ken, of omgekeerd. De aanvallen op de Tirpitz brachten het toestel op de voorgrond, zij het dat het schip maar weinig schade had. Nadat allerlei verbeteringen waren aangebracht werd dit niet zo goed ogende toestel ingezet in het Verre Oosten. Tekenend was, dat de Royal Navy besloot de Barracuda te vervangen door Avengers, terwijl het duikbommen- werpen aan de boordjagers en inmiddels in dienst genomen Fireflies werd overgela ten. Ook de MLD vloog in 860 squadron in 1945 met Barracuda's, totdat de Fairley Fireflies in dienst kwam. WAT OVER DE AANVALSTAKTIEK In het begin van de oorlog was mede door het succes van de Swordfishes in Taranto het torpedo vliegtuig extra in de belangstelling komen te staan. Dat werd bestendigd door het tot zinken brengen van de HMS Prince of Wales en de Repulse in de Chinese Zee, waarbij ook bommenwerpers een rol speel den met horizontaal- en duikbombarde- ment. De aanval op Pearl Harbor was een gecoördineerde aanval geweest: torpedo's, duik- en horizontaal bombardement. Van horizontaal bombardement werd op zee afgezien, daar de bewegende schepen de aankomende bommen konden ontwijken en de trefkans heel klein was. Ideaal was echter de gecoördineerde aanval, die werd ingezet door torpedovliegtuigen, die van verschil lende kanten laag over het water op hun doel afkwamen, terwijl tegelijkertijd de duikbom menwerpers van grote hoogte uit verschil lende hoeken kwamen. Dat bracht de lucht afweer in grote moeilijkheden, waardoor de trefkansen voor beide soorten aanvallers groter werden. Schepen voeren dan liefst met maximale snelheid (d.i. over de 30 knopen=ca 60 km/u), terwijl zij steeds van koers veranderden. Het samenstellen van een gecoördineerde aanval is echter geen eenvoucige zaak. Er behoort dan een mini- tieuze timing te zijn, terwijl rekening moet worden gehouden, dat de aanvallers, zo'n 100 of meer vliegtuigen, elkaar niet in de weg mochten zitten. Daarbij zijn dan niet inbe grepen de +100 jachtvliegtuigen, die de aanvallers moesten beschermen. Bedacht moet worden, dat deze veel sneller waren en rendez-vous moest worden gemaakt met de langzamere aanvallers, zonder dat de radio werd gebruikt Het in formatie komen boven een vooruitgeschoven escorte duurde daar om enige tijd, hetgeen weer ten koste ging van het bereik. Helaas is het met die timing vaak mis gelopen. Zo kwamen in de Slag bij Midway de torpedojagers te vroeg. Van de 41 Amerikanen werden er 37 in één aanval neergeschoten. Dat is ook bij de Japanse vloot gebeurd, speciaal omdat de met radar uitgeruste Amerikaanse schepen de duik bommenwerpers vroegtijdig zagen, er jagers op afstuurden, die daarop een ware slachting aanrichtten. Gevolg is dan ook geweest, dat men de radiostilte doctrine alras verliet en naar andere aanvalsmethoden ging uitkij ken. Daarbij werd de torpedo aanval naar de achtergrond gedrongen. Van de duikaanval werd bij de USNavy het z.g. toss bombing ingevoerd. De bommenwerper gaat dan op grote afstand van het doel in een duik, komt dan laag over het water op zijn doel af en vuurt dan op een gegeven afstand al optrek kende zijn wapen af, dat dan in een door een computer berekende boog doel moet tref fen. Valt men van allerlei kanten aan dan groeit het plaatsen van treffers en groeide de kans op overleven, daar het moordend vuur van de luchtafweer, speciaal de lichte, ver meden kon worden. Deze methode van afwerpen is op grote hoogte o.m. gebruikt bij het afwerpen van nucleaire bommen, daar de aanvaller zich zo het minst bloot stelt aan het effect van de bom. ERVARINGEN MET DE AD SKY- RAIDER ALS DUIKBOMMENWERPER Dit toestel zag in de Tweede Wereldoorlog geen actie, maar dat gebeurde wel geduren de de Korea campagne en ook in de eerste periode van de Vietnam oorlog waarvoor de productie weer op gang werd gebracht De Skyraider was als 1-persoons duikbom menwerpereen subliem vliegtuig, kon onder de vleugel ca 2000 kg bommen, maar eventueel ook 2 torpedo's meevoeren voor een doel op 900 km afstand (in Vietnam werd voor doelen op kortere afstand zelfs 4000 kg meegevoerd!). 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 11