BOORD VLIEGTUIGEN IN DE TWEEDE WERELDOORLOG even corrigeren wanneer het toestel met minder lift doorzakt. Gas en pitch op klimvermogen en naar gelang we hoogte winnen glijdt de aarde langzamer onder ons door. 'Mike 372 Palembang tower. Airborne 01.25 (GMT). You may close down and switch over to ATC (Air Traffic Controle). Luck with your searchflight. Over.' 'Thank you Palembang tower 372 out.' Met een flauwe bocht komen we op koers. Alle cabine koelkleppen staan open maar onze shirts zijn al doorweekt. Veel koelte zullen we op onze lage vlieghoogte de komende uren niet krijgen. De telegrafist geeft ons een golflengte op het VHF kanaal op zodat we wat jazzmuziek uit Singapore kunnen opvangen. Ik spreek met m'n 2e af elk om de beurt een uur met het handje te vliegen. Wordt vervolgd Eduard In de vorige Nieuwsbrieven kreeg U enig inzicht in de eerste operaties met vliegkampschepen in de Pacific. Nu, ter onderbreking en afwisseling, wat over de toen gebruikte vliegtuigen. Eerst werden Tand'vliegtuigen aan boord gebruikt. Dat waren merendeels tweedekkers, die met matige snelheid aan dek kwamen, een gering gewicht hadden en zonder remkabels konden worden gestopt, omdat het schip in de wind varend voldoende wind over dek maakte. Maar snelheden werden hoger, vliegtuigen werden zwaarder, ook onderstellen, een dekhaak was nodig, terwijl in verband met de ruimte het vouwen van de vleugels eis werd. De US Navy en de Japanse Marine waren de eersten om apart boordvliegtuigen te ontwerpen. De Britse Fleet Air Arm bleef echter achter, daar zij afhankelijk was van de Royal Air Force, die vasthield aan eenheid van type. De concepten voor boordvliegtuigen ver schilden bij de US Navy en de Japanse Marine. De Amerikanen streefden naar sterke, robuuste toestellen met groot incas seringsvermogen, zowel bij landingen als in het gevecht, ofschoon wendbaarheid en snelheid eveneens van belang werden ge acht. De Japanners concentreerden zich op prestaties, niet alleen op wendbaarheid en snelheid, vuurkracht en boordprestaties, maar begeerden een zo licht mogelijke constructie en tevens een zo groot mogelijk vliegbereik. Het gevolg was duidelijk; met de toen beschikbare motoren waren de Japanners in het eerste deel van de oorlog de meerdere van de Amerikanen. Meer over jachtvliegtuigen De A6M, Zero, de geallieerde codenaam voor deze Japanse jager, ook wel Navy-0 genoemd en later Zeke, kwam voort uit de Mitsubishi A5M. Dat was een laagdekker met een vast onderstel, waarvan het prototype in 1935 vloog. De Zero in Japan Reisen ge noemd, had een gehele 'dural' constructie, had een intrekbaar onderstel, een stermotor van ca. 900 pk, was zeer wendbaar en kon 14

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 14