Douglas AD Skyraider in de start. De AD had een stermotor van -1-3000 pk en gedroeg zich zonder bommen met zijn 20 mm kanons als ware Tighter, niet alleen door zijn grote wendbaarheid, daarbij ge holpen door zijn voortreffelijke duikklap- pen, maar ook door zijn klimvermogen en snelheid, die groter waren dan van de latere Spitfires. Daarnaast was de AD een puike deklander, waarvoor geen zee te hoog leek. De hoog gezette cockpit bood daartoe uitstekend uitzicht. Enkele Nederlanders mochten een oplei ding op de AD bij de USNavy krijgen, onder wie o.g. (vandaar!). Vele versies werden ervan gebouwd, o.m. als onderzeebootbestrijder of als Early Warner (AEW) met een grote kinnebak radar. Vele naties namen voor geruime tijd de AD in dienst. Vliegen met een AD Skyraider was een aparte sensatie, vooral als de opdracht luidde tegen de snelle F8-Bearcat jager (evenknie van Britse Seafury) dogfights te doen of duik- aanvallen uit te voeren. Bij dogfights was de Bearcat wat sneller, ook wat klimmen betreft, maar de wendbaarheid van de AD kwam dan tot zijn recht, speciaal wanneer op het juiste moment de duikklappen werden gebruikt en de AD nagenoeg om zichzelf heendraaide. En mocht men zich onverhoopt in een vrille werken, dan leek de AD op een Harvard. Bij duikaanvallen werd afhankelijk van de opdracht naar ca 10000 m gevlogen. Zuur stof werd altijd gebruikt. Bij het doel werd liefst met zon achter zich het vliegtuig op zijn rug gebracht, de motor op gering vermogen gehouden (nooit op ralenti!), waarna de duikklappen, die zich in de romp nabij het stabilo bevonden, werden uitgezet en het gestabiliseerde richttoestel (ook te gebruiken voor boordwapens) op het doel gehouden. Een geringe trimwijziging was voldoende voor de gehele aanval. Ter verwarring van de vijand werd dan om de richtlijn met het vliegtuig gerold, waarbij de duikhoek liefst rond de 65-70 graden moest zijn. Een groter duikhoek gaf de illusie dat men aan de veiligheidsbanden hing. In welke duikhoek dan ook, de AD bleef dan in tegenstelling tot soortgenoten dociel, versteilde nooit de duikhoek en trilde nagenoeg niet Zo, al rollend groeide de snelheid tot ca 330 knopen, om daarna nagenoeg niet meer toe te nemen. Afhankelijk van de briefing werd de lading dan tussen de 5000 vt en 3000 vt afgeworpen, waarna het vliegtuig (met veel Gee) horizontaal werd gebracht, de duik klappen in werden getrokken en vol vermo gen werd gegeven. Dit was een ware sensatie, want dan voelde men zich in zijn stoel gedrukt worden door de acceleratie, zag men 12

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 12