gaan zitten. In hun open cockpits striemden regen en wind in hun gezichten. Moeizaam vochten de jagertjes, met vaste hand be stuurd door hun ervaren piloten, tegen de elementen. Goede kaarten bezaten ze niet. Alleen Versteegh beschikte over iets dat op een kaart leek, maar dat door Van der Griend werd betiteld als een vodje papier. Hoe verder ze kwamen hoe lager de wolken hingen. Op een hoogte van 20 a 30 meter vliegend zochten ze hun weg, steeds de V- formatic aanhoudend, door een klooi die geleidelijk smaller werd, waardoor ze de formatie niet konden handhaven en achter elkaar moesten gaan vliegen. Terugkeren naar Kopenhagen was niet mogelijk, daar voor waren de weersomstandigheden te slecht en de vallei te smal. Bovendien liet de brandstofvoorraad zulks niet toe. Na een moeilijk half uurtje verbreedde de vallei zich en viel de spanning weg. Vóór zich zagen ze het militaire vliegveld van Gothen burg liggen waar ze even later in de stro mende regen een keurige landing uitvoer den. De ontvangst was mistroostend; door het slechte weer had niemand de Nederlanders verwacht. Alleen de wacht was - vanzelfspre kend - aanwezig. De volgende dag vonden de wedstrijden plaats. Een sterk bezet interna tionaal deelnemersveld belette onze esca drille niet om prachtige successen te beha len. Behalve de wedstrijd escadrille vliegen wonnen onze mannen ook de estafette wedstrijd en de snelheidswedstrijd. Beladen met vele prijzen, die bestonden uit handge dreven zilveren voorwerpen, keerden zij op Socsterberg terug, waar men sprak van de binnenlopende zilvervloot. Toen men op Soesterberg de beschikking kreeg over de Fokker C-V schakelden de 'Vijl Vingers' op dit type vliegtuig over, dat door z'n uitstekende vliegcigenschappen bijzon der geschikt bleek voor het verrichten van luchtakrobatiek. Versteegh, inmiddels bevorderd tot kapitein, leidde z'n escadrille van de ene overwinning naar de andere. Toen Jongbloed afhaakte werd z'n plaats ingenomen door de luitenant Jhr.Mr. G. Sandberg, een vlieger tot in z'n vingertoppen. Soesterberg 1923. Huldiging van de 'Vijf Vingers' na de overwinning in Gothenburg. V.l.n.r.: mecanicien Van Dijk (in veldgrijs), Jongbloed, Bakkenes, Versteegh, Van der Griend en Van Weerden Poelman. Niet altijd was het wedstrijdvliegen voor de 'Vijf Vingers' een feestelijk gebeuren. Op een vliegfeest bij Brussel zouden onze vliegers direct na een demonstratie door een parachutist moeten optreden. Op grote hoogte sprong de man - die was voorzien van drie valschermen - uit z'n vliegtuig. Het eerste valscherm opende zich en de man zweefde rustig omlaag. Toen sneed hij de lijnen van het valscherm door en viel hij weer in vrije val naar beneden. Daarna opende hij het tweede valscherm en ook van dit exem plaar sneed hij de lijnen door. Toen kwam het derde en laatste valscherm aan de beurt. De man kwam dichter en dichter bij de grond, zo dicht zelfs, dat men hem koorts achtig kon zien worstelen met het valscherm, waaraan kennelijk iets haperde. Het opende zich echter niet Het programma moest worden afgewerkt en direct na dit tragische ongeval moesten de 'Vijf Vingers' de lucht in. Diep onder de indruk van het gebeurde startten zij en werkten hun nummer feilloos af. Men kan 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 11