KLM DC-2, de 'UiveP PH-AJU, beroemd door haar opmerkelijke prestatie in de Londen- Melbourne race in oktober 1934. machine nodig had met slaap-acommodatie voor hun transcontinentale lijn. Men legde dit probleem aan Douglas en aan de Pullman maatschappij voor. Na veel passen en meten kwam men tot de conclusie, dat het niet mogelijk was voor de smalle romp van de DC-2 een comfortabel bed te ontwerpen. Men ontwierp dus een bredere romp met nagenoeg cirkelvormige doorsnede voor de D.S.T. (Douglas Sleeper Transport), waar door het mogelijk werd zeven bedden boven en zeven bedden beneden te plaatsen. Toen ontdekte een slimmerik, dat men in plaats van bedden, drie rijen fauteuils naast elkaar in de bredere romp kon plaatsen. Men vergrootte de vleugel, de staartvlakken wer den enigszins gewijzigd en er werden sterke re motoren gemonteerd. Zo ontstond uit de D.S.T. de DC-3, aanvankelijk aan 21, later aan 28 passagiers plaats biedend. Het bleek al spoedig, dat de machine goed was en dat er vraag naar bestond. Weer was het de KLM, die als eerste niet- Amerikaanse maatschappij de DC-3 aan haar vloot toevoegde. Op 16 december 1936 werd de eerste, de PH-ALI 4Ibis* op de lijndienst ingezet. De frequentie van de dienst Amsterdam-Batavia werd opgevoerd tot drie maal per week, terwijl de vliegduur werd teruggebracht tot 55 uur. In december 1938 maakte de PH-ALR 'Reiger' de beken de 'Dingaansvlucht' naar Zuid-Afrika'. Na het uitbreken van de Tweede Wereld oorlog kwam er grote behoefte aan vliegend transportmateriaal. De geallieerde vliegtuig industrie werkte op volle capaciteit en ook Douglas kreeg omvangrijke militaire orders uit te voeren. De luchtvaartmaatschappijen moesten de DC-3's afstaan aan het Troop Carrier Command en het Transport Com mand van de leger vliegdienst. De mooie glanzende huid van de DC-3 werd met een doffe verflaag bedekt, de fauteuils werden uit de cabine gesloopt om plaats te maken voor oorlogsmateriaal. Duizenden nieuwe DC- 3's verlieten de fabriek. De United States Army Air Force sprak nu van C-47's, van 'Skytrains' en 'Skytroopers', de marine vlieg dienst van R4D. De typenummers volgden elkaar snel op, al naar gelang het toestel voor meer verschillende doeleinden werd ge bruikt. Zo ontstond de eerste serie 'Skytrain' 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 18