De Douglas DC-3, die tot de meest gebouwde en beroemdste vliegtuigen ter wereld behoort. was duur. De vlieger besloot de DC-2 vleugel toch maar te laten komen en dan maar te zien of er iets mee te improviseren viel. De vleugel werd onder de buik van een ander vliegtuig bevestigd en naar de gestrande machine gevlogen. Hoewel iedereen, behal ve de piloot, het er over eens was dat het toch niets zou worden, werd de te kleine vleugel met veel passen, meten en zwoegen aan de DC-3 gemonteerd. Toen de machine zich klaar maakte voor de start zocht iedereen een veilig heenkomen, in de veronderstelling dat de poging om de kist de lucht in te krijgen in een ramp zou eindigen. Er gebeurde echter niets, of liever gezegd, er gebeurde een wonder; de machine vloog als een droom, zoals de piloot later verklaarde. Deze nu legendarische machine, kruising tussen DC-2 en DC-3, is de geschiedenis ingegaan als de DC-2Yi. De laatste DC-3 verliet in maart 1946 de fabriek. Het type werd niet meer gebouwd, wat niet wil zeggen, dat het ook niet meer werd gebruikt. Na de oorlog werden enkele duizenden overtollige 'Dakota's' door tal van luchtvaartmaatschappijen aangekocht en omgebouwd tot verkeersvliegtuig om op de luchtlijnen te worden ingezet totdat betere en grotere machines beschikbaar zouden komen. Men kon er niet toe komen de DC-3 geheel uit de vaart te nemen. Vandaar dat er momenteel nog een aantal maatschappijen en luchtmachten gebruik van haar diensten maken. Menige Nederlander zal zich de DC-3 blijven herinneren als het vliegtuig, waarin hij z'n luchtdoop ontving. Als we het Militaire Museum bezoeken blijven we altijd even bij de C-47A ZU-5 staan om te mompelen: 'Bedankt, Grand Old Lady'. Thijm J.K. de Raaf 21

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 21