Het begin van een succesvolle serie verkeers- en transportvliegtuigen, de Douglas Commercial Nr. 1 (DC-1), het prototype voor DC-2. landingsgestel te bergen. Eén van de eisen betrof het vliegen op één motor. Slechts weinig tweemotorige vlieg tuigen waren in die tijd in staat om behoor lijk op één motor te vliegen en dan moesten de omstandigheden nog gunstig zijn. Omdat het uitvallen van één der motoren steeds tot de mogelijkheden behoort, verlangde TWA, dat het vliegtuig met volle belasting kon starten van een op 1500 meter boven de zeespiegel gelegen vliegveld en dat direct na de start één der motoren moest worden uitgeschakeld, waarna het toestel tot 2100 meter moest kunnen doorklimmen. Niet alleen voldeed de DC-1 aan deze eis, zonder veel moeite werd een hoogte van 3100 meter bereikt. Toen was er nog zoveel motorver mogen voor handen, dat een hoogte van 3400 meter bereikt had kunnen worden. In plaats van 240 km bleek de kruissnelheid 290 km per uur te bedragen. Uit het prototype DC-1 ontstond het pro ductietype, dat de type aanduiding DC-2 ontving en waarin 14 - in plaats van 12 passagiers in de DC-1 - comfortabel konden worden vervoerd. De eerste maatschappij buiten Amerika, die de DC-2 in dienst nam, was de KLM. Albert Plesman zag wat in dat vliegtuig en stuurde gezagvoerder Koene Dirk Parmentier naar Amerika om het toestel voor de KLM aan de tand te voelen en er rapport over uit te brengen. Dat rapport luidde gunstig en de KLM kreeg haar eerste geheel metalen vliegtuig, de PH-AJU, die 'Uiver' genoemd werd. Toen deed Plasman iets, waar men bij Douglas aanvankelijk niet zo bijster gelukkig mee was. Hij schreef de 'Uiver in voor de 'Londen-Melbourne race', die in oktober 1934 werd gehouden. De 'Uiver zou het moeten opnemen tegen een aantal speciale racevliegtuigen, zo redeneerde men bij Douglas. Als dat niet goed afliep, zou dat beslist geen reclame voor de fabriek beteke nen. Bij de KLM wist men echter goed wat men deed. De vlucht werd met de bekende grondigheid voorbereid en de bemanning - Parmentier, Moll, Van Brugge en Prins - maakte er een groot succes van. Bij American Airlines was men van mening, dat men een 17

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 17