HET WERKPAARD VAN DE LUCHT Afgezien van de PH-DDA van de Dutch Dakota Association is de Douglas DC-3 een zeldzame verschijning in het Nederlandse luchtruim geworden. Kleine luchtvaartmaatschappijtjes in bijvoorbeeld Canada, Engeland en de VS vliegen er nog regelmatig mee, terwijl Ethiopian Airlines nog over een vloot van 9 in DC- 3 gemodificeerde C-47's beschikt. Het is dan ook al meer dan 50 jaar geleden, dat deze Douglas vogel uit het ei kroop. Ten aanschouwe van het voltallige personeel van de Douglas fabrieken, een groot aantal journalisten en andere belangstellenden maakte de schepping van de chef-ontwerper van Douglas, E.F. Burton, op 17 december 1935 haar eerste vlucht met invlieger Carl Cover op de bok Haar feitelijke loopbaan begon de DC-3 echter eertst op 25 juli 1936, toen de eerste van de 20 door American Airlines bestelde machines werd ingezet op de lijn New York-Chicago. Sedert dien zijn er in Amerika 10.928 DC-3's gebouwd. Bovendien werden er in Rusland 2000 als Lisunow Li-2 en in Japan 450 exemplaren in licentie gefabriceerd. In totaal werden er dus 13.378 vliegtuigen van dit type vervaardigd. Er zijn bronnen, die spreken van 3500 i.p.v. 2000 in de Sovjet Unie gebouwde toestellen. In feite begon de geschiedenis van de DC-3 reeds in 1932. In dat jaar namelijk bestelde de Amerikaanse Luchtvaartmaatschappij United Airlines de voor die tijd revolutio naire geheel metalen Boeing 247. Trans World Airlines (toen nog Transcontinental Western Air Inc. geheten) vreesde grote concurrentie voor haar driemotorige Fok kers en Fords. Toen die vrees bewaarheid werd en de nieuwe tweemotorige Boeings van United het in de praktijk uitstekend bleken te doen, ging men bij TWA tot tegenmaatregelen over. Op 2 augustus 1932 richtte de vice-president van TWA, Jack Frye, zich per brief tot Donald Douglas. Frye verzocht Douglas een geheel metalen driemotorig ééndekker te ontwerpen, die een maximum snelheid van rond 300 km per uur moest kunnen berei ken, een kruissnelheid van 240 km per uur en een vliegbereik van 1700 km. Kortom, een vliegtuig dat het zou kunnen opnemen tegen de 247 van Boeing. De eisen waren voor die tijd zwaar en slechts weinigen geloofden, dat Douglas aan deze eisen zou kunnen vol doen. Bij Douglas, waar men grote ervaring bezat in het ontwerpen en bouwen van militaire vliegtuigen, ging men uiterst behoedzaam te werk bij het ontwerpen van hun eerste verkeersvliegtuig, de 4 Douglas Commercial Nr. r. ofwel DC-1. Reeds 11 maanden nadat de brief was verzonden - op 1 juli 1933 - maakte de machine haar eerste vlucht en toen bleek, dat de gestelde eisen met ruim 30 werden overtroffen. In plaats van het gevraagde driemotorige had Douglas een tweemotorig toestel gebouwd. Men had niets willen opofferen aan de sterkte en zodoende was de DC-1 1350 kg zwaarder uitgevallen dan men had verwacht. Om veiligheidsredenen had men een laag- liggende vleugel gekozen, waardoor de passagiers in geval van een noodlanding beter beschermd zouden zijn. Bovendien was het nu eenvoudiger het intrekbare 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 16