wmmm 30 september: Pajakoemboeh - Lahat Zijaanzicht van de vermaarde Fokker C-Ve. verwelkomd door vele belangstellenden, waar onder in de eerste plaats de Gouverneur van S.W.K. Per auto ging het via de imposante Haraukloof naar ons hotel in Fort de Koek, op welke plaats voor die avond in allerijl, ondanks het feit dat het maandag was, een danspartijtje op touw was gezet. Waarbij we ons, vanzelf sprekend, weer uitstekend amuseerden en om 12 uur node huiswaarts gingen, om voor de komende dag nieuwe krachten te verzamelen. De nieuwe dag begon met een mistige, be wolkte, regenachtige ochtend, en met banden- pech op de rit van Fort de Koek naar het landingsterrein Pajakoemboeh. 8 uur 53 opgestegen en dicht opgesloten om het verband niet te verliezen, koers gezet naar de oostzijde van Goenoeng Malintang, welke in het zuiden de vlakte van Pajakoemboeh afsluit. Bergland en bewolking dwongen ons hoger en hoger; van de grond was meestentijds niets te zien; nu en dan een regenbui. Na ongeveer een uur vliegen, we moesten volgens de gevlogen koersen ongeveer boven Soengeidareh zijn en dus aan het einde van de kloof die van Pajakoemboeh daarheen voert, werd de bewolking zo zwaar, dat het in verband vliegen met zes vliegtuigen een onmogelijkheid werd en de formatie uiteen spatte. We waren toen op 3000 m. hoogte. Het leidende vliegtuig met één volgeling klom door de wolken tot 4200 m., vloog daarna aanvankelijk op die hoogte, .er boven, en later op lagere hoogte er onder, volgend de bepaalde koers, pikte zeer toevallig na een uur nog een der overige vliegtuigen op, kreeg om ongeveer 11 uur weer verband met herkenbare oriëntatiepunten op de grond en kwam om 1 uur 20 te Lahat aan. Een ander tweetal ging onmiddellijk na het uiteenvallen van de formatie omlaag teneinde het verband met de grond op te nemen, hetgeen gevonden werd, zeer laag vliegende, bij Kotabaroe aan de Bantang Hari (Djambi- rivier). In het heuvelig terrein tussen het Barisan gebergte en de Boekit Tiga Poeloeh was deze stroom met zijn vriendelijke, gecultiveer de, en met de omringende wildernis scherp contrasterende boorden onder deze slechte weersomstandigheden een goede gids voor tot Moeara Tebo. Ondertussen was het zicht beter geworden en kon vrij gemakkelijk over Saroe- langoen en Soerolangoen Lahat worden be reikt, gelijktijdig met nog een ander vliegtuig en 5 minuten eerder dan de andere drie. Ongelukkigerwijs had het gerucht de ronde gedaan dat we om 10 uur zouden arriveren, waardoor reeds om 9 uur vele belangstellenden 7

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1987 | | pagina 7