 100 grams papier, formaat 10 x 19 cm, vier-kleurendruk. Frankering: Frankeerzegel 65 cent, Honderd jaar Veilingwezen. Stempels: PTT handstempel van Soesterberg 27 oktober 1987, 12.00 uur en het Militaire Luchtvaart Museum. Adressering: Verwijderbaar etiket. Insluiter: Historisch overzicht van de Dornier Do-24. Bestelling: Door storting van 5,- per stuk op postgiro 78599 of bankrekening nr. 50.55. 10.081 t.n.v. H.J. de Jong te Spijkenisse, met vermelding aantal enveloppen nr.6. 14

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1987 | | pagina 14