Mijmeringen van een toezichthouder O.S.R.D.-vlucht (Opsporings en Reddings Dienst) zich voorstellen hoe moeilijk het de vliegers viel zich volledig te concentreren. De geest van de 'Vijf Vingers' is lang springlevend geweest. We hebben in dejaren na de Tweede Wereldoorlog mogen genieten van de uitstekende prestaties van Neder landse en buitenlandse demonstratie teams, zoals 'Ruiten Vier' met Gloster Meteors, de teams met Hawker Hunters en Republic Thunderstreaks en niet te vergeten 'Whisky Four' met de Lockheed T-33 T-Birds. Ik wil dit relaas besluiten met een alinea uit een brief, die ik destijds ontving van de Public Information Officer van het beroem de USAF 'Thunderbirds' aereal demonstra tion team: 'I was very interested to hear about the early Dutch Aerobatic Team 'The Five Fingers Of One Hand' and only wished I could have the privilege of watching them perform. I am certain they were an outstan ding and skillfull team. We owe so much of our aviation progress to the courage, fore sight and pioneering zeal of these airmen that we can all feel very very proud of them.' Thijm J.K. de Raaf De dag na de reünie heb ik weer dienst in het museum. Het was goed de oude maten weer eens te hebben gezien om over het verleden te keuvelen. Zelden of nooit wordt er over de 4751 doden (1945-'50) gesproken maar je merkt toch wel dat men er aan denkt. Het misverstand is er nog steeds dat ze allen gesneuveld zouden zijn maar dat waren er rond 2600. In het museum denk je nog even aan de dag tevoren, en als je dan langs de P-51 'Mustang' loopt komt ineens de herinnering weer boven. 10/10/49 bericht van het Luchtvaart Commando Sumatra (Lucosu). Twee P-51's maakten een niet operationele vlucht van Medan naar Bandoeng. Door een niet opgehelderde oorzaak hebben zij Andir niet bereikt; beide P-51's zijn als vermist opgegeven. Pas later horen we de namen van de vliegers. Waarom twee vliegtuigen verdwenen? Zijn ze in de wolken tegen elkaar gevlogen? 11 okt. Een zoekactie komt op gang met een coördinatiecentrum op het vliegveld Talangbetoetoe bij Palembang. Sommige vliegtuigen krijgen een vaste opdracht, passanten alleen de opdracht goed uit te kijken. Van de ML zijn het 4 C-47's, 1 B-25 en P-51's terwijl de Marine een Catalina en een patrouille vaartuig inzet om het kustgebied af te zoeken. 12 okt. Vijf toestellen van de ML en de Marine zijn weer in actie. 13 okt. Er worden nog extra 2 Piper Cub's (PC's) naar Djambi overgevlogen en één PC zoekt vanaf Pakanbaroe. Op Tjililitan wordt bij de PVA de B-25 M-372 in gereedheid gebracht voor een meerdaagse stationering op Palembang. Samen met sgt. Bal zal ik de kist vliegen en hebben we eerder als bemanning een waarnemer, een telegrafist en twee monteurs. De kist is uitgerust met een extra bomb-bay tank, een afwerpbare rubberboot en containers met overlevingsartikelen. 12

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 12