INSTRUCTEURS weken werk werd soms in één klap te niet gedaan: Fokker S. IV. vliegschool en daarmee de rechterhand van Versteegh, met een hoofd vuurrood van woede binnen. En gilt, in een soort Utrechts dialect - ik hoor het hem nu na ruim vijftig jaar nog schreeuwen- 'Gatsamme kapiten, awweer 'ne hartstekke nieuwe moter noar de klote!'. Daar was geen woord frans bij. G. F. Roeloffzen Noem het toeval of geluk datje twee of meer beroemde vliegtuiginstructeurs hebt gehad. Willem van Graft en Piet van der Griend. Een paar apart zou je kunnen zeggen. Om een boek over te schrijven. We laten het bij één hoofdstuk. Of ze beter waren dan anderen? Ik kan dat niet beoordelen. Legendarisch waren ze in ieder geval beide. Willem was mijn NLS-instructeur op Twen- the, voor mijn A-brevetje, toen ik 19 jaar was. Maar wat doet Willem in een boek over Soesterberg? Willem die nota bene altijd liep te kankeren over die 'milleterre', waarmee hij de militaire vliegers bedoelde, waar hij niet veel mee op had. Uitgezonderd dan zijn vriendjes. Eén daarvan was de baas van de vliegschool, kapitein Versteegh. En daar zit mijn link met Soesterberg. Toen ik graag bij de militaire vliegerij wou, vloog Willem voor mij naar Versteegh en deed een goed woordje voor me. Met succes. Maar er is een tweede link. Willems beste leerling-aller-tijden werd een Soesterberger en een instructeur die beroemd werd. Gerben Sonderman, de latere piloot van Z. K.H. Prins Bernhard en invlieger van Fokker. Een van onze grootste stuntvliegers, zo niet de grootste. Door Willem in 1934 na een paar uur lessen solo gelaten, met speciale toestemming van de RLD 'omdat ik hem niks meer kon leren, die jongen kon al vliegen toen ie nog in de wieg lag.' 14

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 14