DE VLIEGTUIGEN VAN HET MILITAIRE LUCHTVAART MUSEUM De Lockheed F-104G Starfighter door C. Lemstra Deze serie staat onder redaktie van Koos van den Berg (Vervolg van Nieuwsbrief 20 - januari 1987) 1 oktober: Lahat - Bandoeng buitje, en daarna stonden we om half twaalf op Andir, om de tocht met een koele dronk in de Mess te besluiten. Per vliegtuig was 23 uur gevlogen en ongeveer 3600 km. afgelegd, zonder noemenswaardige storingen. Interessant waren nog de proeven voor en na de tocht door de vliegmedicus op de vliegers genomen betreffende hun algemene fysieke toestand. De resultaten wezen uit, dat die praktisch gesproken dezelfde was gebleven (bij sommi gen was zelfs vooruitgang te constateren), hetgeen schijnt te bewijzen, dat een stevig vliegtochtje gecombineerd met de nodige danspartijtjes een gunstige invloed op het fysiek uitoefent. In het begin van de jaren zestig kozen een groot aantal Europese landen, in navolging van West-Duitsland, de Lockheed F-104G Starfighter als het nieuwe gevechtsvliegtuig voor hun luchtmachten. Belgie, Nederland, Italië, Noorwegen, Denemarken, Grieken land, Turkije, en Spanje; in al deze landen was het karakteristieke jankgeluid van de Starfighter spoedig hoorbaar in het luchtruim. De Duitse luchtvaartindustrie had met Lockheed contracten afgesloten om het toestel in licentie te produceren, doch de aantallen waarmee de Europese luchtmachten overgingen tot de aanschaf van de Starfighter was te veel voor de Duitse bedrijven. Er werd besloten het toestel te gaan produceren in een gezamenlijk programma, waaraan behalve Duitsland; Nederland, België, en Italië deelnamen. Er werden vier productiegroepen gevormd, te weten de Zuid-, West-, Noord-, en Italiaanse Groep. In zo'n productiegroep leverden de diverse nationale luchtvaartindustrieën de losse componenten die uiteindelijk op een assemblagelijn tot een Starfighter werden samengevoegd. Fokker kreeg de leiding over de Noordgroep. Andere bedrijven in deze groep waren Aviolanda te Dordrecht, Hamburger Flugzeugbau te Hamburg, en Focke Wulf te Bremen. Fokker was verantwoordelijk voor de assemblage, het installeren van de J-79 motor, en het testvliegen van de Starfighters. op het veld ons wachtten, die echter tegen 1 uur de moed hadden opgegeven. Na het gebruikelijke middagslaapje, 's avonds de op deze tocht gebruikelijke danspartij in de Soos, doch tijdig te bed, ook in verband met onze thuiskomst de volgende dag. Luchtvaarders schijnen iets te hebben van de zeeman: altijd blij om uit te varen, doch niet minder opgeruimd bij thuiskomst. Zeer opge wekt stapten we dan ook bij zonnig weer in onze parachute en in het vliegtuig voor de laatste etappe, die ons, meest over bekend en zeer gemakkelijk herkenbaar terrein, Ban- doengwaarts voerde. Een beetje mist, enkele wolken, wat heiïgheid en een verdwaald regen- 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1987 | | pagina 8