De eerste voor American Airlines bestemde Douglas Sleeper Transport (D.S.T.), waaruit de DC- 3 ontstond. met de aanduiding C-47, C-47a en B, C-47c met amfibie onderstel, C-48, C-48a, C-52a, B en C. Daarna de serie4 Sky trooper' C-53, C-53a, B, C en D, C-68, C-84 en C-1J7. Verder een gl ij vliegtuig, de CG-17, terwijl de B-18 'Bolo' bommenwerper ontwikkeld werd uit de DC- 3. Ondanks al die veranderingen was het nimmer nodig de constructie ingrijpend te wijzigen of te verbeteren. De Engelse Royal Air Force adopteerde de DC-3 onder de naam 'Dakota', de naam, waaronder dit toestel ook nu nog de meeste bekendheid geniet In vliegerskringen sprak men van 'Doug', 'Dak' of'Dizzy Three'. In plaats van burger passagiers werden nu wapens, militairen, voedsel, medicamenten, munitie, vluchtelingen, jeeps, zelfs lichte vliegtuigen vervoerd. Overal ter wereld werd de'Dakota' ingezet. Vliegers mopperden dat hun toestellen tot ver boven het maximum toegestane gewicht werden volgepropt. Toch gingen zij de lucht in met de zwaar overbe laste machines; de 'Dakota's' bleken meer te kunnen torsen dan men ooit voor mogelijk had gehouden. Als werkpaard van de lucht heeft de DC-3 de vreemdste dingen meegemaakt. In China bijvoorbeeld werd een C-47 ingezet om een aantal vluchtelingen in veiligheid te brengen voor de snel oprukkende Japanners. Tot grote ontsteltenis van de bemanning waren er veel meer vluchtelingen dan de DC-3 normaal kon bevatten. De angstige mensen drongen echter zo aan, dat de commandant ten einde raad besloot hen aan boord te nemen. Het bloed zou de ontwerpers van Douglas in de aderen gestold zijn als ze geweten hadden wat zich hier afspeelde. Na een eindeloos lijkende aanloop waggelde de C-47, met 73 mensen aan boord, kreu nend en steunend de lucht in en bereikte veilig de plaats van bestemming met 74 mensen. Onderweg was er een baby geboren Op alle fronten is de machine actief geweest. Noord-Afrika, Birma, Guadalcanal, Rabaul, Sicilië, Duitsland, Japan, Normandië, Nij megen en Arnhem. Toen de Jappen de Birmaweg afsloten waren het de C-47's die Tsjang Kai-tsjek van materiaal voorzagen om de strijd tegen de overweldigers voort te zetten. Vierentwintig volledig bewapende parachu- 19

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 19