De 'Vijf Vingers'in actie. Duidelijk is te zien dat Versteeghs D-VII een grotere spanwijdte had dan de andere machines. teurs begonnen onder leiding van de eerste luitenant Willem C.J. Verstcegh het vliegen in escadrilleverband te perfectioneren. Zij gebruikten daarvoor de beroemde Fok ker D-VII jager, waarvan de Luchtvaartaf- dcling (LVA) er in 1920 een twintigtal had aangeschaft. Een vliegtuigtype, dat in het laatste oorlogsjaar (1918) in grote hoeveel heden aan de Duitse luchtmacht was gele verd en waarop de Engelsen even geen antwoord hadden. Ten onrechte werd wel eens beweerd dat Versteegh's machine geen D-VII maar een C-I was. Dit vond z'n oorzaak in het feit, dat achter de cockpit een tweede zitplaats was aangebracht voor de mecanicien Van Dijk. Als gevolg hiervan moest zowel de boven- als de ondervleugel worden vergroot. Deze D VII, die de registratie F-600 voerde, was een geschenk van Tony Fokker aan Willem Versteegh. Voor z'n escadrille koos Versteegh vier ervaren instructeurs, stuk voor stuk mannen die men om een boodschap kon sturen. De linksbinnen en linksbuitenplaatsen werden respectievelijk ingenomen door Sgt. P.J. van der Griend en Lt. H. van Weerden Poelman. Rechtsbinnen vloog Sgt. J. Bakkenes, terwijl Lt. J. Jongbloed de rechtervleugel comple teerde. In het begin ondervonden de vliegers nogal hinder van remoustikken maar door voort durende oefening kwamen zij deze moeilijk heid te boven. Bovendien hadden zij het volste vertrouwen in eikaars kunnen. De binnenvliegers Van der Griend en Bakkenes letten uitsluitend op de machine van Ver steegh en zorgden er voor dat zij op de juiste afstand van hem bleven. Over de buiten vliegers maakten zij zich geen zorgen in de overtuiging dat deze de juiste afstand tot hen zouden bewaren. Per ongeluk een flinke tik met de vleugel tegen de roeren van een ander toestel zou het verongelukken daarvan ten gevolge kunnen hebben en de vliegers droegen geen valschermen Toch werd er wel eens een tik uitgedeeld. Na de landing kon het dan gebeuren dat de luitenant door de sergeant werd uitgekaf ferd. Van der Griend vertelde mij eens, dat ze zo dicht bij elkaar vlogen dat hij het aantal toeren van de meter in Versteegh's cockpit kon aflezen. Zoals reeds vermeld had de D-VII van Versteegh een tweede zitplaats voor de mecanicien Van Dijk, die niet als passagier meevloog, maar een wezenlijk deel van de escadrille uitmaakte. In die dagen waren vliegtuigen nog niet van 9 JU ~u JU -U

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 9