'Lockheed F-104G Starfighter' (D-6669, D-6700, D-8245 en D-8312) van 312-squadron. Tevens vervaardigde Fokker diverse delen van de romp, de vleugels, het richtingsroer, en het kielvlak. Voor de andere productiegroepen produceerde men de afwcrpbare brandstof tanks. Aviolanda droeg haar steentje bij door het neusgedeelte van de romp, de cockpitkap, en de deursegmenten van het neus- en hoofd landingsgestel te produceren. Voor de produc tie van de General Electric J-79 motoren werden ook licentie overeenkomsten afgeslo ten, te weten met BMW Koblenz, en het Belgische bedrijf Fabrique Nationale. Bij het totale productieprogramma waren 13 hoofd leveranciers in vijf landen betrokken. Als test voor dit multi-nationale gebeuren werden door Lockheed bij alle groepen willekeurige onder delen weggehaald, om deze samen te voegen tot een Starfighter. Alles paste perfect. De F-104G die door de diverse Europese luchtmachten werd gekozen, week op een groot aantal punten af van de vorige Star- fighterversies. Vooral de verkennings- en aan- valsvluchten op lage hoogten vroegen om een versteviging van vele structurele onderdelen van romp en vleugels. Meer staartoppervlak was nodig om de wendbaarheid voor wapen lanceringen op lagere hoogten te vergroten. Om de Starfighter gebruik te kunnen laten maken van kortere landingsbanen werden twee remkleppen in de romp aangebracht. Een zeer belangrijke verandering betrof de installatie van het F-15A NASARR - North American Search and Ranging Radar - systeem. Dit was het mikbrein van de honderdvier. Het bestond uit een radarset met een bijschakelbare vuur- geleidingscomputer. Het kon op twee manie ren gebruikt worden, namelijk in een air-to- ground stand bij tactische ondersteunings- vluchten, en air-to-air bij onderscheppingsmis sies. In de air-to-ground stand kreeg de piloot gegevens over het traject van de af te werpen bommenlast, werd het tijdstip berekend voor het loslaten van de meegevoerde wapenlast, en was het behulpzaam bij de navigatie. Bij air-to- air stand, gekoppeld aan de vuurgeleidings- computer, verschafte het de mogelijkheid tot automatisch volgen van doelen, gaf informatie over het tijdstip van lancering van de Side winders, en projecteerde in het vizier gegevens bij visuele aanvallen met het zesloops 20 mm M61 Vulcan kanon. De Koninklijke Luchtmacht schafte in totaal 138 TF/RF/F-104G Starfighters aan. De 18 TF- 104G tweezitters werden rechtstreeks van de Lockheed fabrieken betrokken, en hadden - op een na - serials van D-5801 t/m D-5817. Die ene was de D-5702. Het betrof hier de voormalige 'Free World Defender' demonstratie trainer van Lockheed. De tweezitters van de KLu hebben in een aantal opleidingseenheden gevlogen. In het begin van het Starfighter tijdperk waren ze ondergebracht in de Opera tional Conversion Unit (OCU), beter bekend onder de naam 'The Dutch Masters'. De unit 9

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1987 | | pagina 9