Thunderflash na kwart eeuw terug DAF, 75 jaar KLu; DA F-voertuigen voor de Koninklijke Luchtmacht'. Deze tentoonstelling omvat wetenswaardig heden omtrent de verschillende voertuigen types welke DAF door de jaren heen aan de Koninklijke Luchtmacht heeft geleverd. Tevens heeft DAF een boekje, met dezelfde titel als deze tentoonstelling, uitgebracht. De klok op de vliegbasis Volkel werd vrijdag 29 juli even een kwart eeuw terug gedraaid met de landing van een Republic RF-84 F Thunderflash fotoverkenner van de Griekse Luchtmacht. Het betreffende toestel vloog tussen 1959 en 1962 met de registratie 'P-5' bij het 306 Squadron op de vliegbasis Deelen. Vanwege het 35-jarig jubileum van het verkenningssquadron werd de stokoude straaljager naar Volkel overgevlogen door de Griekse Luchtmacht, die sinds 1963 met de machine heeft geopereerd. Na de jubileumfestiviteiten bij 306 Squa dron zal de Thunderflash worden onderge bracht in het Militaire Luchtvaart Museum te Soesterberg. Twee dozijn RF-84F's zijn vanaf 1955 in het kader van het Amerikaanse hulpprogramma aan ons land ter beschikking gesteld. Toen Nederland in 1963 moderne RF-104G Star- fighter fotoverkenners ontving, schoof Ame rika de zeventien resterende Thunderflashes door naar Griekenland en Turkije. Dank zij de inspanningen van onder andere majoor L. Los van het bureau Buitenlandse Betrekkingen van de Luchtmachtstaf en kapitein Theo Kustner en sergeant-majoor Marijke Cornelissen op Volkel, is het gelukt de voormalige P-5 te verwerven voor het museum en het toestel te laten overvliegen naar Nederland. De laatste reis van de machine verliep niet zonder problemen. Vlieger majoor John Noitsis van het 348 Squadron uit Larissa kreeg bij een tussenlanding in het Italiaanse Grazzar.isse een klapband. Nadat dit euvel was verholpen traden boven Noord-Italië nog meer technische problemen op, waarop een landing in Cameri volgde. Vervolgens was nog een tussenstop in het Zuidduitse Ramstein noodzakelijk om bij te tanken. De oudgediende fotoverkenner arriveerde dan ook drie dagen later dan gepland boven Volkel. Het 306 Squadron had drie F-16's afgevaar digd om de Thunderflash en de hem begeleidende RF-4E Phantom boven de Eifel op te vangen en te escorteren naar Volkel. In een van de F-16's vloog luitenant kolonel Ed Schuckman mee, de enige nog in actieve dienst zijnde ex-Thunderflash vlieger van de KLu. Eenmaal geland op de Brabant se basis, werd de RF-84 F ontvangen door onder andere de Sous-Chef Operatiën van de Luchtmachtstaf, commodore H.J.W. Manderfeld, de direkteur van het Militaire Luchtvaart Museum, luitenant-kolonel J.A. Boon en een delegatie van de Griekse ambassade. Het toestel werd technisch afgehandeld door de enige techneut op Volkel die nog ervaring met de Thunderflash heeft, 306-linechief adjudant Jan Beekman. Hij werd daarbij geholpen door sergeant 1 Arie Spruit Beekman, die tussen 1958 en 1962 crewchief van de Thunderflash was, had zijn kennis van de RF-84 F nog even opgefrist door thuis in wat oude boekwerken te neuzen. 4Ik heb zo' n kist 26 jaar geleden voor het laatst onder handen gehad. Dat doetje toch wel wat' Samen met overste Schuckman en de adju dant Beekman werd vlieger Noitsis in een oldtimer over de basis gereden naar het met vele Griekse en Nederlandse vlaggen ver sierde 306-gebouw. Het 348 Squadron op Larissa is de laatste 7

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1988 | | pagina 7