14 okt. Om vier uur staan we op en vertrekken naar Tjililitan waar de B-25 eenzaam op ons staat te wachten. In één uur en 20 min. vliegen we naar Palembang en krijgen daar op de basis een simpele kamer toegewezen met enkele veldbedden en klamboes. Daarna naar het coördinatie centrum voor instructies en dan weer de lucht in. We hangen die dag nog 8 uur en 25 minuten boven de boerenkool (het oerwoud) van Sumatra. Elders zijn twee PC's, een C-47 en een S.A.R. (Sea Air Rescue) vliegtuig van de RAF op Singapore aan het zoeken. Rekening houdende met 'het laatste contact' heeft het af te zoeken gebied een omvang van ongeveer 900 bij 300 km en bestaat uit oerwoud, moerassen en rivieren. 15 okt. Zo vroeg mogelijk staan we weer op. Op de kaart wordt ons een gebied aangewezen waar we onze baantjes moeten gaan trekken. De onderlinge afstand van de banen hangt af van de te vliegen hoogte en die is weer afhankelijk van het zicht en de bewolking. We krijgen lunchpakketten en thermosflessen met limonade en koude thee mee. Base Ops geeft ons de nodige informatie en NOTAMS (Notices to Airmen) zodat we in noodge vallen weten naar welk belandbaar vliegveld we kunnen uitwijken. De navigator is druk bezig met z'n kaarten, de telegrafist zoekt alle te gebruiken radio-frequenties bij elkaar en de beide monteurs zijn aan het checken en proefdraaien. De zon is nauwelijks boven de horizon of het wordt al aardig warm. In de naochtend en middag kunnen we weer de nodige Alto Culumus verwachten maar blijft de vraag 'hoe hoog' en 'hoe dicht'. Na de buiten- en binnencontröle is het dan 'Right clear'?. 'Right clear', zegt de tweede als hij de man met het blusapparaat buiten het propellorgebied klaar ziet staan en schakelt daarna de startmotor in. Na enkele omwentelingen van de prop komen de cylinders met het uitstoten van zwarte rookwolkjes de één na de ander in beweging tot de ruim 1000 pk van elke motor daverend en schuddend in actie komen. De cylinderkop- en olietemperatuur lopen mooi op. Via de intercom melden zich alle bemanningsleden want van verder praten tegen elkaar komt de eerstvolgende uren niets. 'Palembang tower Mike 372 taxi intructions please.' Even later staan we voor de startbaan en controleren bij 1800 toeren bij elke motor de vaanstand van de propellors. Daarna elke motor even vol gas naar 2500 toeren en 35 inch boost. De vleugel staat dan vervaarlijk op en neer te zwiepen tot we weer gas terug nemen. We zijn nog bezig diverse zaken te checken als een DC-3 van Malayan Airways komt binnenzweven en met een snerpende gil van de banden aan de grond komt. 'Palembang tower Mike 372 ready to enter runway for take- off.' Even later rolt het neuswiel over de witte streep in het midden van de baan en geven we vol gas. Bij 70 mijl en met 1700 pk op elke motor trekken we de stuurkolom naar achteren om de druk op het neuswiel te verminderen. Bij 90 mijl een krachtige achterwaardse beweging van de stuurkolom en het vliegtuig komt los van de grond. Eén hand omhoog en de 2e haalt een hefboom omhoog waardoor het hydraulisch systeem van het landingsgestel gillend in beweging komt. De wielen achterwaarts in de motorgondels en de romp. Even later knallen de deuren van het landingsgestel in hun sloten. De koelkieuwen van de motoren dicht en gas 3 inch terugnemen. De neus iets bijdrukken om zo snel mogelijk op 150 mijl klimvermogen te komen. Op een paar honderd voet hoogte gaat één vinger omhoog en laat de 2e de flaps in. We moeten 13

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 13