Gerben en ik waren gelijktijdig leerling bij Van Graft op Twenthe. Later troffen we elkaar weer op Soesterberg. Willem die met Sonderman de doellanding oefende voor diens A-brevet en hem voor deed, hoe je de Pander zonder motor (en zonder wielremmen!) zo dicht bij het kruis liet uitrollen, datje binnen het voorgeschre ven aantal meters van dat kruis stilstond. Willem lukte het natuurlijk, zij het met enige moeite, vertelde hij mij later. Gerben moest het toen zelf doen, kwam netjes met stil staande prop binnen en de kist stond meteen de eerste keer al vlak bij het witte lappenkruis stil. 'Da's geluk', zei Willem. 'Nog es.' Wéér stond Gerben de tweede keer vlak bij het kruis uitgerold. Toen is Willem maar uitgestapt en de aanvraag voor Ger- bens brevet gaan invullen. Dat zijn leerling bij de brevet-hoogtevlucht van 2000 meter de kist in een vrille schopte 'om wat vlugger beneden te zijn' (historisch) en daarna een perfecte landing maakte, was een voorteken. Later, op de bekende Pink- stervliegfeesten op Eelde, zou diezelfde leerling temidden van felle concurrentie met een Bücker Jungmann, een tweede prijs winnen achter de duitse kampioen met een veel krachtiger Jungmeister en Gerbens doellanding was onvergetelijk. Iedereen kwam zo safe en voorzichtig binnen, maar Sonderman kwam, na het afwerken van de verplichte en vrije figuren, met afgezette motor met een rotvaart aanduiken achter het stationsgebouw, trok toen de kist steil op, smeet hem in een ongelooflijk steile sideslip, slipte het toestel tot op de grond vlak voor het kruis, bracht het even recht en stond meteen bovenop het kruis stil. Dc lappen bewogen nauwelijks. Dat was vliegen. Meesterlijk! Ik heb Willem nog nooit zo trots gezien als toen op Eelde. Willem zelf kon er ook wat van. Zijn beroemde crazy flying met het Pandertje is later door enkelen wel geïmiteerd, maar door niemand ooit geëvenaard. Echt niet. Piet van der Griend. In tegenstelling tot Willem, die zo prachtig in slowmotion over het veld kon lopen en die meestal weinig zei en zelden schold, was Piet nogal beweeglijk en kon prachtige nummertjes schelden weggeven. Vooral als op een afstand anderen stonden mee te luisteren. Niet dat Van Graft niet tekeer kon gaan. Het gebeurde alleen niet zo vaak. Maar als het gebeurde, kon je maar beter uit de buurt blijven. Van de Griends gevloek en gescheld had iets heel aparts, omdat Piet stotterde, waardoor het geheel een komische noot kreeg. Zijn 'GVD, b-b-boerenlwas bij het lessen letterlijk niet van de lucht. Maar laat nie mand mij vertellen, dat Piet niet kon vliegen. Ik ben ooit in de winter als leerling met hem, toen we beneden 500 voet al in de prut zaten, door een wolkendek van talloze honderden meters geklommen met een S.IV, dus nage noeg zonder instrumenten. Hoe Piet daaar doorheen roeide, heeft mij tot op de huidige dag verbaasd. Hij vloog nagenoeg enkel en alleen op zijn vlieggevoel. We duvelden af en toe wel eens enkele tientallen meters omlaag, maar Piet blééf doorvliegen tot we op naar schatting 1500 a 2000 meter boven het gesloten wolkendek uitklommen en heerlijk een twintig minuten in het zonnetje les kregen. Na die twintig minuten zou iedereen de weg kwijt zijn geweest. Piet dook de prut in en we kwamen vlak bij het veld er weer onderuit. Hoe dat kon, weet ik nog steeds niet. Van der Griend, met enige honderdduizen den starts en landingen en een paar millioen vliegkilometers op zijn naam, met leerlingen waarvan er velen wereldberoemd KLM gezagvoerders werden, met zijn eigen manier van theorie geven 'met handen en voeten' op het platform na de les, waarbij hij de leerlingen op hem liet wachten om ze dan gezamenlijk uit te kafferen. Piet met zijn enorme reactievermogen, met zijn gekwek en zijn eigen vocabulaire, Piet van der Griend was een onvergetelijke instructeur. Mede aan zijn manier van instructie geven hebben velen het met mij te danken dat ze - om het met zijn eigen woorden te zeggen - tot nog toe 'n-nog n-niet op hun b-bek zijn gevallen.' Merci, Willem. Dank je wel, Piet! G. F. Roeloffzen 15

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 15