Het prototype van de Spitfire, de K5054. Op 4 sept. 1939. een dag na het uitbreken van W.O. 2, verongelukte deze machine bij de landing. De vlieger, Fit. Lt. G.S. 'Spinner* White, overleed vier dagen later. de naam Spitfire voor 5 maart noteerde, hoewel deze naam eerst op 11 mei 1936 officieel werd toegekend. Volgens Jeffrey Quill, de tweede Vickers invlieger, die wel zelf de gemaakte vluchten in z'n logboek noteerde, vloog hij op 6 maart 1936 met de Miles Falcon G-ADTD van Brooklands naar Martlesham waar hij Summers oppikte en hem naar Easdeigh bracht. Bovendien maakte hij een vlucht met enkele officials, die waren overgekomen om die dag getuige te zijn van de eerste vlucht van de K5054. Om het risico tijdens de start tot een minimum te beperken had men de K5054 uitgerust met een tweebladige houten pro peller met kleine spoed, waardoor tevens het effect van het motorkoppel belangrijk werd gereduceerd, iets waarmee de Supermarine mensen de nodige ervaring hadden opge daan met de S-racers. Summers taxiede enige keren over het veld, draaide vervolgens de machine in de wind en steeg na een korte aanloop op. Zijn eerste zorg was te controleren of de technici de overtreksnelheid correct hadden berekend. Op 1600 meter hoogte beproefde hij de gedragingen bij zowel landings- als over treksnelheid. Na kennis genomen te hebben van het karakter van de machine landde hij na ongeveer twintig minuten in de lucht te zijn geweest. Vanaf 26 maart 1936 kreeg Summers assis tentie van Jeffrey Quill, de man die, behalve het prototype, alle verdere uitvoeringen van de Spitfire heeft gevlogen en die ook z'n bijdrage aan de Battle of Britain heeft geleverd. Op 15 mei 1938 werd het eerste produc- tietvpe, de K9787, door Quill ingevlogen, waarna op 19 juli de 1938 de eerste Spitfire Mk I, de K9788, aan de Royal Air Force werd overgedragen, acht dagen later gevolgd door de K9787. Het op Duxford gestationeerde 19 Squadron was de eerste eenheid, die de nieuwe jager in gebruik nam. Van de Spitfire zijn tussen 1936 en 1949 in totaal 22.759 exemplaren gebouwd, inclu sief 2408 Seafires, in 22 uitvoeringen en 52 operationele varianten. Mitchell heeft niet meer mogen meemaken hoe zijn schepping, samen met Camm's Hurricane, in de Battle of Britain het geweld 12

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1989 | | pagina 12